Cottage Style / コテージスタイル: kırsal tarz tarz Evler

Kütük evlerle ilgili bilmek istediğiniz her şey!

Homify TR Homify TR
Google+
Loading admin actions …

Bugünlerde şehirden kaçıp daha sessiz sakin ve huzurlu kırsal uya da deniz kıyısı bölgelerde arazi satın alıp ev yaptırmak fikri oldukça revaçta. Kimisi bir emeklilik projesi olarak, kimisi hafta sonu ve tatillerde kafa dinlemek için kaçabileceği bir sığınak olarak, kimi ise şehir hayatının stresini tamamen terk edip daha huzurlu bir yaşama geçebilmek için kırsal ve deniz kıyısı bölgelere yöneliyor. Böyle bir niyetle arazisine ev yaptırmak isteyenler için de seçenekler artık oldukça fazla. Prefabrik yapılardan konteyner evlere, doğal taş evlerden ahşap yapılara kadar pek çok farklı bütçe ve tarza yönelik inşaat seçeneği bulunuyor. Bu seçeneklerden en şık, doğal ve kullanışlı olanlardan biri de kütük evler. Dünyanın soğuk bölgelerinde çok eski bir tarihi olan kütük evler ülkemizde ev yaptırmak isteyenlerin gündemine yakın geçmişte girmeye başladı. Peki kütük ev yaptırmaya karar vermeden önce bilmeniz gerekenler neler? İşte kütük evlerin teknik, estetik ve ekonomik özellikleri hakkında merak edilen her şey…

Genel bakış

Kütük evler adından da anlaşılacağı üzere yekpare kütük parçalarının bir araya getirilmesi ile inşa ediliyor. Türkiye’nin mimari kültüründe oldukça köklü bir yere sahip olan ahşap evlerde genellikle parçalı ve işlenmiş keresteler kullanılırken, kütük evleri ahşap evlerden farklı kılan kütüğün geniş, ağır ve dayanıklı yapısı sayesinde evlerin çok daha görkemli bir görünümün yanı sıra çok daha uzun ömürlü ve iklim koşullarına dayanıklı bir hale gelmeleri. Kütük evler, doğal yapıları ile oldukça iyi bir yalıtım sağladıkları için dünyanın soğuk bölgelerinde, Rusya’da, İskandinav bölgesinde, Alaska’da ve diğer kuzey bölgelerinde oldukça yaygın olarak yüzlerce yıldır kullanılıyor. Kütüğün kalın ve dayanıklı yapısı ve bu karakteristik yalıtım özellikleri sayesinde soğuk bölgelerde en ideal yapı biçimlerinin başını çekiyor; ancak bu kütük evlerin sadece soğuk bölgelerde kullanışlı oldukları anlamına gelmiyor tabii. Yalıtım özellikleri sayesinde ülkemizin sıcak kıyıları için de kütük oldukça ideal malzemelerden biri.

Yangın ve depreme dayanıklılık

Hem kütük evlerle hem de ahşap evlerle ilgili bazı yanlış bilgiler ev yaptırmak isteyen hemen hemen herkesin kafasını kurcalıyor. Bu yanlış bilgilerden en yaygını ve en korkutanı ahşap evlerin yangına daha elverişli olması. Bu bilgi yanlış olduğu gibi, tam tersine, ahşap evlerin yangın dayanımları diğer yapılardan çok daha yüksek. Özellikle son teknoloji kullanılarak inşa edilen kütük evlerde yangın riski herhangi bir beton yapıdan daha düşük. Üstelik herhangi bir yangın durumunda ahşap yapıların çatısının çok daha geç çöktüğü, böylece can kaybı açısından çok daha az riskli olduğu da bilinmeyen gerçeklerden biri. Yangın dışında, deprem gibi diğer doğal afetlere karşı da kütük evler çoğu yapıdan çok daha dayanıklı ve çok daha güvenilir.

Bakım ihtiyacı

Kütük evlerin çok fazla bakım istediği de doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri. İyi inşa edilmiş bir kütük ev oldukça asgari bir bakımla çok uzun seneler ayakta kalabilir. Kaliteli ağaçtan inşa edilen iyi bir kütük evin 10 yılda bir verniğini yeniletmek yetecektir.

Mimari yapı

Kütük evlere uygun olan sağlam ve dayanıklı ağaçlardan elde edilen tek parça ağaç kütüklerinin birbirlerine kenetlenmesi ile inşa edilen kütük evler bir taşıyıcı kolona ihtiyaç duymaz ve tüm gövde taşıyıcı niteliğindedir. Bu da kütük evlere eşsiz bir sağlamlık kazandırır.  Kütük evlerin içerideki yaşam alanlarında kullanılan duvarlar da genellikle yine kütükler kullanılarak örülüyor. Ama tabii ki kendi evinizde içerideki odaları başka malzemeler kullanarak bölebilirsiniz.

Maliyet

Cottage Style / コテージスタイル: kırsal tarz tarz Evler
Cottage Style / コテージスタイル

コテージの夏景色、森の緑と赤い建物をコーディネート

Cottage Style / コテージスタイル

Dediğimiz gibi kütük evler Türkiye’de yeni sayılan bir mimari biçim ve kütük ev yapan inşaat firmaları da oldukça kısıtlı diyebiliriz. Prefabrik ve betonarme evlere göre bir hayli pahalı sayılabilecek kütük evlerin ekonomik açıdan biraz daha maliyetli olmasının en önemli sebebi kütük evler için ideal olan kaliteli ağaç gövdelerinin Türkiye’de yetişen ağaçlar bu yapılara uygun olmadığı için, yurt dışından getiriliyor olması. Türkiye’de bu işi ustaca yapan profesyonel firmalara başvurduğunuzda, kütük evlerin metrekaresi (mimari özelliklere göre değişiklik gösterse de) ortalama 600 ila 1000 Euro arasında değişiyor.

Estetik özellikler

İzolasyon avantajları, yangın ve deprem gibi afetlere karşı dayanıklılıkları dışında da kütük evleri tercih etmek için nedenler var. Bunlardan biri de estetik özellikler elbette. Farklı verniklerle farklı renk tonlarında tercih edebileceğiniz kütük evler farklı tarz ve mimarilerde inşa edilebiliyor ve her biri kendi stilini en görkemli ve şık şekilde yansıtıyor.

Pratik ve hızlı inşa

Kütük evlerin öne çıkan avantajlarından biri de oldukça pratik bir inşaat süreci diyebiliriz. Her arazide hayata geçirilebilecek olan kütük ev projeleri, 2 hafta gibi kısa bir sürede teslim edilebiliyor.

Siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!