Evimde karnaval ruhunu nasıl oluşturabilirim ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Evimde karnaval ruhunu nasıl oluşturabilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Oturma Odası ze|arquitectura Modern
Loading admin actions …

Karnaval denildiğinde insanın aklına ilk gelen şey, bir renk cümbüşüdür. Bütün renklerin yer aldığı zarif süslerle süslenmiş olan bir alanın içinde ışık oyunları ile yapılan yanılsamalar, insanları mutlu eden ve eğlendiren bütün renklerden oluşmuş  rengarenk bir alanın insanlar üzerinde mutlu edici etkisine karnaval havası denilmektedir. Karnaval havasının, insan üzerinde en etkileyici noktası ışıkların oluşturduğu ve renklerin içinde meydana gelen ışıltılardır. Bu ışıltıları evimizde oluşturmak ve karnaval havasını evimizde yaşatmak için geleneksel ve modern dekorasyon fikirlerinin dışında alışmamış dekorasyon fikirlerini evimize uyarlamalı ve evimizi bir karnaval alanı haline getirmeliyiz.Ev dekorasyonlarını daha canlı hale getirmek ve bir karnaval havası yaratmak için mobilya seçimleri,aydınlatma tasarımları, kullanılacak duvar renkleri, camlar gibi bir çok unsurun dikkatli bir şekilde tercih edilmesi gereklidir. Evinizde bir karnaval havası yaratmak için bu unsurların tamamına dikkat etmelisiniz. Bir dekorasyon unsurunun dikkatsiz bir şekilde tercih edilmesi, dekorasyon içerisinde özensiz bir şekilde yerleştirilmesi tüm dekorasyonu kötü göstereceği gibi evinizde oluşturmak istediğiniz karnaval havasının da bir anda kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle dekorasyon planınız içerisinde yer alan bütün dekorasyon parçalarını titizlikle belirlemeli, seçimlerinizi titizlikle yapmalı ve planınız çerçevesinde uyarlamasını yapmalısınız. Ancak bu şekilde evinizde, odanızda veya salonunuzda karnaval havası oluşturabilirsiniz. İnsanlar evlerinin bütün alanlarında farklı dekorasyonlar yaparak bir karnaval havası oluşturmak isterler. Özellikle evlerin en az kullanılan hollerinde, koridorlarında, daha fazla kullanılan salon veya oturma odalarında renkli dekorasyonlar yaparak daha estetik ve daha eğlenceli bir alana sahip olmak isterler. Peki sizler evinizde bir karnaval ruhu oluşturmak istediğinizde dekorasyonlarınızı nasıl yapmalı ve nelere dikkat etmelisiniz.

Eğer oturma odanızda veya salonunuzda, yani geniş bir oda da dekorasyon yapmak istiyorsanız öncelikle oda içerisinde özel bir aydınlatma planlaması yapmalısınız. Yapacağınız aydınlatma planında, aydınlatma elemanlarının odaya bir disko havası vermesi, odanın her yanının ışıl ışıl olmasını sağlaması, odadaki mobilyalar üzerinde yansımalarının olması gereklidir. Oda içindeki ışık oyunları sizi bir karnavalın ortasındaymış gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Işık oyunlarını oluşturmak için aydınlatma içerisinde yer alan lambaların renklerini farklı renklerde seçmeli ve olabildiğince oda içerisinde karnaval renklerini yaşatmalısınız.  Oda içerisinde kullanacağınız aydınlatma elemanlarını tavandan sarkan sarkıtma aydınlatmalar olarak seçmeli ve tavanınızdan sarkan çok renkli ve desenli elemanlar ile odanızı şenlendirmelisiniz. Aydınlatma işleminden sonra mobilya seçimlerinizi taparken dikkatli seçimler yapmalısınız. Seçeceğiniz mobilyaların ahşap kısımları hem yansıtma özelliği olan malzemelerden yapılmış olmalı hem de kumaş renkleri karnaval renkleri ile uyumlu renklerde olmalıdır. Yansıtma özelliği olan mobilyalar sayesinde ışık kaynağından gelen ışıklar parlak ve yansıtıcı yüzeye çarparak hem görsel bir güzellik oluşturacak hem de yansıması ile oda içinde estetik bir görüntü oluşturacaktır. Mobilyalarınızı seçtikten sonra sıra diğer dekorasyon unsurlarına geldi. Oda içinde bulunan ortam masa veya sehpaları renkli camlardan yapılmış sehpalar ve orta masalar olarak tercih etmeli ve ışık oyunlarının oluşmasına yardımcı olmalısınız. Ayrıca oda içinde bulunan pencerelerin camlarının renkli camlar olmasına dikkat etmelisiniz. Camların renkli olması hem oda içinde yapacağınız renk cümbüşüne yardımcı olacak hem de ışık kaynağından gelen ışığın farklı bir yüzeye çarpması ile oda içinde farklı renkte ışık yansıması oluşacaktır. Bu durum karnaval havası oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

