Ağaç evleri sever misiniz? Türkiye'den 6 fotoğraf

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ağaç evleri sever misiniz? Türkiye'den 6 fotoğraf

Özlem K. Özlem K.
Özge Hotel & Bungalow – Özge Bungalow:  tarz Oteller, Akdeniz
Loading admin actions …

Ahşap evler sürdürülebilir olmaları sayesinde tekrar popülerlik kazanmaya başlamış vaziyette. Ahşap hepimizin bildiği üzere doğal bir malzeme ve bu nedenle de yenilenebilir olma özelliğine sahip. Ahşap yapılar artık sadece kırsal alanlarda değil, sahil evleri, yayla evleri, dağ evleri, kulüp binaları ve bungalovlar gibi, daha birçok amaçla kullanılmaktadır. Bunun dışında, ikinci konutlarda ya da şehir kökenli olup kırsala yerleşen insanların tercih ettiği konutlarda da yapı malzemesi olarak ahşap oldukça yaygınlaşmaya başladı. Muhteşem görünümünün yanı sıra, hafif oluşu ve depreme karşı dayanıklı oluşu nedeniyle ahşap tercih ediliyor. Ayrıca, nefes alabilen, doğal bir malzeme olması da cabası.

Bugünkü sayfamızı dünyanın çeşitli yörelerinden 6 ahşap eve ayırdık. Ülkemizde ahşap evler üreten birçok firma bulunmaktadır. Profesyoneller sekmesine tıklayarak ilgili firmalara ulaşabilirsiniz.

1) Modern, modüler, kullanışlı ve süper şık!

İlk örneğimiz için kalıpları kıran bir model seçtik. Ahşap ev dendiğinde akla genelde sevimli kulübe tarzı yapılar geliyor. Her ne kadar o tür modeller birçoğumuza sempatik gelse de, bazılarımız daha modern ve çağdaş mimari stilleri tercih ediyor. İşte modern ve çağdaş stilleri tercih eden okuyucularımızı memnun edecek bir model!

Tasarımı ve üretimi yapan mimarlık firmasından aldığımız bilgiye göre, bu yapı atölye ortamında, mutfak, elektrik ve su tesisatları bağlantıya hazır olarak geliyor. Tır ile yerine nakliye edilen ev vinçle arsa üzerine yerleştiriliyor.  Malzeme olarak 1. sınıf Sibirya çamı, duvarlar cam yünü ile izolasyonlu, çatı shingle olarak üretiliyor. Plan, istenen niteliklere bağlı değişmekle beraber m2 fiyatı 1500- 1750TL olarak öngörebilir.

2) Ahşap evler hakkında biraz daha bilgi edinelim…

homify:  tarz Evler, Rustik

Ahşap evler betonarme evlere göre birçok avantaja sahipler. Bir kere, düzenli bakımları yapıldığı takdirde betonarme evlere oranlara kesinlikle daha uzun ömürlüler. Üstelik betonarme evler gibi ölümcül şekilde hastalanmazlar, kötü durumdaki parçaları değiştirilerek ömürlerine sağlıklı bir biçimde devam edebilirler.

3) İnşa süresi kısa ve betornameye göre epey dertsiz

Ahşap evler, betonarme evlere oranla çok daha kısa sürelerde ve çevreye çok çok daha az rahatsızlık vererek inşa edilirler. Çevreye verilen rahatsızlık yalnızca gürültü düzeyinde değil, aynı zamanda kirlilik düzeyindedir. Ahşap doğal bir malzeme olduğu için çevreyi kirletmez.

Ahşap evler betonarme evlere oranla ortalama %30 daha hafiftir. Böylece altyapı çalışmalarının daha kolay olmasını da sağlarlar. Üstelik son derece esnek oldukları için depremle yıkılma olasılıkları neredeyse yok gibidir.

4) Üzerine istediğiniz tür cila, hatta çeşitli renkleri seçebilirsiniz

homify: {:asian=>"Asya", :classic=>"klasik", :colonial=>"sömürge", :country=>"kırsal tarz", :eclectic=>"eklektik", :industrial=>"Sanayi", :mediterranean=>"Akdeniz", :minimalist=>"minimalist", :modern=>"modern", :rustic=>"rustik", :scandinavian=>"İskandinav", :tropical=>"tropikal"} tarz ,

Ahşap yüzyıllardır kullanılan, en eski yapı malzemelerinden biri ve yöresel yapıların yanı sıra, özel konutların inşaasında kullanılmakta. Ülkemizde şehir içlerinde, eski Türk evleri gibi yapılarda ve köşklerde ahşap göremesek de, Karadeniz bölgesinde, dağlarda ve yaylarda ahşap evler eskisi kadar sık olmamakla birlikte, halen geleneksel olarak inşa edilmekte. Yurtdışında kent merkezlerinde yeniden yaygınlaşmaya başlayan ahşap evler çeşitli renklere boyanarak daha da göz alıcı hale getiriliyor.

5) Amerikan tipi evler de var

Günümüzde ahşap evler genelde atölyelerde üretilip altyapı çalışması önceden yapılmış arsalara kısa sürelerde monte ediliyor. Modüler ya da prefabrik olarak adlandırılan bu tür evler hem maliyet açısından görece uygun hem de kalite standartları belirli ve yüksek. Bakımları yapıldığı takdirde yüz yıl ayakta kalabilen bu yapıların günümüzde gitgide popüler olmasına şaşırmamak lazım.

6) Kocaman bir ahşap dağ evi modeli

Ahşap evlerin genelde ufak türlerinin fotoğraflarını paylaştık, ancak oldukça büyük, malikane tarzında ahşap ve kütük evler de mevcut. Bu tür evlerin kimisi komple ahşap konstrüksiyon üzerine inşa edilirken, kimisi ise taş ya da beton subasmanı ve temel üzerine yerleştiriliyor.

Ahşap evlere daha fazla örnek görmek için 'Her zevk için tam 30 farklı ahşap ev fotoğrafı' başlıklı yazımızla devam edebilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!