Kendi enerjisini kendisi üreten 9 çevre dostu ev modeli

Homify Homify
Bagno di travertino nella casa di Michael Bay a Los Angeles, Pietre di Rapolano Pietre di Rapolano Villa
Loading admin actions …


Yenilenebilir enerji ile çevreye ve doğaya katkı sağlamak artık hepimizin elinde. Günümüzde bahçeli evler ve çiftlikler için tercih edilen güneş enerjisinden elektrik üreten sistemler ile elektrik üretmek için doğal kaynakların tüketilmesinin önüne geçilmektedir. Yeşil ev projesi olarak da bilinen bu projeler ile doğal ve kendine yeten evlere sahip oluyorsunuz. Ekolojik ev örnekleri aynı zamanda tüm ev modelleri için kopyalanabilir evlerdir. Yenilenebilir enerji kaynakları maket yapımı konusunda profesyonel tasarım firmaları ile çalışabilir ve destek alabilirsiniz. Evinizde elektrik enerjisi ile çalışan tüm sistemler için of grid ve on grid olarak iki farklı yöntem tercih edebilirsiniz. Dilerseniz ürettiğiniz enerjiyi depolayabilir dilerseniz anlık olarak tüketebilirsiniz.

Evlerinizin çatılarına profesyonel tasarımlar ile konumlandırılan güneş panelleri ile kendi enerjisini üreten ev modellerine sahip olabiliyor ve ihtiyacınız olan elektriği üretebiliyorsunuz. Kendi elektriği üreten ev modelleri aynı zamanda tasarruflu ve doğaya saygılı ev modelleridir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin tasarımları yapılırken aynı zamanda çatı tasarımınızda profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için profesyonel mimarlar ile çalışmalı, panellerin yerleştirileceği alanları yalıtmalı ve çatınıza zarar vermesini önlemelisiniz. Güneş panellerini dilerseniz çatı dışında evinizin duvarlarına da yerleştirebilirsiniz.

Sürdürülebilir yaşam denince akla ilk gelen alternatif enerji kaynakları kullanımı oluyor ancak bununla sınırlı değil. Bahçenizde yetiştireceğiniz meyve sebzelerden, güneş enerjisine, odun sobasından, dağ havasının doğal serinliğine kadar birçok detay ekonominize katkı sağlarken bir yandan da ekolojik dengeyi koruyacaktır. Klima yerine doğal serinlik, endüstriyel gıdalar yerine bahçe tarımı, doğal gaz yerine odun sobası ve güneş enerjisi kullanımı doğal çevreye zarar vermeden size konforlu bir yaşam sunacak çözümlerdir.

Çatı yerleşimi

Evinizin çatısına güneş panelleri yerleştirmek istediğinizde ihtiyacınıza göre panel kapasitesi belirlenecektir. Eğer ihtiyacınız fazla ise güneş paneli sayısı artacaktır. Bu nedenle evinizi inşa ettirmeden önce bahçeli ev modellerini inceleyerek çatı planlarınızı profesyonel bir şekilde hazırlamalısınız. Bahçeli ev modelleri hakkında fikir edinmek ve çatı planlarını incelemek için '' Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli '' yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ekolojik ev projeleri

Bu çözümlerin hepsini bünyesinde barındırabilen üstelik son derece modern bir yapıda olan, sürdürülebilir ekolojik ev projeleri yeni yüz yılın konut anlayışını kökten değiştiriyor. Kendi elektriğini üreten ev modelleri arasında yer alan ve enerji tasarrufunda bir numara olan bu evlere 9 güzel örneği bu yazımızda bulacaksınız.

Ülkemizden örnekler

Müstakil ve yeşil ev projesi modellerine ülkemizden örnekler bulmak isterseniz ’Türkiye'den herkesi kıskandıracak 9 müstakil ev projesi’ başlıklı yazımız size yardımcı olabilir.

1. Çatıyı kaplayan güneş panelleri ile kendi elektriğini üreten ev

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarında en önde gelenlerden oluyor. Güneş enerjisinden faydalanmamızı sağlayan güneş panelleri çatılara çok sayıda uygulanarak bir evin bütün enerji ihtiyacını karşılayabilecek şekilde yapılabiliyor. Bu tip evlere de kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir evler deniyor. 

2. Geniş bahçesiyle her ihtiyacı karşılayabilecek bir sürdürülebilir ev

Yeşil ev projesi örnekleri, ekolojik özellikleri nedeniyle son yıllarda en çok ilgi gören ev modellerinin başında geliyor. Kendi enerjisini üretebilen, bahçe tarımına olanak sağlayan ve alternatif yapı sistemleri ile inşa edilen sürdürülebilir evlere harika bir örneği bu resimde görebilirsiniz. 

3. Teras çatılı modellerde uygulaması çok daha kolay

A çatı tipi yerine teras çatı tipinde inşa edilen evlere güneş enerji panelleri çok daha rahat uygulanabiliyor. Hatta bu örnekteki gibi yapıların bütün çatısı panellerle kaplanarak devasa enerji üretimi sağlanabiliyor. Bu şekilde yaz kış şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan yaşamak mümkün. 

4. Rüzgar enerjisinden faydalanabilen evler

Güneş enerjisinden olduğu gibi rüzgar enerjisinden faydalanabilen evler de sürdürülebilir sınıfında sayılıyor. Bahçeye kurulan rüzgar panelleri sayesinde enerji üreten bu evler de sürdürülebilir sınıfının gözdelerinden. Siz de bu tip bir eve sahip olarak hem tasarruf etmek hem de ekolojik dengeye katkı sağlamak isterseniz mimarlara danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

5. Hibrit sistemlere sahip evler

Fosil, rüzgar ve güneş enerjisi gibi farklı kaynakları bulunduran evler de inşa ediliyor. Bu evlerde sıfır elektrikle yaz kış bütün ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün.  

6. Alternatif yapı sistemleri

Betonarmeye alternatif olarak geliştirilen ve ekolojik nedenlerden dolayı tercih edilen birçok alternatif yapı sistemi de sürdürülebilir evlerin özelliği olarak gösteriliyor. Örnek vermek gerekirse ahşap ve çelik konstrüksiyonlu yapılar, geri dönüşüm malzemelerden üretilen yapılar bu alanda önce gelenlerden.

7. Ahşap evler

Tamamen doğal ve ekolojik malzemelerden oluşan ve yüzde yüz geri dönüşebilir özellikteki ahşap evler de sürdürülebilir ev sınıfında yer alıyor. Çatılarında güneş panelleri kullanılarak kendi enerjisini üretebilecek şekilde de tasarlanabiliyorlar.

8. Güneş panelleri ile kaplı çatılar

Çatılarda güneş paneli için ne kadar geniş yer ayrılabilirse üreteceği enerji miktarı da ona bağlı olarak artacaktır. Bu nedenle çatıların taşıyabileceği kadar panelle kaplanması verimli olacaktır.

9. Gün ışığından en iyi şekilde faydalanan evler

Alternatif enerjiye ek olarak aydınlanma ve ısınma çözümü olarak da güneşten faydalanmak mümkün. Bu faydayı en üst düzeye taşıyabilen evleri de sürdürülebilir sınıfında sayabiliriz. 

- Mobil ev modelleri

İnşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evler başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu çevreci evleri siz de beğendiniz mi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Öne çıkan makaleler