디자인토모: modern tarz Oturma Odası

Kusursuz bir kat planına sahip 72 m2'lik modern daire

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

Uzman ellerin küçücük bir evi ne kadar şık ne kadar işlevsel hale getirebileceklerini görmek heyecan verici! Günümüzde birçok insan oldukça küçük apartman dairelerinde yaşıyor. Şehir hayatı günümüzde bize başka bir şans tanımıyor diyebiliriz, zira merkezi yerlerdeki arsalar çok değerli ve maliyetler de aynı oranda yüksek. Ayrıca, birçok insan da küçük evleri tercih etmeye başladı zira hem sürdürülebilirlik masrafları daha düşük hem de temizlik va bakımları da daha kolay. 

Neyse ki işinin uzmanı iç mimarlar sayesinde küçük evlere sığmaya çalışmak bir dert olmaktan çıktı. Kusursuz bir kat planı, ölü alan bırakmayan mükemmel bir yerleşim, ferah bir atmosfer yaratan renk seçimleri ve aydınlatma ve mekanlara uygun mobilyalar sayesinde, küçücük bir daire bile hem çok şık ve hem de çok kullanışlı bir hal alabiliyor; tıpkı sayfamızın bugünkü konuğu gibi.

1. Kat planı

Konut 3 yatak odası, bir açık planlı oturma odası ve mutfak, bir kiler, biri ebeveyn banyosu olmak üzere iki banyo ve iki adet de balkondan oluşuyor. 

Plana baktığımızda en sağda gördüğümüz kısım apartmanın merdivenleri, holü ve asansörü. Buradan direkt yaşam alanına giriliyor ancak akıllı bir çözümle ufak bir antre oluşturulmuş, aşağıda detaylı olarak göreceksiniz. Yamuk bir L biçmindeki açık planlı yaşam alanı oturma odası ve mutfak kısmını doğal olarak birbirinden ayırmış. Mutfaktan ulaşılan ve çamaşır odası olarak da kullanılan bir kiler de mevcut.

Konutun üç adet yatak odası bulunuyor. Bunlardan biri ebeveyn odası ve kendi banyosuna da sahip. Diğer ikisi ise daha ufak boyuttaki çocuk odaları. Hem ebeyevn odasından hem de salondan geniş bir balkona ulaşılıyor. Diğer yatak odasının ise kendi kapalı balkonu var.

Açık planlı yaşam alanı

Fotoğrafta konutun açık planlı salonunu görüyoruz. Sağ kısımdaki kafesli kısım ana giriş kapısının olduğu yer. Bu kısım yarım duvar üzeri dekoratif kafes ile salondan ayrılarak ayrı bir hole dönüştürülmüş. Ortada yatak odalarından birinin giriş kapısı görünüyor. Daha sola kaydığımızda ise mutfak alanını görebiliyoruz.

Hol

Bu açıdan holü daha iyi seçiyoruz. Kol için ayrılan kısmın bir duvarı tabandan tavana kadar depolama ünitesi ile kaplanmış. Duvarla aynı renkte, beyaz olan bu vestiyer dolap son derece kullanışlı. 

Salon

Ev ufak olduğu ve şehir içinde bir bölgede bulunduğu için, mekana ferahlık sağlaması açısından beyaz renk tercih edilmiş. Tavan, taban, bi duvar hariç duvarlar komple beyaz; duvarlardan biri gri renkte. Ayrıca, gün ışığından faydalanabilmesi için de geniş, sürgülü cam kapılar kullanılmış. Kapıların doğramaları, tıpkı holü ayıran seperatör gibi güzel bir kontrast oluşturan siyah renginde.

Gri duvar

Salonun duvarlarından bir tanesinin gri renkli olduğundan bahsetmiştik. Belli ki bu duvar koltukların baktığı, televizyon, kitaplık gibi eşyaların konulması için seçilmiş duvar. Kısacası, salonun dekorasyonu bu yöne bakacak.

Mutfak

Siyah ve beyaz uyumunu mutfakta daha belirgin kullanmışlar. Duvarlardan bir tanesi siyah renkli seramik karolar ile komple döşenmiş. Aynı şekilde, kilere açılan kapıda da siyah renk tercih edilmiş. Tel kafes şeklindeki dekoratif aydınlatma elemanları da siyah renkli. Buna karşın, zemin, tavan ve tüm mutfak dolapları ve tezgahı beyaz renkte.

L biçimli kullanışlı mutfak

Mutfak üniteleri için lamine beyaz renkli yüzeyler tercih edilmiş. Doğal gün ışığı almayan bir mekan için iyi bir çözüm. Ayrıca, L biçmindeki mutfağın L biçmindeki tavan aydınlatması da dikkat çekici.

Banyo

Banyoya baktığımızda, siyah ve beyaz renklere bir de bej renkli karoların eşlik ettiğini görüyoruz. Yine harika bir aydıbnlatma çalışması yapılmış. Ayrıca, komple cam kapaklı geniş depolama ünitesi de son derece işlevsel görünüyor.

'Olabilecek en iyi şekilde tasarlanmış 9 küçük banyo dekoru' başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu daire projesini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!