Ev almak mı yaptırmak mı? Hangisi kimin için mantıklı? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev almak mı yaptırmak mı? Hangisi kimin için mantıklı?

Homify TR Homify TR
Công ty TNHH Kiến Trúc Nội Thất Xanh 1516 Modern
Loading admin actions …

Bir ev sahibi olmayı kim istemez ki! Elbette herkes ister. Hatta kimimiz bu hayal uğruna ömür boyu sürecek taksitler ödemeyi bile göze alırız. Ama her zaman bütün iş parayla bitmez. Bir ev sahibi olabilecek kadar parayı bir araya getirdikten sonra, başka sorular ve hepsi de bir hayli zor sorular gündeminize gelecektir. Nerede ve nasıl bir ev olmalı, önceliklerim neler olmalı gibi sayısız soru aklınızı kurcalarken aslında ilk sorulması gereken soru bir ev almak mı yoksa bir ev yaptırmak mı olmalıdır. Elbette bir apartmanda yaşamakta olan ve bunu da uzunca bir süre devam ettirmek isteyen biri için ev yaptırmak bir hayli güç, hatta imkansıza yakın bir ihtimal olarak görülebilir. Ama unutmayalım ki müstakil evler ve villalar giderek yaygınlaşıyor ve fiyatları itibariyle de artık apartman daireleriyle aralarındaki farkın büyük ölçüde kapandığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca tam olarak aynı şey olmamakla birlikte, tadilat isteyen eski bir evi uygun fiyatla satın alarak onu zevkinize göre yenilemek de kent merkezi koşullarında bir nevi ev yaptırmak olarak düşünülebilir. Yazımızın devamında bu konuya da ayrıca değinmeye çalışacağız.

1- Yaşamak için mi, zamanı gelince satmak için mi?

Bu soruya “her ikisi için de” yanıtını verebilirsiniz. Ama o zaman otomatik olarak ikinci seçeneği tercih etmiş oluyorsunuz. Çünkü daha almadan aklınızın bir köşesinde satmak varsa, o halde içinde yaşayacağınız yıllar sizin için birinci sırada değildir. Bu da kötü bir şey değil elbette. Hayatınızın bu aşamasında çok uzun yıllar oturacak bir ev için karar almak istemeyebilirsiniz. O halde sizin için seçenek ortada, bir ev satın almalısınız. Çok geçmeden pazara çıkaracağınız bir evi sıfırdan yaptırmakla uğraşmak, emin olun hiç bulaşmak istemeyeceğiniz bir dizi angarya anlamına gelir. O yüzden kestirmeden güzel bir ev alın ve yolunuza devam edin.

2- Uzaklara hazır mısınız?

AHSB - AHŞAP EV MODEL B Kuloğlu Orman Ürünleri Modern
Kuloğlu Orman Ürünleri

AHSB – AHŞAP EV MODEL B

Kuloğlu Orman Ürünleri

Bir ev yaptırmak istiyorsanız, çok büyük olasılıkla kent merkezinden bir hayli uzağa gitmeniz gerekecek. İstanbul üzerinden örnek verecek olursak, en iyi ihtimalle Beykoz veya Sarıyer'in köylerinden birini tercih edeceksiniz. Eğer şehirden uzaklaşmak size zor bir şey değil, aksine çok iyi bir fikir gibi geliyorsa, ev yaptırma seçeneğine çok yakınsınız demektir. İşiniz, aileniz ya da kültür faaliyetleri gibi çeşitli sebeplerden ötürü şehir merkezinde kalmak istiyorsanız, istediğiniz yerde bir ev yaptırmanın bir hayli uçuk bir maliyete sebep olacağını aklınızdan çıkarmayın.

3- Evinizi kişiselleştirmek sizin için ne kadar önemli?

Bir ev yaptırmak her ne kadar çok güzel bir şey olsa da, aynı zamanda çok zor olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin her şehirde, sokakta, mahallede yüzlercesini gördüğümüz türden sıradan bir ev sizin için yeterliyse, bunun için ev yaptırma zahmetine katlanmak çok iyi bir fikir olmayabilir. Evinizde kendinize ait ufak tefek değişiklikler sizi tatmin edecekse, uygun fiyatlı bir ev satın alıp küçük bir tadilat bütçesi ayırarak da bu işi çözebilirsiniz. Sonuçta küçük bir tadilat, sıfırdan bir ev yaptırmaya kıyasla çocuk oyuncağı sayılacak kadar kolay olacaktır.

4- Eski evlerle aranız nasıl?

Sıfırdan bir ev yaptırmanın şehirdeki alternatifinin kapsamlı tadilat isteyen eski bir ev satın almak olduğunu söylemiştik. Bu durum özellikle büyük şehirlerin eski semtleri için geçerli. Bu semtlerde sıfır evlere kıyasla oldukça ucuz olup aynı zamanda da sağlamlığını koruyan ve hatta ikinci derece tarihi eser niteliğinde evler bulmak mümkündür. Bu türden bir evi zevkinize göre yaptırıp bir ömür oturabilirsiniz. Yüksek tavanlı, geniş salonlu ve ahşap tabanlı eski bir evde, üstelik de şehrin merkezinde yaşamak, bugün fahiş fiyatlara satılan pek çok sıfır eve kıyasla çok çok daha iyi bir alternatiftir. Ancak bu iş de tıpkı sıfırdan bir ev yaptırmak gibi bir hayli zahmetli olacaktır. Bu yüzden önceliklerinizi iyi değerlendirin ve bitiremeyeceğiniz bir işe kalkışmadığınızdan emin olun.

(Ev almayı düşünüyorsanız, homify sayfalarından Emlakçılar sekmesine tıklayarak profesyonellere ulaşabilir ve onlardan destek alabilirsiniz.) 

(Ayrıca bkz: Türkiye'de toplu konut projelerinden ev almak ne kadar mantıklı? Avantaj ve dezavantajlar!)

Bu fikirleri siz de faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!