Kendi enerjisini kendisi üreten 9 çevre dostu ev modeli | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kendi enerjisini kendisi üreten 9 çevre dostu ev modeli

Homify Homify
Pietre di Rapolano Modern
Loading admin actions …

Sürdürülebilir yaşam denince akla ilk gelen alternatif enerji kaynakları kullanımı oluyor ancak bununla sınırlı değil. Bahçenizde yetiştireceğiniz meyve sebzelerden, güneş enerjisine, odun sobasından, dağ havasının doğal serinliğine kadar birçok detay ekonominize katkı sağlarken bir yandan da ekolojik dengeyi koruyacaktır. Klima yerine doğal serinlik, endüstriyel gıdalar yerine bahçe tarımı, doğal gaz yerine odun sobası ve güneş enerjisi kullanımı doğal çevreye zarar vermeden size konforlu bir yaşam sunacak çözümlerdir. Bu çözümlerin hepsini bünyesinde barındırabilen üstelik son derece modern bir yapıda olan, sürdürülebilir modüler evler yeni yüz yılın konut anlayışını kökten değiştiriyor. Kendi enerjisini kendi üreten ve enerji tasarrufunda bir numara olan bu evlere 9 güzel örneği bu yazımızda bulacaksınız.

Müstakil ve çevre dostu evlere ülkemizden örnekler bulmak isterseniz ’Türkiye'den herkesi kıskandıracak 9 müstakil ev projesi’ başlıklı yazımız size yardımcı olabilir. 

1. Çatıyı kaplayan güneş panelleri

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarında en önde gelenlerden oluyor. Güneş enerjisinden faydalanmamızı sağlayan güneş panelleri çatılara çok sayıda uygulanarak bir evin bütün enerji ihtiyacını karşılayabilecek şekilde yapılabiliyor. Bu tip evlere de kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir evler deniyor. 

2. Geniş bahçesiyle her ihtiyacı karşılayabilecek bir sürdürülebilir ev

Sürdürülebilir evler ekolojik özellikleri nedeniyle son yıllarda en çok ilgi gören ev modellerinin başında geliyor. Kendi enerjisini üretebilen, bahçe tarımına olanak sağlayan ve alternatif yapı sistemleri ile inşa edilen sürdürülebilir evlere harika bir örneği bu resimde görebilirsiniz.  

3. Teras çatılı modellerde uygulaması çok daha kolay

A çatı tipi yerine teras çatı tipinde inşa edilen evlere güneş enerji panelleri çok daha rahat uygulanabiliyor. Hatta bu örnekteki gibi yapıların bütün çatısı panellerle kaplanarak devasa enerji üretimi sağlanabiliyor. Bu şekilde yaz kış şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan yaşamak mümkün. 

4. Rüzgar enerjisinden faydalanabilen evler

Güneş enerjisinden olduğu gibi rüzgar enerjisinden faydalanabilen evler de sürdürülebilir sınıfında sayılıyor. Bahçeye kurulan rüzgar panelleri sayesinde enerji üreten bu evler de sürdürülebilir sınıfının gözdelerinden. Siz de bu tip bir eve sahip olarak hem tasarruf etmek hem de ekolojik dengeye katkı sağlamak isterseniz mimarlara danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

5. Hibrit sistemlere sahip evler

Fosil, rüzgar ve güneş enerjisi gibi farklı kaynakları bulunduran evler de inşa ediliyor. Bu evlerde sıfır elektrikle yaz kış bütün ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün.  

6. Alternatif yapı sistemleri

Betonarmeye alternatif olarak geliştirilen ve ekolojik nedenlerden dolayı tercih edilen birçok alternatif yapı sistemi de sürdürülebilir evlerin özelliği olarak gösteriliyor. Örnek vermek gerekirse ahşap ve çelik konstrüksiyonlu yapılar, geri dönüşüm malzemelerden üretilen yapılar bu alanda önce gelenlerden.

7. Ahşap evler

AR Design Studio- 4 Views Modern Evler AR Design Studio Modern
AR Design Studio

AR Design Studio- 4 Views

AR Design Studio

Tamamen doğal ve ekolojik malzemelerden oluşan ve yüzde yüz geri dönüşebilir özellikteki ahşap evler de sürdürülebilir ev sınıfında yer alıyor. Çatılarında güneş panelleri kullanılarak kendi enerjisini üretebilecek şekilde de tasarlanabiliyorlar.

8. Güneş panelleri ile kaplı çatılar

Pond House_Passive House (Passivhaus) Modern Evler Forrester Architects Modern
Forrester Architects

Pond House_Passive House (Passivhaus)

Forrester Architects

Çatılarda güneş paneli için ne kadar geniş yer ayrılabilirse üreteceği enerji miktarı da ona bağlı olarak artacaktır. Bu nedenle çatıların taşıyabileceği kadar panelle kaplanması verimli olacaktır.

9. Gün ışığından en iyi şekilde faydalanan evler

Courtyard House - East Dulwich Modern Yemek Odası Designcubed Modern
Designcubed

Courtyard House – East Dulwich

Designcubed

Alternatif enerjiye ek olarak aydınlanma ve ısınma çözümü olarak da güneşten faydalanmak mümkün. Bu faydayı en üst düzeye taşıyabilen evleri de sürdürülebilir sınıfında sayabiliriz. 

Bu çevreci evleri siz de beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!