Çatı katı için 10 fikir: Şık ve eğimli! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Çatı katı için 10 fikir: Şık ve eğimli!

nihal e. nihal e.
Modern Yatak Odası bjoernschmidt architektur Modern
Loading admin actions …

Evinde bir çatı katı olanlar şanslı sayılmakla birlikte çoğu kişi bu avantajı iyi değerlendirmez. Tavan araları genellikle eski ve kullanılmayan eşyaları depolamak için kullanılır. Peki çatı katını gerçek bir yaşam alanına dönüştürmeye ne dersiniz? Üstelik epey seçenek mevcut. İlave bir çocuk odası? Belki bir mutfak? Ya da yatak odası? Dediğimiz sayısız fikir bulabilirsiniz. Yeter ki ne istediğinizi bilin. Aşağıda sizin için seçtiğimiz örneklerde uzmanların tavan arasında yarattığı harika tasarımlara bir göz atın deriz.

​Çatı katında mutfak

Çatı katında bir mutfak. Neden olmasın? Çatının büyüklüğüne ve yapısal durumuna bağlı olarak pek çok bina için uygulanabilir bir fikir. Bu örnekte ise mevcut alan çok dar olmadığı için ada mutfak ve tezgah rahatlıkla yer bulabildi. Pencere bakımından da cömert bir örnek. Çatı yamaçları üst dolaplar için imkan sağlanmadığından tezgah altı dolaplara ağırlık verildi.

​Yıldızların altında

Çatının katına bir yatak odası tasarlamak çatı konstrüksiyonu fikirleri arasında oldukça popülerdir. Bu örnekte tamamen beyazlara bürünmüş, huzur dolu bir ambiyans görüyoruz. Çatı, tamamen beton duvarla kaplanmış durumda. Eğimden ötürü pencere, düz kısma değil çatı hizasında yapılmış. Devasa bir cam kullanılan pencere ısı yalıtımı konusunda da güvenli hale getirilmiş.

​Hepsi bir arada

Tüm odalar için eğimli bir çatı modeli gördüğümüz örnek şirin bir apartman dairesine ait. Ahşap tavan kirişleri, iç mekanda daha fazla ışık akışı sağlıyor. Merdivenle erişim sağlana asma kat yatak odası olarak değerlendirilmiş. Daha net bir görünüm için cam cephe yerine yatak odasını kamufle eden bir bölücü tercih edilebilir.

​Ahşap sıcaklığı

Çatı katının eğimli ve dar alanını daha sıcak ve güçlü hale getirmek için kullanılan kirişler aynı zamanda mekana karakter katar. Bu örnekte yine bir yatak odası görüyoruz. Açık tonların kullanıldığı dekorasyonda ahşap ağırlığı göze çarpıyor. Eğimli duvarda gördüğümüz kalın ahşap kenarlı pencere kirişlerle uyum içinde. Panoramik pencere güne iyi bir başlangıç için güzel bir fikir.

​Gelenekselden moderne

Bu daire başlangıçta Almanya’da bulunan eski bir binaya aitti. Tarihi binalar söz konusu olduğunda restorasyon sıkı denetimlere bağlıdır ve her zaman istenildiği gibi bina baştan yaratılamaz. Bu örnekte tüm kirişler orijinal yerine oturtularak eski yapının karakteri ile modern iç mekan tasarımı mükemmel bir şekilde birleştirildi. Sonuç olarak resimde gördüğünüz şık daire meydana geldi.

​Göğe doğru

Önceki örnekten farklı olarak yine eski bir binanın yenilenmesi projesinde orijinal çatı tamamen kaldırılmış ve karmaşık bir çelik konstrüksiyonla restore edilmiş. Güney cephesi cömert pencerelerle kaplı iç mekanın mutfak ve yemek alanı, badanadan yapılmış bir taş duvarın atmosferik yüzeyi ile sınırlanmış. Tavan tasarımı ise kavisli duvarlardaki dolaylı ışık ve yüksek lambalar ile adeta mistik bir etki yaratıyor.

​Banyo ve merdiven

Sırada keskin geometrisi ile dikkat çeken çatı tasarımı görüyoruz. Banyoda bulunan ilginç merdiven de bir o kadar ilginç.

​Tavan penceresi

Yine bir banyo örneğinde küvet hizasında gelen tavan kısmına devasa bir pencere yapılmış. Böylece keyifli bir küvet sefası yaparken gök yüzünü seyredebilirsiniz.

​Kütüphane

Kütüphaneye sahip olmak için çatı konstrüksiyonunu kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede çalışma odası ya da salonda kitaplık için yer açmaya gerek kalmayacak.

​Çatıda çalışma odası

Son örneğimizde çatı katı çalışma odası olarak değerlendirilmiş. Yine bir tavan penceresi göze çarpıyor. Bu defa dikkati dağıtmayacak şekilde dar bir pencere düşünülmüş.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Amerika değil Türkiye: Bayılacağınız 12 fotoğraf!' başlığını okuyabilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!