Evinizde karnaval havası oluşturmak için renkli süslemeler kullanmalı ve karnaval havası oluşmasına yardımcı olmalısınız. Sadece dekorasyon ile karnaval havası oluşturmak yerine renkli süslerden yararlanmak daha akıllıca olacaktır.  Kırtasiyelerde veya süslemecilerde satılan karnaval süslerini satın alarak evimizi süsleyebilir veya renkli tülleri kullanarak evimizi karnaval süsleri şeklinde süsleyebiliriz. Karnaval süsleri yanında oda içinde ışık yansıması oluşturmak için disko topu olarak bilinen renk dağıtıcı toplardan  satın alarak odaya asabilir veya bu topların küçüklerinden çok sayıda satın alıp oda içinde çeşitli yerlere asarak odamızı bir karnaval alanına çevirebilir, karnaval yeri şeklinde dekore edebiliriz. Bütün bunları yaparken yapacağımız dekorasyonun evimizin ve kendimizin ruh haline uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Evimizde karnaval havası yaşamak ve karnaval renklerinden oluşan bir ev dekore etmek için homify karnaval dekorasyonları örneklerini incelemeli ve evimize uygun dekorasyon örneklerinden yararlanmalısınız.

 

Işıltılar oluşturun

Odanızı veya salonunuzu karnaval havasına büründürmek istiyorsanız oda içerisinde estetik bir aydınlatma planı oluşturmalı ve odanızda kullanacağınız aydınlatmaların renkli, desenli ve zarif olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede beyaz ışık veya farklı renklerde kullanacağınız ışıklar yansıyarak ve renk değiştirerek odanızın içine dağılacak odanızda karnaval renklerinin olduğu bir atmosfer oluşturacaktır. Aydınlatma yaparken ana aydınlatma renklerinin yanında ara elemanlar kullanarak atmosferin daha renkli olmasına ve daha fazla yansıma olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Mobilyalar

Odanızda yapacağınız dekorasyonlar için seçeceğiniz  mobilyaları seçerken zarif olmasına dikkat ettiğiniz kadar yansıma özellikli ahşaplara sahip olmasına veya cam malzemeden yapılmış bölümlerinin olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu özelliği ile oda içerisinde bulunan ışıkların yansıyarak farklı yüzeylere çarpmasını sağlayacak ve oda içerisinde oluşturacağınız renk cümbüşüne katkıda bulunacaktır. Ayrıca mobilyaların kumaş renklerinin karnaval renklerine yakın olmasına, çok renkli mobilyalar olmasına özen göstermeli ve hem dekorasyonunuzun güzel olmasına hem de karnaval ruhunun odanızda olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Renkler

Georgian Drawing Room Klasik Oturma Odası Etons of Bath Klasik
Etons of Bath

Georgian Drawing Room

Etons of Bath

Oturma odanız veya salonunuzda gece dışında da karnaval havası olmasını istediğinizde dekorasyonunuzun çok renkli olmasına özen göstermeli ve kullanacağınız renklerin canlı ve parlak renkler olmasına özen göstermelisiniz. Böylece gün ışığında dahi karnaval renklerini barındıran, karnaval alanına benzeyen bir oturma odası dekorasyonu yapmış olursunuz. Örnek resimde çok renkli bir oturma odası dekorasyonu yapılmış,  gün ışığında dahi zarif ve şık bir dekorasyona sahip olması sağlanarak karnaval ruhu oturma odasına taşınmıştır.

Süslemeler

Casa Borba Modern Oturma Odası Spacemakers Modern
Spacemakers

Casa Borba

Spacemakers

Bir alanda karnavalvari bir ortam oluşturmak istiyorsanız mobilyalar, ışıklar kadar süslemeleri de kullanmalı ve dekorasyonun daha renkli ve daha canlı olmasını sağlamalısınız. Süslemeler hem dekorasyona can veren hem daha parlak ve daha canlı olmasını sağlayan nesneler olduğu gibi aynı zamanda karnaval ruhunu oluşturan unsurlardır. Örnek resimde olduğu gibi farklı renklerde çiçek, mobilya ve minderler gibi duvara asılmış rengarenk süslemeler ile oturma odası zarif bir hale getirilmiş. Bütün bileşenler bir araya geldiğinde karnaval ruhunun oturma odasına taşıyan bir dekorasyon yapıldığını görüyoruz.

Camlar

Oda içerisinde ışık oyunları oluşturmak, yansımalar yaratmak için kullanılacak en iyi malzeme cam malzemelerdir. Cam malzemeler yansıtma özellikleri ve renkli olmaları nedeniyle zarif bir ışık hüzmesi oluşturup oda içinde karnaval renklerini barındıran bir dekorasyon oluşturabilir. Örnek resimde camların yansıtma özelliğinin kullanıldığı bir dekorasyon görüyorsunuz.

Tavan süslemesi

Bir oda içinde karnaval havası yaratmanın en pratik yolu tavan süslemesidir. Tavan süslemesini bir disko topu ile de yapabilir veya tavana asacağınız işlenmiş renkli cam arkasına koyacağınız ışıklar ile de yapabilirsiniz. Örnek resimde ışıkla aydınlatılmış cam tavan ile oda içinde hem renkli hem de ışığın zarifliği ile karnaval havası yaratılmıştır. Aynı zamanda ana aydınlatma elemanları ile renk cümbüşü pekiştirilerek zarif bir dekorasyon oluşturulmuştur.

Bu eğlenceli fikirleri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!