Çatı katımı nasıl değerlendirebilirim ? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Çatı katımı nasıl değerlendirebilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Giyinme Odası meine möbelmanufaktur GmbH Modern
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarında genellikle karşılaştığımız sorun, evimizin yeterli büyüklüğe sahip olmaması, eşyalarımızı koyabileceğimiz bir depo alanının olmaması veya ihtiyaç duyduğumuz  hobi odaları için yeterli odanın bulunmamasıdır. Evimizin yeterli büyüklüğe sahip olmamasından kaynaklanan bu olumsuz durumların önüne geçmek, ihtiyaç duyduğumuz yeni alanları oluşturabilmek için yaratıcı fikirler geliştirmeliyiz. Bu fikirlerin başında evimizin var olan çatı katını, kullanılan odanın üzerinde yer alan boş alanları düzenleyerek kullanabilir hale getirmeliyiz. Çok katlı evlerin çatı katları genel olarak kullanılmayan, atıl durumda olan odalardır. Çatı yüksekliğine göre tavan yüksekliği fazla olan çatı katları hobi odası, misafir yatak odası, kitap okuma odası, çalışma odası, oyun odası, ek oturma odası gibi bir çok görevi yerine getirecek bir şekilde düzenlenebilir. Çatı katlarını düzenleyerek ihtiyacımız olan  yeni alanlar oluşturarak evimizin kalabalık görünmesini önleyerek dekorasyonumuzun zarifliğini korumuş oluruz. Bir çatı katının düzenlenmesi için öncelikle çatı katının analiz edilmesi, boyutlarının rotaya çıkarılması ve boyutlarına göre kullanım alanı belirlenmesi gerekir. Çatı katının kullanım alanı belirlenirken öncelik ihtiyaç duyulan alana verilmeli, çatı katı ölçüleri yeterli değil ise veya istenilenden büyük bir alan sahip ise bölümlendirme yapılarak istenilen ölçülere getirilmeli ve ihtiyaç duyulan kullanım alanına yönelik dekore edilerek kullanılmalıdır. Peki çatı katını nasıl dekore etmeli ve şık bir görünüme sahip bir oda haline getirmeliyiz ?

 Çatı katları dekore edilirken, şık ve zarif bir dekorasyona sahip omasını sağlamaktır. Hangi amaçla kullanılacak olursa olsun, ısı yalıtımından, iklimlendirilmesine, süslemelerinden, mobilya dizaynlarına kadar titiz bir çalışma yapılmalı, dekorasyonun zarif bir şekilde yapılması sağlanmalıdır. Evimizde ihtiyaç duyduğumuz çalışma odası, kitap okuma odası gibi odalar için kullanacağımız çatı katını dekore ederken öncelikle kullanım alanına göre mobilya yerleştirmesi yapmalıyız.  Kitap okuma alanı için kitaplıklarımızı veya duvar raflarını modern ve zarif bir şekilde çatı katına yerleştirmeli, okuma masasını, sandalyesini, koltuğunu kitaplıklara yakın bir şekilde yerleştirerek modern bir okuma odası haline getirmeliyiz. Okuma odasında yapılacak olan aydınlatma, okuma koltuğu ve okuma masasına uygun olacak bir tasarımda yapılmalı, gözü rahatsız etmeyecek  ışık şiddetine sahip aydınlatma elemanları kullanılmalıdır. Okuma odasında olması gereken  pencere imkanlar dahilinde  en büyük ölçülerde yapılarak hem gün ışığının daha fazla okuma odasına girmesi sağlanmalı hem de yeterli havalandırma doğal havalandırma ile sağlanmalıdır. Okuma odası dışında çalışma odası, ofis olarak dekore edebileceğimiz çatı katları, evlerimizde yer ayırmadığımız ancak ihtiyaç duyduğumuz çalışma odaları için en ideal alanlardır. Çatı katlarını bir ofis şeklinde veya bir çalışma odası şeklinde dekore edecekseniz, mesleğiniz ile uyumlu, zarif bir dekorasyona sahip olacak şekilde dekore etmelisiniz. Duvarları açık renklerde veya tonlarında boyamalı, kaplamalı, aydınlatma ve zemin döşemelerini de oda içinde aydınlık ve ferah bir hava oluşturacak şekilde yapmalısınız. Çalışma masası, çalışma koltuğu, ihtiyaç duyulan raflar, elektronik cihazlar çatı kayının izin verdiği ölçüde özel olarak yerleştirilmeli,  gerektiğinde dinlenmek için üçlü koltuk veya bir tek kişilik bir yatak da çalışma odasına eklenmelidir. Isı yalıtımı ile aydınlatma çalışma sırasında motivasyonu dağıtan en önemli etkenler olduğu için iyi bir tasarıma sahip aydınlatma ve kal,tel, b,r ısı yalımı ile çalışma odası tamamlanabilir.

