​Küçük yatak odaları için 15 şaşırtıcı fikir

nihal e. nihal e.
homify Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Ev dekore ederken her zaman geniş alanlarda çalışma şansına sahip olmayız. Küçük yatak odaları, küçük mutfaklar, küçük salonlar genel olarak bizi zorlayan ve alternatif fikirleri değerlendirerek hayranlık uyandıracak ve fonksiyonelliği ile göz kamaştıracak dekorasyonlar ortaya çıkarmamızı sağlayan yaşam alanlarıdır. Küçük yatak odası dekorasyonu yaparken öncelikle ebeveyn banyosundan feragat etmemiz gerekecektir. Yaşam alanı olarak kullanacağımız alanı belirlemeli, küçük yatak odası dekorasyon fikirleri ışığında evimize en uygun fikri uygulamalıyız. Küçük odalar için yatak odası tasarımı yaparken duvar dekorasyonu ön plana çıkacaktır. Duvarlar hem aksesuarların sergilendiği hem de yatak odasını sadelikten kurtararak yaşam tarzınıza uygun alanlar olmasını sağlayan alanlardır. Ahşap kullanarak duvar dekorasyonu yaparak küçük yatak odası dekorasyonu yapabilir, profesyonel ve tecrübeli marangozlar ile iletişime geçebilir, yardım alarak küçük yatak odası için en ideal ölçülerde yatak yaptırabilirsiniz. En doğru ölçüler ve en doğru malzemeler ile küçük yatak odası dekorasyonlarını harika bir şekilde yapabilirsiniz. Küçük yatak odaları için mobilya seçerken ölçülerin orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Küçük odalar için yatak odası takımı modellerini incelerken kendi yatak odanızın ölçülerini göz önünde bulunmanızda fayda vardır.

Yatak odası günün yorgunluğunu atıp dinlendiğimiz, kendimize ait özel bir alan, başka bir deyişle güvenli bir limandır bizim için. Ancak her zaman dilediğimiz büyüklükte bir odaya sahip olamıyoruz. Yine de üzülmeye gerek yok. Küçük yatak odalarını güzelleştirmek için pek çok çözüm mevcut. Aşağıda küçük yatak odalarına özel fikirlere hep birlikte göz atalım.

Açık ve ferah renkler

Küçük yatak odası dekorasyonlarında en önemli detay açık renkleri kullanmaktır. Ferah renkler seçtiğinizde yatak odasının küçük olması dezavantajını ortadan kaldırmış olursunuz. Bu sayede evinizin en ferah alanı yatak odası haline gelecektir.

Çatı katı yatak odası

Çatı katında yer alan alanları kullanarak yatak odası haline getirmek istiyorsanız öncelikle odanın ölçülerine göre bir tasarım yapmalısınız. Yatak odası içinde yer almasını istediğiniz banyo için ayrılacak alanı belirlemeli ve uygulamaya geçmelisiniz. Küçük yatak odası içinde yapacağınız veya yenileyeceğiniz banyolar için profesyonellerden yardım alabilir veya '' Banyo yenilemek ne kadara mal olur? '' başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

​1. Basit ve kullanışlı

İlk yatak odası örneğinde açık tonların hakim olduğu minimalist bir yatak odası görüyoruz. Küçük yatak odalarını daha ferah ve huzurlu hale getirmek için basit ve sade bir dekorasyon kullanışlıdır.

​2. Ayna

Küçük yatak odalarını olduğundan daha geniş göstermek için uygulayabileceğiniz basit fikirlerden biri odada ayna kullanmaktır. Odanın küçüklüğüne bağlı olarak aynayı dilediğiniz büyüklükte kullanabilirsiniz. Bu örnekte ayna, yatağın arkasındaki duvarı kaplamış.

​3. Depolama alanı için yaratıcı fikirler

Dağınık giysiler, orada burada duran eşyalar küçük-büyük tüm yatak odalarında kaos yaratır. Ancak küçük odalar için daha çok karmaşa çıktığı gerçek. Yatak odasına daha fazla dolap sığdıramıyorsanız ne yapabilirsiniz? Sorunun cevabı örnek görselde. Pekla bir perde ile giysilerinizi yatak odanızdan ayırabilirsiniz.

