Geniş pencerelerle nasıl fonksiyonel alanlar yaratabilirim ? | homify

Geniş pencerelerle nasıl fonksiyonel alanlar yaratabilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Oturma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarında ev hanımlarının özellikle dikkat ettikleri en önemli noktalardan biri olan evin güneş görmesi ve doğal ışık ile aydınlanması, hem ev içerisinde nem ve rutubet oluşumunu engellemesi açısından hem de yapacağınız duvar dekorasyonlarının küf ve mantar oluşumu nedeniyle özelliğini yitirmemesi açısından çok önemlidir. Bu nedenlerden dolayı ev hanımları evlerinin güneş görmesini, ve doğal ışık alarak aydınlatma için gün ışığından yararlanılmasını isterler. Evlerin inşası genellikle geleneksel inşaat yöntemlerine dayandığı için belirli ölçülerde standart pencereler şeklinde inşa ediliyorlar. Ancak günümüzde modern teknoloji ile birlikte kişiler istedikleri ölçülerde pencereler yaptırabilmektedirler. Evlerde geniş pencereler yerine duvarların cam paneller ile yapılarak gün ışığının oda içine daha çok girmesi sağlandığı gibi cam malzemenin betonarme malzemeden daha hafif olması nedeni ile statik olarak binaya daha az yük binmektedir. Bu özellikleri nedeni ile evlerde geniş pencereler ve cam paneller kullanılmaya başlanmıştır. Odaların bir duvarını cam duvar olarak dekore ettiğinizde, duvar dekorasyonu yapmanıza gerek kalmadan odanızı daha güzel hale getirebilirsiniz. Ayrıca, cam duvarlar ve büyük pencereler için seçeceğiniz perdelerin de dekorasyona uygun olması, zemin döşemeleri, mobilyalar ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Geniş pencereli odalarda bahçeyi rahatlıkla izleyebileceğini,z için dört duvar arasında sıkılmak gibi bir derdiniz olmayacak ve odanızın ferah olmasından dolayı geçirdiğiniz zaman daha kaliteli ve daha keyifli olacaktır. Oturma odanız veya salonunuzun  bir cephesi bahçenize veya havuza bakıyor ise bu cephe de bulunan pencereleri imkanlar dahilinde geniş pencereler şeklinde tasarlayıp, oturma odanızın daha nezih ve daha estetik olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece aileniz ile birlikte vakit geçirdiğinizde şık bir şekilde aydınlatılmış olan havuza veya bahçeye bakarak manzara eşliğinde daha mutlu olabilirsiniz. Misafirleriniz geldiğinde misafirlerinizi şık bir manzara eşliğinde ağırlayabilirsiniz. Geniş pencereler özellikle banyolar için bir ilaç niteliğindedir. Banyolar evlerin en güneş almayan ve yapay ışıkla aydınlatılan bölümleri olduklarında, ıslak hacimler olduklarından güneş ışığına en fazla ihtiyaç duyulan odalardır. Bu nedenle eğer banyolar evin bir cephesi geniş bir pencere ile gün ışığından yararlanacak şekilde yapılmalıdır. Banyolar bu sayede daha şık ve daha uzun ömürlü olur. Banyolar dışında geniş pencerelerin kullanıldığı diğer bir oda yatak odasıdır. Yatak odaları, eğer bahçeye bakıyorsa veya havuz, teras gibi şık bir alana açılıyorsa, bu alanları geniş cam duvarlar şeklinde, geniş pencereler şeklinde tasarlayarak  yatak odasının daha romantik olmasını sağlayabilirsiniz. Yatak odaları sadece uyumak için kullanıldıklarından az kullanılan alanlar olduğunda genelde kapalı ve havasız kalırlar. Bu nedenle yatak odalarının sürekli havalandırılması gereklidir. Geniş pencereler ile hem manzarayı izleyebileceğiniz, romantik anlar yaşayabileceğiniz bir yatak odasına sahip olabilir, hem de doğal havalandırma ile havalanmasını sağlayarak  yatak odasının daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda yatağınıza güneşin değmesi, kış aylarında kapalı pencereler ardında güneş ışınları ile uyumanız sizi daha dinç yapacaktır. Bu nedenle yatak odanıza geniş pencereler tasarlamalı ve yapmalısınız. 

Evinize ait bir bahçe varsa ve bu bahçe için bir peyzaj düzenlemesi yapmışsanız, terasınıza açılan bölümü geniş renkli cam pencereler ile kaplayarak hem teras güzelliğinizin evinizin içinde olmasını sağlar, hem de bahçeniz ile terasınızı şeffaf ir şekilde ayırarak kış aylarında teras keyfi yapabilme imkanına sahip olmuş olursunuz. Soğuk kış aylarında kış güneşinin tadını çıkarmak ve bahçe manzaralı bir terasta samimi bir kahvaltı yapmak için cam pencereler ile ayrılmış teras biçilmiş kaftandır. Evin diğer bölümlerinde olduğu gibi teras alanında da gün ışığından daha fazla yararlanmak ve güneşin tadını çıkarmak için geniş pencereler bırakmalı, daha ferah ve daha rahat alanlar oluşturmalısınız. Yapacağınız dekorasyon ve revizyonlar için homify ev ve dekorasyon örneklerinin yer aldığı sitemizi ziyaret ederek, geniş pencereler ve cam duvarların kullanıldığı oda dekorasyonlarını, bahçe ve teras düzenlemelerini inceleyebilirsiniz. İncelediğiniz örnek uygulamalardan zevkinize uygun olanı, evinizin yapısı ile uyumlu olan dekorasyon örneğini evinize uygulamadan önce fikir edinmiş olursunuz.

