Ev dekorasyonunda ayna kullanımı: Türkiye'den 10 örnek fotoğraf! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ev dekorasyonunda ayna kullanımı: Türkiye'den 10 örnek fotoğraf!

Özlem K. Özlem K.
Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern
Loading admin actions …

Bugün sayfamızda Türkiye'den 10 örnek fotoğraf eşliğinde, aynaların dekorasyondaki kullanımları ile ilgili bir derleme yaptık. Mekanları olduğundan daha büyük, daha ferah ve daha aydınlık göstermek için aynaların kullanılmasını gerektiğini, dekorasyona ilgisi olan hemen herkes bilir. Bu dekorasyonda ilk öğrenilen taktiklerden biridir. İster oturma odası olsun, isterse yatak odası ya da banyo, geniş aynalar kullanarak bir mekanı olduğundan çok daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Üstelik buna ek olarak, yansıyan ışığın da etkisiyle, mekan daha ferah ve aydınlık da görünür. Ayrıca, günümüz trendlerinden bir tanesi de dış yüzeyleri tamamen ayna ile kaplı mobilya parçaları. Yazımızda bu tür bir örneğe de yer verdik.

Gelin Türk evlerinden alınan aynalı dekorasyon çalışmalarına hep birlikte göz atalım. Bu derlemede yer alan örnekler, kendi evlerinizin dekorasyonuna da ayna katmanız için size ilham verecektir.

1) Bir başka antre, bu sefer klasik çizgide

Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern

Koyu kahverengi zemin dışında komple beyaz renkli bir dekorasyona sahip bu klasik stil antrede ise altın varak işlemeli, oval biçminde bir ayna dikkatimizi çekti. Gösterişli bir ana giriş için, gösterişli bir ayna seçimi.

2) Antrede konsol/dresuar üzerinde etnik tasarımlı bir ayna

Klasik Koridor, Hol & Merdivenler homify Klasik

Fotoğrafta etnik Asya kökenli stillere sahip mobilya parçaları ve çeşitli dekoratif aksesuarlar görüyoruz. Her biri bir diğerinden göz alıcı parçalardan oluşan bu antre tasarımı, eve giriş yapan herkesi büyüleyecek ışıltıya sahip. Bu tasarım, stil bütünlüğü konusunda adeta bir ders niteliğinde; çalışmayı gerçekleştiren iç mimarı gönülden tebrik ediyoruz.

3) Koridor boyunca dolap kapağı şeklinde ayna

Bu fotoğrafta ise ince uzun bir koridor görüyoruz. Bu örneğimiz, özellikle 70'li yıllarda inşa edilmiş birçok apartman dairesinin baş belası olan ince uzun yapıdaki, doğal gün ışığı almayan koridorlarına muhteşem bir çözüm sunuyor. Koridor boyunca yer alan dolabın kapakları ayna ile kaplanmış, böylece hem harika bir depolama alanı oluşturulmuş, hem de alan iki katı genişliğinde görünecek şekilde ferah bir havaya kavuşmuş. 

4) Yemek odası konsolu üzerinden dekoratif aynalar

Birbirinden farklı boyutlardaki beş yuvarlaktan oluşmuş gibi görünen bu ayna hem bir duvar süsü olarak işlev görüyor hem de dekoratif bir aydınlatma oluşturuyor. Bu tür bir ayna tasarımını konsol arkasında olduğu gibi, kanepe arkasında, yatak başının arkasında ya da antrede kullanabilirsiniz.

5) Rococo stildeki bir yemek odasına aynı stilde bir ayna

Abartılı formaları ve oymaları ile bilinen bir klasik stil üslubu olan Rococo'ya günümüzde pek rastlamasak da, meraklılarına zaman zaman denk gelmek mümkün. Fotoğrafta göz alıcı bir yemek odası takımı ve ona eşlik eden konsol üzerinde yer alan şık bir ayna görüyoruz. 

6) Büyük aynalar

ınstagram resımlerı özgarip cam ltd şti Rustik
özgarip cam ltd şti

ınstagram resımlerı

özgarip cam ltd şti

Genelde tıpkı bu örnekte de olduğu üzere, yemek masasının arka tarafına monte edilen geniş tipteki aynalar da mekanı olduğundan daha büyük göstermek için bire bir. Böyle bir ayna, anıtsal yapısıyla mekanın yıldız parçası haline de gelecektir.

7) Ayna kaplı mobilyalar

özgarip cam ltd şti – Ayna Dekorasyon Ayna Masa: modern tarz , Modern
özgarip cam ltd şti

Ayna Dekorasyon Ayna Masa

özgarip cam ltd şti

Son dönemin en trendy dekorasyon ögelerinden birine geldi sıra: Ayna kaplı mobilyalar! İster bir konsol olsun, isterse bir şifonyer, ya da bir sepha veya fotoğraftaki örnek gibi bir yemek masası, evinizin güncel modaya uyum sağlamasını istiyorsanız, evinize mutlaka ayna kaplı bir mobilya parçası yerleştirin!

8) Eklektik bir tasarımda kanepe üzerine ayna

Yeniköy Yalı Daire 2013 Modern Oturma Odası ARTISTIC DESIGN Modern
ARTISTIC DESIGN

Yeniköy Yalı Daire 2013

ARTISTIC DESIGN

Hem dekoratif olarak hoş bir görünüm oluşturması hem de ışığı yansıtarak daha ferah bir alan sağlaması açısından da ayna kullanımı son derece önemli. Fotoğrafta klasik parçalar ile modern parçaları harmanlayan, eklektik stilde dekore edilmiş bir oturma odası ve tasarımı tamamlayan şık bir ayn görüyoruz.

9) Banyoda geniş ayna

Evin tüm odalarında mekanı olduğundan büyük ve ferah göstermesi için kullanılmasını önerdiğimiz ayna elementinin en anlamlı olduğu mekanların başında banyo geliyor. Aynasız bir banyo elbette düşünülemez ancak lavabonun üzerine asacağınız küçücük bir ayna istediğimiz etkiyi yaratmayacaktır. Ayna seçiminiz mümkün olduğunca büyük olmalı. Lavabonun az üzerinden başlayıp tavana yaklaşmalı, genişlik olarak da boydan boya olabilir. Kısacası, ne kadar büyük, o kadar iyi. banyonuz küçükse aynayı çerçevesiz modellerden seçmeniz doğru olacaktır.

10) Banyoda dolaplı ayna

Ve son olarak, banyoyu hem geniş ve ferah gösterecek hem de kapakları ardında bir depolama alanı sağlayacak aynalı dolap modeli ile yazımızı biritiyoruz.

Daha fazla ayna fotoğrafı için, 'İşlevsel tasarımlarla dekoratif aynalar' başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu örnekleri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!