​4. Daha çok gün ışığı

Doğal ışık, küçük yatak odalarında büyük etkiler yaratır. Bu nedenle mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmaya çalışalım. Pencereler için koyu renkli, kalın perdelere gerek yok. Mutlaka perde istiyorsanız tül perde yeterli.

​5. Çalışma masası

마이크로하우스 리모델링, OUA 오유에이 OUA 오유에이 Modern Mutfak
OUA 오유에이

마이크로하우스 리모델링

OUA 오유에이

Yatak odanız ne kadar küçük olursa olsun büyük ihtimalle bir çalışma alanına ihtiyacınız olacaktır. Peki masa, sandalye ve kitaplığı küçücük odaya nasıl sığdıracağız? Böyle durumlarda kompakt mobilyalar sorunumuzu kolayca çözüyor. Birden fazla işlevi olan yaratıcı mobilyalar son derece pratik.

6. Canlı renkler

Gloucester Road Penthouse Bhavin Taylor Design Modern Yatak Odası Bedroom,master bedroom,bed,cushions,bedding,bedside tables,bedside lamps,art,wallpaper,curtains,midcentury design,pattern
Bhavin Taylor Design

Gloucester Road Penthouse

Bhavin Taylor Design

Küçük yatak odasına özel süslemeler için en kolay yol canlı renklerden geçer. Ancak tüm odayı baştan sona baskın renklere boyamak göz yorucu olabilir. Bunun yerine belli parçalarda canlı renkler kullanabiliriz. Açık tonlarla da dengelemiş oluruz.

​7. Yatağın altında depolama alanı

дизайн студии в скандинавском стиле, sreda sreda İskandinav Yatak Odası

Yatak odasında büyük bir gardıroba yer yok mu? Sorun değil. Altı çekmeceli olan yataklardan satın alabiliriz yahut saklama kutuları ile bu boşluğu verimli hale getirebiliriz.

​8. Katlanabilir yataklar

Küçük yatak odalarında büyük kolaylık sağlayacak olan bu fikirde yatağınız katlanıp duvarla birleşiyor. Böylece uyumadığınız zamanlarda yatak odanızda epey yer açılacak. Katlanabilir yatakların daha farklı modelleri de bulunuyor. Tek yapacağınız size uygun olanı seçmek.

​9. Büyük dolap

'Metropolis' 2 sliding door wardrobe by Mobilstella homify Yatak OdasıElbise Dolabı & Komodinler
homify

'Metropolis' 2 sliding door wardrobe by Mobilstella

homify

Yatak odasını verimli kullanmak açısından farklı birkaç dolap yerine tek parça ama büyük bir dolap depolamayı daha kolaylaştırır. Üstelik odanız derli toplu gözükecektir. Sadece dolabı sığdıracak kadar büyük bir boşluk bulmanız gerek.

​10. Dekoratif duvarlar

Dikkat dağıtımı da küçük yatak odaları için iyi bir taktiktir. Ana duvarlardan birini güçlü bir renge boyayabilir ya da sticker ile tamamlayabiliriz. Böylece duvar diğer nötr duvarları tamamlar ve odanın boyutundan sapar. İpucu: her zaman sadece bir duvarı tercih edin. Aksi takdirde renk şeması negatif etki gösterir.

​11. Taş dokusu

Duvar kağıdı veya boya dışında duvarı hareketlendirmenin yolu farklı bir kaplama malzemesi kullanmak olabilir. Kırmızı tuğla taşlar görsel açıdan oldukça estetik bir fikir.

​12. Yatağın üzerinde pencere

Güne ferah ve aydınlık başlamak için iyi bir fikir.

​13. Pratik ve güzel: merdiven rafı

Raf olarak kullanılan küçük merdivenler artık çok moda. Üstelik dikine yerleştirildiğinden az yer kaplıyor.

​15. Kompakt mobilya

Küçük alana çok eşya sığdırmak için mükemmel.

Bu yazıyı beğendiyseniz eğer 'Derli toplu bir ev için ihtiyacınız olan 6 düzenleme' başlığını okuyabilirsiniz.

Bu yatak odası fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!