Adım adım zarif bir taş bahçesi inşa etmek | homify

Adım adım zarif bir taş bahçesi inşa etmek

ümit  atdağ ümit atdağ
Peyzaj Uygulamaları Ünal Peyzaj Ltd.Şti. Modern Bahçe
Loading admin actions …

Evimizin bahçesini düzenleyerek daha güzel hale getirip, eşimizle, çocuklarımızla, dostlarımızda keyifli zamanlar geçirmek ve deşarj olup ruhumuzu dinlendirmek çağımızda ele geçmeyen değeri çok fazla olan bir durumdur. Bu nedenle evimizin etrafında bahçe oluşturmak için yeterli alan var ise elimizden geldiği kadar çabalayıp bu alanı estetik bir bahçe haline getirmeli ve bahçe keyfinin tadını çıkarmalıyız. Bahçe oluşturmak için biraz peyzaj bilgisi sahibi olmalı, mevsimine göre bahçe düzenlemesi yapacağımız için bitkileri tanımalıyız.  Bu sayede bir alanı zarif ve dinlendirici bir bahçe haline getirebiliriz.  Bahçe  düzenlemesi yapılırken her bahçe de yer alan çim alanlar unutulmamalı mutlaka bir çim alanı oluşturularak çim ekilmeli ve üzerinde keyif yapabileceğiniz yeşil alan ortaya çıkarılmalıdır. Her bireyin bahçe zevki aynı olmadığı için farklı bahçe tasarımları araştırılmalı, yeşil bitkiler dışında çim alan ile birlikte uyumlu bir bahçe oluşturmak için taş havuzları, kaya parçaları, doğal ve kayrak taşlar, renkli süs taşları gibi doğal malzemeler kullanılarak yeşil çim alanlarının şık bir şekilde sergilendiği özel bir bahçe yapılmalıdır. Günümüzde geleneksel olarak mevsimlik bitkilerin yer aldığı yeşil bir bahçe yoğun olarak tercih ediliyor olsa da daha çok batı ülkelerin,in bahçelerinde yer alan ve günümüzde ülkemizde de tanınması ile birlikte yoğun bir şekilde uygulanmaya başlanan taş bahçeleri hem bakımlarının kolay olması, hem bitkiler gibi ayrı ayrı bakım istememesi nedeniyle tercih edilmeye başlanmıştır. Peki yeşil bir bahçeyi nasıl kaya parçaları ile süslü bir bahçe haline getirebiliriz ? 

Bir bahçeyi taş bahçesi haline getirmeniz için yapmanız gereken uygulamaları sırasıyla takip ederek zarif ve şık bir aş bahçesi oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle bahçenizde bulunan otsu bitkileri sökmeli ve var olan çimleri sökerek yerinden çıkarmalısınız. Bu sayede bahçe planı yapacağınız alan ortaya çıkacaktır. Söküm işlemlerinin ardından bahçe planı ve tasarımını yapmalısınız.  Çıplak haldeki bahçenin hangi bölümünü çim alanı olarak yeniden yapılandıracağınıza, hangi alanını taşlar ve kayalar ile süsleyeceğinize  karar vermeli ve planınızı oluşturmalısınız. Bu sayede yeni bir bahçe için en önemli işlemleri gerçekleştirmiş olacaksınız. Yaptığınız planlar çerçevesinde harekete geçerek çim alanı olarak düşündüğünüz alanda bulunan toprağın yüzey kısımları 5 – 10 cm aralığında yerinden çıkarılarak bahçeden uzaklaştırılmalı ve bu toprağın yerine taze, minerali ve gübresi olan toprak getirilerek serilmelidir. Böylece yeni çim alanında bulunan çimler daha canlı ve daha yeşil olacak ve taş süslemelerinin arasında daha mükemmel görünecektir. Toprak serme işleminden sonra sıra bahçenizde olmasını istediğiniz kayalara ve taşlara geliyor.  Bahçenizde taş havuzu olmasını istiyorsanız belirli bir alanı renkli taşlar ile yapacağınız havuza ayırmalısınız. Bu alanı; ortası çukur kalacak şekilde katman katman taşlar ile yükseltmeli ve renkli taşların desen oluşturmasını sağlayarak zarif bir taş havuzu haline getirmelisiniz. >Dilediğinizde taş havuzunu sade bir şekilde kullanabilir veya isterseniz havuzun içine biraz su doldurup nemli bir alan oluşturarak içine çim tohumları attığınızda taşların arasında yeşil çimler ile birlikte zarif bir bahçe süslemesi yapmış olursunuz. Bahçenizin geri kalan kısımlarında kaya parçalarını kullanarak yürüyüş yolu kenarlarını şık bir şekilde süsleyebilir, yürüyüş yollarınızda kayrak taşlar veya doğal nehir taşları kullanıp, çim ekerek görsel güzelliği olan ve bahçenize farklı bir hava katan bir yürüyüş yolu oluşturmuş olursunuz.

