Eski kalorifer petekleri için 8 estetik fikir

umit atdağ umit atdağ
SCIROCCO H Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon Turkuaz
Loading admin actions …

Hepimizin bildiği gibi ısıtma; maliyetleri en çok etkileyen hane halkı harcamaları arasındadır. Bu nedenle, faturalardan tasarruf etmek için ısıtmanın rasyonel kullanımı için çok önemlidir. Kalorifer sistemi içinde yer alan peteklerin kullanımı yerleşimi ve eskimiş peteklerin tekrar kullanıma kazandırılması maliyet tasarrufu açısından oldukça önemlidir. Bu gün evinizde yer alan eskimiş kalorifer peteklerinin şık bir şekilde dekorasyona nasıl kazandırılacağını inceliyoruz. Petekler üzerinde yapacağınız çalışmalar ile petekleri bir aksesuar ve ısıtma elemanı olarak kullanabilir, evinizde ışıltı saçan ve ilgi çeken çekici elemanlar haline getirebilirsiniz. Homify alternatif dekorasyonlar sayfasında yer alan ve farklı fikirler ile donatılmış petekleri inceleyerek oturma odaları ve evlerinizin diğer yaşam alanları için muhteşem fikirler edinebilirsiniz.

Kamufle edin

Evinizde yer alan kalorifer petekleri eskidiğinde yenileri ile değiştirmek yerine onları kamufle edebilirsiniz. Kamufle etmek için uygun tonlara sahip ahşap kepenkler, jaluziler veya metal panolar kullanabilir ve değişim için maliyet ayırmak zorunda kalamdan gizleyebilirsiniz.

Radyatör kaplama kutuları ile petek kapatma

Yeni nesil kalorifer petekleri gizleme yöntemleri arasında radyatör kaplama kutuları da oldukça yaygın. Özellikle profesyonel iç mimarlar tasarladıkları evlerde bu şık tasarımlı kaplamaları sık sık kullanıyorlar.

Pencere uyumu

Odalarda pencere altlarında yer alan petekleri pencere ile uyumlu renklere boyayarak evinizde kusursuz bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Peteklerin monte edildiği duvar ve pencere renklerinin uyumu odanın geri kalanının inci gibi parlamasını sağlayacaktır.

Renkli bi raksesuar

Petekleri sade bir şekilde dekore ederek odanızı süsleyebileceğiniz gibi petekleri şık ve canlı renklere boyayarak evinizin mükemmel olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni nesil kalorifer petekleri ısınma elemanları dışında renkli aksesuarlar olarak da kullanılabilir.

Duvara gizleyin

Peteklerinizi dekore ederken kamufle etme yöntemlerinden biri de duvar içinde niş alanlar oluşturup niş alanlara özel kapaklar yapmaktır. Bu yöntem ile petekler kullanılmadıklarında oda  içinde sade bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Ahşap motifler

Peteklerinizi modernize ederken ahşap motifler kullanmayı ihmal etmeyin. Ahşap motifler ile şık dekorasyonlar yapabileceğiniz gibi evinizde doğal esintiler oluşturarak doğallığı pekiştirebilirsiniz. Pvc esaslı yanmaya dayanıklı ahşap motifler yaz kış işinizi görecektir.

Bakım ve onarım

Evinizde yer alan peteklerin bakımını ve onarımını düzenli olarak yaptığınızda daha uzun ömürlü olacaktır. Uzun ömürlü petekler size ekstra masraf çıkarmayacağı gibi hem estetik hem de zarif aksesuarlar olarak size hizmet edecektir.

Petek kapatma yerine boyama

Petek kapatma fikirleri elbette oldukça çeşitli ancak doğalgaz petekleri aynı zamanda boyanabiliyor da, bunu biliyor muydunuz? Uygun multisurface boyalar kullanarak eski peteklerinizi boyayabilir ve onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kapı arkaları

Petekleri kapı arkalarına yerleştirmemelisiniz. Kapı arkasında kalan doğalgaz petekleri petekler sürekli darbelere maruz kalacağı için çok kısa zamanda yıpranacaktır. Bu durum peteklerin ömrünü kısaltacağı gibi size ekstra masraf çıkaracaktır. aynı zamanda kapılarınızın ömrünü de kısaltacağından kapı arkası yerleşimi yapmamalısınız.

- Bahçeli evleri seviyorsanız…

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kır evi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli başlıklı yazımıza da mutlaka göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Bu fikirleri siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!