Teras zemini için 10 harika fikir

Meral Eser Meral Eser
IPE HOUSE P+0 Arquitectura Modern Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Teraslar ve balkonlar nefes almamızı sağlayan ve evimizin daha doğal bir şekilde havalandırılmasına yardımcı olan yaşam alanlarıdır. Teras dekorasyonlarını zarif ve insanı mutlu edecek bir konseptte yaptığınızda ilkbahar ve yaz aylarında muhteşem bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Teras zemin kaplama malzemesi olarak dekorasyona renk katacak ve serin havalarda ferah bir teras olmasına katkı sunacak taş, fayans, ahşap, seramik malzemeler tercih edilmelidir. Teras döşeme sürecinde doğru yapıştırıcılar kullanılmadığında kısa süre de döşemeler yerinden çıkabilir. Bu nedenle teras zemin kaplama malzemeleri seçerken yapıştırıcı kimyasalları da dikkatli bir şekilde seçmek çok önemlidir. Teraslı evler için birbirinden farklı zeminler kullanabilirsiniz. Teras zemin döşemelerinde renkli tuğlalar, renkli doğal taşlar, renkli ahşaplar tercih ettiğinizde rengarenk ve göz kamaştırıcı bir teras döşemesine sahip olabilirsiniz. Teras ve balkon zeminini nasıl kaplarım veya teras ve balkonumu hangi yöntemler ile kapatabilirim diye düşünüyorsanız '' Balkonumu nasıl kapatabilirim 26 örnek fotoğraf '' başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Özellikle bahar ve yaz aylarında havadar alanların keyfini çıkarmayı tercih eder, teras ve balkonları kullanırız. Konfor sağlamak, oturma alanı ve hatta yemek alanı için ideal atmosfer hazırlamak için uygun alanlardır. Dekoratif aksesuarlar, renkli çiçek ve bitkilerle göze hitap eden teras alanları dizayn edilir. Teras dekorasyonunu tamamlayan önemli unsurlardan biri de zemin kaplamasıdır. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmada teras zemini kaplaması türü önemli rol oynar. Havadar alanlarını keyfini çıkarmayı tercih edenler için, bu yazımızda teras zemini kaplamaları hakkında 10 parlak fikri bir arya getirdik. Alt başlıklarımızı inceleyerek teras dekorasyonunda tamamlayıcı unsur olarak zemin kaplama türlerini gözden geçirebilirsiniz.

Modern taş zeminler

Southbank, London Urban Roof Gardens Modern Balkon, Veranda & Teras
Urban Roof Gardens

Southbank, London

Urban Roof Gardens

Terasınıza modern ve farklı bir zemin kazandırmak istiyorsanız ahşap ve doğal taş kullanabilir, özel bir yöntem ile aydınlatabilirsiniz. Orta kısım ahşap veya karo, kenarlar ise büyük taşlar ile kaplanmış bir teras muhteşem bir görünüme sahip olacaktır. Karo ve taş kullanarak teras zemini dekore edebileceğiniz gibi duvar kaplama malzemesi olarak veya banyolarda zemin olarak da kullanabilirsiniz. Profesyonel olarak bu alanda hizmet veren karo, taş, tezgah ustaları ile iletişime geçtiğinizde evinizin dilediğiniz bölümünü doğal olarak kaplatabilirsiniz.

Ahşap doğallığını tercih edin

Teras dekorasyonlarında doğal zeminlere sahip olmak için ahşap kullanabilirsiniz. teras zemin döşeme malzemesi olarak ahşap hem ekonomik hem de doğal bir malzeme olarak kullanılmaktadır.

1. Ahşap

En popüler döşeme zemini kaplaması alternatiflerinden biri ahşap materyaldir. Hava koşullarına uygun yalıtılan ahşap zemin ile uzun ömürlü çözümler üretebilirsiniz. Teras döşeme zemini için sımsıcak bir atmosfer oluşturmak ahşap döşeme zemini kaplamalarıyla mümkün. Hangi stil ve tarzı uygularsanız uygulayın; ahşap parke zemin ile daha sıcak bir atmosfer oluşturmak elinizde.

2. Taş

Rustik dokularla son derece cazip ve natürel öğelerin bir araya geldiği efsane bir örnek ile devam edelim. Taş zemin ile natürel dokuları bir araya getirmek ve rustik dokularla huzur veren bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız bu örnek ilginizi çekebilir. Teras döşemesi için fikir arayanlara natürel dokuların zarafeti huzur veren atmosferiyle cazip bir seçenek olacaktır.