 Bahçenizde yeşil bitkiler yerine sadece taşlar görmek istiyorsanız veya daha doğal bir bahçe tasarımı yapıp yeşil bitkiler ile birlikte doğal taşların kombini ile mükemmel bir bahçe oluşturmak istiyorsanız, bahçe içerisinde oturum alanlarınızı sadece taşlardan meydana getirip, doğal taşları kullanarak süs aksesuarları olan şömine, su havuzu, süs havuzu, orta masa gibi dekoratif eşyalar yaparak bahçenizi hem kullanışlı hem de zarif bir hale getirmek için yüzlerce bahçe tasarımının yer aldığı   homify bahçe örneklerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz. İncelediğiniz örnek tasarımlar içerisinden istediğiniz, beğendiğiniz ve zevkinize uygun olan tasarımları kendi bahçenize uygulayarak gönlünüzce dinlenebileceğiniz, misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz bir bahçe sahibi olabilirsiniz.

Eski çimler

Bahçenizde yer alan çimler, yaz aylarında sıcağa, kış aylarında soğuğa maruz kaldıkları için  ve uzun süre bahçenizde yer aldıklarından canlılıklarını, parlaklıklarını, renklerini kaybederler. Bu nedenle bir bahçe düzenlemesi yapmaya karar verdiğiniz zaman ilk işleminiz eski çimlerin kaldırılması işlemidir. Eski çimleri bir makine yardımıyla yüzeyden 2 – 3 cm derinliğe inerek temizlemeli ve toprağın havalanmasını sağlamalısınız. Örnek resimde yer alan yıpranmış bir çim alanı üzerine taş bahçesi oluşturmak hem yapacağınız bahçe düzenlemelerinin görsel ve estetik olmamasına hem de verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır. Bu nedenle bahçe çalışmasına başlarken eski çimlerden kurtulmalısınız.

Bahçe sınıfları

Arnavutkoy'de Villa Terası İnci Mozaik Akdeniz Bahçe
İnci Mozaik

Arnavutkoy'de Villa Terası

İnci Mozaik

Evinizin etrafında oluşturacağınız veya var olan bahçe de yapacağınız çalışmalar için öncelikle seçeceğiniz taş ve kayaların yapı ve renk olarak eviniz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra bahçe içerisinde kullanacağınız taşları sınıflandırmalı, bahçe içerisinde farklı taşların belirli alanlarda kullanıldığı sınıfları oluşturmalısınız. Bu sayede bahçenizde hangi alanda hangi taşı kullanacağınız ve oluşturacağınız süslemelerin yeri belirlenmiş olacaktır. Örnek resimde çim alanı ayıran taştan yapılmış yürüyüş yolunun kenarında yer alan taş duvar farklı bir taştan yapılmış ve bahçe içerisinde farklı sınıflar oluşturulmuştur. Bu sayede her alanda aynı taşı kullanarak aynı görüntünün oluşması engellenerek bahçenin zarifliği korunmuştur.

Toprak bakımı

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Bahçenizde yer alan çimlerin sökülmesi işleminin ardından bir sonraki adım bahçedeki toprakların değişimi işlemidir. Bahçe de yer alan  ve daha önce bakımı yapılmamış olan topraklar ile birlikte çim alanını oluşturan toprakların birlikte bahçeden çıkarılması ve yerlerine yeni toprakların getirilerek serilmesi yeni ve canlı bir bahçe için çok önemlidir. Bu sayede eski toprağın kendini toplaması ve yeni bitkilerin canlı bir şekilde yeşermesi için uzun süreler beklenmek zorunda kalınmayacaktır. Örnek resimde özel olarak tasarlanmış olan bahçenin toprağı değiştirilmiş ve yeni gelen toprak işlenerek hazır hale getirilmiştir.

Bahçe bakımı

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Oluşturduğunuz bahçenin uzun yıllar zarif ve şık bir görselliğe sahip olması için bakımının düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. Bahçenizde bulunan odunsu bitkiler zamanı geldiğinde budanmalı, çimler uzamadan biçilmeli, taş alanlar su ve nem nedeni ile kararmadan ve yosunlaşma başlamadan temizlenmelidir. Bu sayede uzun yıllar zarif bir bahçe sahibi olabilirsiniz. Aksi halde hiç istemediğiniz bakımsız bir bahçeniz olabilir.

Firma seçimleri

Eğer bahçenizde yapacağınız yenileme ve değiştirme işlemlerini bir peyzaj firmasına yaptıracaksanız yapmanız gereken firma seçiminde titiz davranmak ve firmaların referans olarak yaptıkları işleri yerinde gidip incelemektir.  Bu sayede firmanın daha önce yaptığı işteki titiz işçiliği ve bahçe tasarımında getirdiği yaratıcı fikirleri yakından görmüş olursunuz. Bu durum size gönül rahatlığı ile bahçenizi teslim edeceğiniz bir firma ile çalışma huzuru verecektir.

Yeni çimler

Bahçenizde oluşturacağınız taş alanları ve taş süslemeleri çıplak olarak estetik ve zarif görünmez. Bu nedenle taşların arasında mutlaka yeşil bitkilerin olması gereklidir. Yeşil alanlar için de yeni çim alanları oluşturmalı ve bahçenizin daha zarif görünmesini sağlamalısınız. Örnek resimde yer alan yürüyüş yolunun etrafının canlı ve parlak renklere sahip çimler ile kaplanması bahçeye farklı bir hava getirmiş ve yürüyüş yolunu daha görsel hale getirmiştir.

Zarif bir bahçe için bu fikirleri siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!