B+P architetti:  tarz Yemek Odası

Oturma ve yemek alanlarını ayırmak için ilham verecek fotoğraflar

Meral Eser Meral Eser
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Şehirlerde daireler küçülüyor. Buna nazaran açık plan tasarımla daha az duvar kullanarak ferah alanlar dizayn etmek mümkün. Oturma alanları ile yemek alanlarını bir araya getirmek ve bunun yanı sıra alanları görevlerine göre bölücü duvarsız ayırmak mümkün. Oturma alanı ya da mutfakla ile yemek alanı ilişkisi göz önüne alındığında fonksiyonelliği arttıracak dekorlara odaklanabilirsiniz. İhtiyaca ve mevcut alana göre bazı yaratıcı çözümler işlevselliği arttıracaktır. Oturma ve yemek alanlarını ayırırken ilham verecek örnekleri gözden geçirelim.

1. Paravan niteliği taşıyan dekoratif bölmeler

Dekoratif bölmelerle paravan niteliği taşıyan örnekleri değerlendirebilirsiniz. Tavan ve döşeme zemininde ahşabın sıcaklığının hakim olduğu bu örnekte, duvar zeminlerinden paravan bölmelere beyaz renk ve karo formlar hakim. Mobilyalarda da beyazın ve nötr grilerin kullanıldığı bu mekanda ferah bir atmosfer sağlanıyor. Yemek alanı ile oturma alanını ayıran dekoratif bölme ile ferahlık hissi kaybolmuyor ve dolayısıyla ayrıca bir bölücü duvara gerek kalmıyor.

2. Mobilyalar ve tavan yüksekliği ile ayırmak

Alanları görevlerine göre ayırırken tavan yüksekliği farkını kullanabilirsiniz. Sadece aydınlatma unsurları açısından değil, belli bir alanı ışıklandırma ve alanları ayırma fonksiyonu da taşır. Yemek alanı ile oturma odası alanının hatlarını belirlerken, ışıklandırma unsurları ile istediğiniz atmosferi oluşturabilirsiniz. Tavan kot yüksekliklerinde olduğu gibi diğer zemin yükseklikleri ile de alan farklarını oluşturabilir, fonksiyonel açıdan ayırabilirsiniz.

3. Bölgesel aydınlatma unsurları

Bölgesel aydınlatma unsurları ile kullanım amacı ve ihtiyaca göre aydınlatma sistemlerini bölgeye göre odaklayabilirsiniz. Özellikle bölücü duvara gerek kalmaksızın çözümler arasında ferah ve şık bir alan dizayn etmek için pratik fikirler üretebilirsiniz. Oturma ve yemek alanını hem bir arada tutan hem de alanları işlevlerine göre ayıran çözümler mevcut. Şeffaf sandalyelerle kontrast renklerin hakim olduğu yemek ve oturma alanları muntazam uyum sağlıyor.

4. Derinlik katan unsurlar

MOB ARCHITECTS:  tarz Yemek Odası
MOB ARCHITECTS

CAMILLUCCIA

MOB ARCHITECTS

Cam masa ve şeffaf sandalyelerle göz yormayan yaklaşımın ön planda olduğu bu örnekte ferah bir atmosfer hakim. Özellikle açık plan tasarım söz konusu olduğunda eşya ve mobilya kalabalığı göz karmaşası oluşturmayı kolaylaştırabilir. Açık plan tasarımla işlevselliği arttıran unsurlar pratik çözümlerle yemek ve oturma alanını kolaylıkla ayırmanızı sağlayabilir.

5. Sürgülü kapı sistemleri ile ayırmak

Kullanım ihtiyacına göre istenildiğinde açılabilen sürgülü kapı sistemlerini, evinizde uygulayacağınız stil ve tarza göre belirleyebilirsiniz. Öncelikle pratik bir şekilde bölme ya da bir araya getirme ihtiyacını karşılayacak sürgülü kapı sistemleri cam kapılar ya da mat malzemelerle dizayn edilebilir. Aradığınız nitelikleri barındıran malzemelerle göz karmaşası yaratmayan ahşap sürgülü kapı sistemleri ile daha sıcak bir atmosfer oluşturmak da mümkün.

6. Kısmi duvar

Tamamen bölücü bir duvara gerek kalmaksızın, sadece ihtiyacı karşılayacak şekilde bir kısmı duvar yaptırabilirsiniz. Böylelikle hem oturma alnı ve yemek alanlarını ayırmış olur, hem de doğal ışık ihtiyacını maksimum seviyede karşılayabilirsiniz. Ayrıca, homify'da mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilen birçok farklı stil ve tarzda mutfak modeli bulabilir, uygulama fikirleri edinebilirsiniz. Modern stil dizayn edilen yemek alanından görünen bu karede modern aydınlatma aksesuarları ve ahşap kısmi duvar ile son derece zarif çizgiler kullanılıyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Yemek odasını ayırmak için 10 yaratıcı dekorasyon fikri’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu örneklerden siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!