Çatı katları, okuma odası, çalışma odası haricinde misafir odası, oyun odası, çocuk odası, genç odası, dinlenme odası, ütü odası, giyinme odası şeklinde de dekore edilerek kullanılabilir. Çatı katınızın izin verdiği ölçüde bölümlendirme yaparak iki veya üç farklı amaç için dekore edilerek ihtiyaç duyulan odalara sahip olabilirsiniz. Çatı katında misafir ağırlayacağınız bir alan şeklinde dekorasyon yapacaksanız evinizde yapmış olduğunuz dekorasyon ile uyumlu, renk bütünlüğü olan, iç dekoru gayet şık bir dekorasyon yapmalısınız.  Çatı katı dekorasyonları ve örnek uygulamaları için  homify çatı katı dekorasyonlarının yer aldığı giyinme odası, çocuk odası, çalışma odası,  misafir odası gibi oda dekorasyonlarının çatı katlarına uygulanmış örneklerini içeren sayfaları ziyaret etmeli, çatı katınıza uygun dekorasyonlardan zevkinize uygun olan örnekleri uygulamalısınız.

 

Gömme dolap

Çatı katınızı bir yatak odası olarak düzenleyebilir, yatak odanızda bulunan gömme dolabınızı yatak odanızda daha fazla boş alan oluşturmak ve geniş olmasını sağlama için çatı katına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede çatı katınız ikinci bir yatak odası olacağı gibi, kullamış olduğunuz yatak odası içinde daha geniş bir alan oluşturup, daha ferah ve daha sade bide yarak odası dekorasyonu ile daha estetik hale getirmiş olursunuz. Çatı katının yüksekliğiniz izin verdiği ölçüde bir yüksekliğe sahip gömme dolap yapabilir, gömme dolabınızın yüksekliğini kısaltarak enlemesine daha uzun bir gömme dolap şeklinde de yapabilirsiniz.

Misafir yatak odası

Evinizde yapmak istediğiniz, misafirlerinizi rahat ettirerek  onları gece ağırlamak adına bir misafir yatak odası ihtiyacınız var ise çatı katınızı bu amaç için kullanabilir ve resimdeki gibi bir misafir yatak odası dekorasyonunu çatı katınızda oluşturabilirsiniz. Sade ve ihtiyaçları gidermesi adına bir yatak, bir komidin ve yatak başlığı yeterli olacaktır. İsteğe göre daha fazla süslenebilir.

Çalışma ofisi

Tropikal Çalışma Odası homify Tropikal

Evinizden çalışan biriyseniz, evinizde bir ofise ihtiyaç duyuyor ve odalarınızın sayısı yetersiz olduğu için ofisi oluşturamıyorsanız yapmanız gereken çatı katınızı kullanarak bir çalışma ofisi düzenlemesi yapmaktır.  Çatı katınızda yapacağınız çalışma ofisi için bir çalışma masası, sandalyeler, çalışma tahtası ve çalışma ortamı için aydınlatma gereklidir. Tüm bunları sağladığınızda, çalışma ofisinizi dekore etmişsiniz demektir. Örnek resimde geniş bir ahşap masa ve ahşap konsol ile çalışma ofisi çatı katına kurulmuş, cam duvarlar ile gün ışığından daha fazla yararlanılmıştır.

Oturma odası

Çatı katınızı bir oturma odası, oyun odası şeklinde dekore edebilir ve kalabalık misafirleriniz olduğu zamanlarda misafirlerinizi bu odada ağırlayabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınız ve sizin için bir oyun odası şeklinde dekore edeceğiniz çatı katını, keyifli anlar geçireceğiniz bir oda şeklinde düşünebilirsiniz. Örnek resimde yer alan çatı katı örneğinde olduğu gibi şık ve nezih beyaz renklerde oturma koltukları ve bir oyun konsolu ile hem oturma odası hem de oyun odası şeklinde dekore edilmiş, ahşap rengi tavan ve beyaz mobilyalar ile estetik bir renk uyumu sağlanmış.

Giyinme odası

Yatak odanız dar ve elbiselerinizi muhafaza edeceğiniz alanlar için yeriniz yok ise çatı katınızı bu amaç için kullanabilirsiniz. Örnek resimde çatı katında yapılmış olan bir giyinme odasını görüyorsunuz. Beyaz rengin ana renk olarak kullanıldığı bu oda da hem estetik bir dekorasyon yapılmış, hem de çatı katı giyinme odası ihtiyacı için dekore edilerek fonksiyonel olması sağlanmış.

Okuma odası

Kitap okumayı, roman yazmayı seven biriyseniz ihtiyaç duyduğunuz sakin bir okuma ve yazma odası için çatı katını kullanabilirsiniz. Örnek resimde çatı katına yapılmış olan okuma odası için bir okuma masası ve sandalyesi ile birlikte, kitaplığın hemen yanına bir okuma koltuğu konmuş, geniş pencere ile okuma odasının doğal bir şekilde aydınlatılması sağlanmış.

Bu çatı katı değerlendirme yöntemlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!