3. Beton

Hem diğer alternatiflere göre daha ucuz bir seçenek olması hem de pürüzsüz bir zemin oluşturması bakımından beton zemin de teraslar için uygundur. Soğuk hava koşullarına uygun teras döşeme zemini kaplaması olarak değerlendirebilirsiniz. homify'da zemin döşemecilerine ulaşabilir, alternatif fikirleri değerlendirebilirsiniz.

4. Fayanslar

Birbirinden güzel desenler ve renkleri bir araya getirmek ve bunu yaparken muntazam bir zemin oluşturmak istiyorsanız fayans zemin kaplamaları ilginizi çekebilir. Daha ucuz alternatiflerini bulabileceğiniz fayans modellerini hem iç hem de dış mekan zeminlerinde kullanabilirsiniz. Zengin desen ve motif alternatifleriyle her eve yakışacak ürünleri kişisel beğenilerinize göre seçme olanağı tanır.

5. Killi zemin kaplamaları

Rustik tarzı tercih edenler için killi zemin kaplamaları bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Natürel doku ve renkleriyle göze hitap eden teras ya da veranda zemini döşemelerini kaplayabilirsiniz. Kahverengi ve kiremit renklerinin farklı tonlarını barından zemin döşemesi natürel renkleriyle guzur veren bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştırır.

6. Doğal taş

Doğal taş zemin kaplama ile gem klasik stil öğeler barındıran projelere imza atabilir hem de modern ve sofistike çözümlerle göz alıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Teras ya da veranda döşemeleri için alternatif fikir arayanlara doğal taş zemini dokularının renk alternatiflerini değerlendirmelerini öneririz. Biraz pahalı olabilir fakat dayanımı kuvvetli ve uzun ömürlü bir alternatif olacaktır.

7. Kauçuk zemin kaplama

TERRACE CHILL OUT WARCO Bodenbeläge Modern Balkon, Veranda & Teras
WARCO Bodenbeläge

TERRACE CHILL OUT

WARCO Bodenbeläge

Döşeme malzemelerine modern bir alternatif olarak kauçuk granüller değerlendirilebilir. Teras döşemesi için bu seçenek kolay dizayn edilebilir ve elastik bir malzeme olarak yumuşak dolgu zemin oluşturur. Hava koşullarına göre soğuğa ve ısıya karşı izolasyon sağlar. Teras döşemesi fikirleri arayanlara konfor ve işlevselliği bir araya getiren bir alternatif.

8. Çakıl taşı

Çakıl taşı, kayagillerden biri olarak sınıflandırılabilir. Natürel kaya dokusunun döşeme zemini kaplamasına aksettirilmesi ise sıcak bir atmosfer oluşturur. Ucuz teras döşemesi alternatifi olarak değerlendirebileceğiniz çakıl taşları dayanımı kuvvetli ve bakımı kolay bir zemin kaplaması türü olarak kullanılabilir. Devasa saksı modelleriyle teras ve verandalar dekore edilirken uyum ve ahenk oluşturacaktır.

9. Tekstil ürünleri

Renkli ve desenli bir halı ile kaplı teras zemini kaplaması yalnızca görsel açıdan estetik unsurlar barındırmakla kalmaz, döşeme zeminin çizilmesini ve zedelenmesini önler. Çizilmelere ve kire karşı koruyan halı unsuru ile teraslarınızda daha sıcak bir atmosfer oluşturmak mümkün. Yumuşak bir zemin alternatifi olarak halı ve diğer tekstil ürünlerini teras döşeme zemini kaplamaları için değerlendirebilirsiniz.

10. Malzeme kombinasyonu

Teras döşemeleri için birden fazla materyal arasından seçim yapmak zor olabilir, bu durumda bir kombinasyon alternatifini değerlendirebilirsiniz. Ahşap, taş ve beton doku ve renklerini birbirini tamamlayacak şekilde uyum ve ahenk yakalayarak bir araya getirebilirsiniz. Daha ucuz bir alternatif için pahalı olan malzemelerle uygun fiyatlı olan materyalleri bir araya getirerek karıştırabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Bahçenizde uygulayabileceğiniz 10 farklı zemin türü’ yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!