 

Bahçeli bir ev

İkamet ettiğiniz veya satın alacağınız evin bir bahçesi var ve müstakil bir ev ise bahçenin bulunduğu cepheye geniş pencereler yaparak bahçenin zarafetini odanızın içine taşıyabilirsiniz. Bahçenizin manzarasını günün her saatinde oturma odanızda, yatak odanızdan seyredebilir, misafirleriniz, aileniz ve dostlarınızla keyifli vakit geçirirken bahçenizin şıklığını odanızın içine getirebilirsiniz. Örnek resimde bahçesi ve bahçesinde bir havuzu bulunan evin bahçeye bakan kısmına bir teras yapılmış ve terası ile evin arasına geniş pencereler yapılarak hem bahçe manzarası oda içine taşınmış hem de gün ışığının odalara daha fazla dolması sağlanmış. Her türlü ev sahibi avantajına bir pencere olarak yapılmış olan bu pencereler aynı zamanda evin betonarme yükünü de azaltarak statik olarak daha sağlam olması sağlanmış.

Pişirme alanı

Ev hanımlarının çok zaman geçirdikleri mutfaklar, yemek pişirirken veya servis hazırlanırken  uzun süreler çalışılan alanlardır. Bu nedenle mutfağınızın pişirme ünitesinin olduğu cephesini geniş cam pencereler ile çevirmek, yemek yaparken veya servis hazırlığı yaparken bahçe manzarasını seyretmenizi, yemek pişirirken sıkılmamanızı sağlarken aynı zamanda mutfağın içinde oluşan kokunun havalandırma ile dışarı atılmasını, gün ışığının mutfağa dolmasını sağlayacaktır.

Geniş boşluklar

Evlerimizde duvar yerine cam paneller ile yapılmış geniş pencereler tercih edilmesi ev içerisinde yapılacak olan dekorasyona da kolaylık sağlamaktadır. Örnek resimde olduğu gibi bir cephe duvar yerine geniş cam pencere ile yapıldığından oda içerisindeki mobilyaların yerleşimi de daha kolay yapılabilir hale gelmiştir. Yemek masası, oturma grubu cama bakacak şekilde yerleştirilip, dışarının manzarası otururken veya yemek yerken ayaklarınızın altında gibi hissetmenizi sağlayarak daha fazla keyif almanızı sağlar.

Yemek salonu

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Mutfak BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Manzara eşliğinde yemek yemek hepimizin en sevdiği durumdur. Bu nedenle mutfağınızın  yemek masası olan kısmını veya yemek salonunuzun bahçeye bakan bölümünde cam pencereler veya cam duvarlar tercih ederek  yemek saatinin çok keyifli geçmesini sağlayacaktır. Örnek resimde yemek odası olarak da kullanılan geniş mutfağın yemek masası bölümü cam pencere olarak yapılmış ve yeşil bahçenin  manzarasının yemek salonuna gelmesi sağlanmıştır.

Sohbet alanı

Oturma odalarınızda, salonlarınızda veya misafirlerinizi ağırladığınız diğer alanlarda bahçeye bakan veya manzaranın olduğu, güneşin odanıza sızdığı cepheleri geniş cam pencereler şeklinde dekore etmeniz hem misafirleriniz ile sohbet ederken manzara seyretmenizi hem de  misafirleriniz ile manzara eşiliğinde keyifli bir sohbet gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Örnek resimde salonun bir duvarı cam pencereler şeklinde dekore edilmiş ve sohbet alanı olarak manzara seyredilebilecek bir alan tercih edilmiştir.

Bahçe ile teras

Evinizin bahçesi ve terası yaz aylarında en çok kullanılan alanlardır ancak kış aylarının soğuk günlerinde kış güneşinden faydalanmak için teras ile bahçe arasına geniş pencereler yaparak üzerini ahşap çatı ile kapattığınızda kış güneşi eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz,  misafirleriniz ile sohbet edebileceğiniz sıcak, samimi ve özgün bir alan oluşturmuş olursunuz. 

AHSB - AHŞAP EV MODEL B Kuloğlu Orman Ürünleri Modern
Kuloğlu Orman Ürünleri

AHSB – AHŞAP EV MODEL B

Kuloğlu Orman Ürünleri
Küçük ev dış cephe tasarımları için  ipuçları
Bu önerileri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!