Technocraft:  tarz

Duvar tipi klimalar hakkında bilmek istediğiniz her şey

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

Klimalar kapalı ortamların havasını soğutarak/ısıtarak, nemini alarak, toz ve partikülleri filtre ederek daha konforlu yaşamamızı sağlayan cihazlardır. Klimalar, konutlardan işyerlerine ve hatta araçlara kadar tüm alanlarda rutin olarak kullanılmaktadırlar ve günümüz şartlarında lüks bir cihaz değil, ihtiyaç duyulan bir cihaz haline gelmiştir. Ülkemizde özellikle yaz aylarında kullanılan klimalar birçoğumuz için olmazsa olmaz bir iklimlendirme cihazıdır. 

Bugünkü yazımızda, özellikle konutlarda, fazla büyük olmayan iş yerlerinde ve ofislerde en yaygın olarak kullanılan duvar tipi klimalar hakkında bilinmesi gereken her şeyi derledik. 

Duvar tipi klima nedir?

Duvar tipi klimalar, bir iç ve bir dış (veya birçok iç ve bir dış) üniteden oluşan bu klimalardır. Duvar tipi split klimaların 7000 Btu/h ile 30000 BTU/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. (Klimalarda BTU/saat olarak belirtilen birim cihazın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını gösterir. Bu değer arttıkça klimanın mali değeri de artmaktadır.) İhtiyacınız olan BTU/h değeri 30000'in üzerindeyse,  duvar tipi klima yerine gömme, salon, tavan tipi ya da asılı tavan tipi modellerden biri doğrultusunda tercih yapmanız daha yerinde olacaktır. 

Klimayı nereye monte ettirmeliyim?

Source Architecture:  tarz
Source Architecture

Robin & Arjun's Residence / Renovation & Apartment Interiors

Source Architecture

Klimanın iç ünitesinin monte edildiği yer ile dış üniten monte edildiği yer arasında az mesafe olması tercih edilmelidir. İç ünitelerle dış ünite arasında bakır boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan oluşan bağlantının yapılması gerekir. Montaj mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Klimadan gelen hava doğrudan insanların üzerine üflememeli, yazın tavana doğru, kışın ise yere doğru üfleyecek şekilde çalıştırılmalıdır. Yeri yanlış seçilmiş, yanlış monte edilmiş veya kalitesiz bir klima sağlığınıza zarar verebilir. Duvar tipi klimanın montaj yeri için, kurulum için keşfe gelen teknik ekibin görüşleri de değerlendirilmelidir.

Duvar tipi dış ünitesiz klimalar

Dış ünitesiz klimalar, adından da anlaşılacağı üzere dış ünitesi olmayan, sadece iç üniteden oluşan son teknoloji ürünü cihazlardır. Isıtma da, soğutma da yapabilirler. Dış ünite montajı yapılamayan mekanlarda, tarihi yapılarda vstercih edilirler. Drenaj suyunu yoğuşturarak kondenzasyon havası ile birlikte dış ortama atarlar, bu nedenle dış cepheye bakan bir duvar veya cama, 15 cm çapında iki adet yatay baca açılarak monte edilirler. Bu bacalar klimanın kondenzasyon havasının dışarı atılmasını sağlarlar.

Klima nasıl çalıştırılmalı?

Klimanızı kullanırken konfor şartlarını sağlamak ve elektrik tasarrufu yapmak için ideal sıcaklık ayarını yapmalı ve klimanızı sürekli çalıştırmalısınız. Klimanızı sıcaklık ihtiyacınızın fazlasına ayarlayıp sık sık kapatıp açmanız, hem konfor şartlarını sağlamanızı engeller hem de elektrik faturanızı yükseltir. Tavsiye edilen sıcaklık değerleri yaz dönemi için 21-23°C, kış dönemi içinse 24 -26°C'dir. 

Klima filtrelerinin temizlenmesi

homify:  tarz

TMMOB Ankara Şube Başkanı Sadettin Öz kalender, bakımı ve mevsim ayarlaması yapılmayan klimaların veriminin düşeceğini, enerji sarfiyatının artacağını ve sağlıksız ortamlara yol açacağını belirterek, duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtrelerinin yaklaşık 15-30 günde bir temizlenmesi gerektiğini bildiiyor. *

Duvar tipi klimaların yıllık bakımı

Klimalar çalıştıkça zamanla drenaj hatları tıkanabilir, klima hava kanalları veya bakır boruları tıkanarak  verimsiz çalışabilir. Bu durumda klimalar aynı verimi sağlayabilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır ve daha fazla enerji tüketir. Özellikle uzun süreler çalışmayan klimalar uzun aralardan sonra düzgün çalışamaz ve verimsizlik oluşmasına neden olurlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve klimanın verimliliğini sağlamak için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için, Isıtma, Soğutma ve Klima Uzmanlarına doğrudan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 'Evinizin aşırı ısınmasını engellemenin 7 yolu' başlıklı yazımıza göz atmanızı da tavsiye ederiz. 

Bu bilgileri faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!