Evimin nemini azaltmak için neler yapabilirim ? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Evimin nemini azaltmak için neler yapabilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Oturma Odası Arquiteto Aquiles Nícolas Kílaris Modern
Loading admin actions …

Bir evin estetik ve zarif görünmesi evin iç dekorasyonunun özenli bir şekilde yapılması ve evin dekorasyonunun, görselliğinin uzun ömürlü olması için doğal etkilere karşı korunması gereklidir. Doğal etkiler olan aşırı sıcak ve soğuk havalar, yağmurlu havalar, rutubet ve nemden korunan evler hem iç cephe hem de dış cephe uzun yıllar görsel bir şekilde kalarak zarifliğini, korur. Bir evin nemden mutlaka ama mutlaka korunması gereklidir Nem ve rutubet bir evi, yaşayan bir ev olmaktan çıkarıp kısa sürede yıkılmasına neden olan etkenlerdir.  Bir evin içinde nem oluşması için sıcaklığın ve ısısının sürekli olarak düşük olması, evin güneş görmemesi ve evin içindeki havanın kurutulmaması neden olur. Nem evin iç ve dış cephesinde önce rutubet oluşturur, rutubet yok edilmediğinde zamanla duvar boyaması veya kaplaması dökülür.  Rutubetin devam etmesi sonucunda önce duvar sıvası dökülmeye başlar ve akabinde duvar içerisinde bulunan demirler çürüyerek dökülür ve sonuç olarak duvar yıkılır. Böyle çok olumsuz bir durumla karşılaşmamak için  evimizde oluşan nemi önlemeli ve nemin derecesini ayarlamalıyız. Bir ev içerisinde insani olarak yaşanabilir olan nem oranı % 45 ile % 55 derecesi arasındadır. Bu değerlerin altında veya üzerinde oluşan nem hem insan sağlığına zarar verir hem de evi yaşanabilir bir ev olmaktan çıkarır. Bu nedenle ev içerisinde oluşan nemi kontrol altında tutarak hem kendi sağlığımıza zarar vermesini önleriz hem de  ev dekorasyonunda oluşturacağı zararı en aza indirip maddi açıdan tasarruf ederiz. Peki evimdeki nem oranını kontrol altında tutmak için neler yapmalıyım ? 

Eğer evinizin içerisinde nem oranı istenilen değerin altında ise veya üstünde ise yapmanız gereken ilk işlem bir nem ölçer cihazı almaktır. Nem ölçer cihazı satın alarak oda oda nem oranını ölçüp yapmanız gerekenleri belirleyebilirsiniz. Odalarınızdaki nemi ölçtükten sonra istenilen değerin altında nem barındıran odalar için bir nemlendirme cihazı tedarik etmeli ve oda içerisinde otomatik olarak istenilen değerler arasında nem oluşması sağlanmalıdır. Nemlendirme cihazı, girdiğiniz aralıktaki değerlerin üzerine çıktığında kendini kapatan, istediğini,z değerin altına indiğinde çalışarak ortamı istenilen nem değerine getiren bir teknolojidir. Bu nedenle evin her alanında tekil cihazlar olarak veya nem sensörlerinin odalara yayılması ile merkezi sistemi olarak tercih edilip kullanılmalıdır. Evinizin içerisinde bulunan nem oranı istediğiniz değerden yüksek ise yapmanız gereken bir kaç alternatif yöntem vardır. Bunlardan birincisi evinizi sürekli olarak havalandırmak ve ev içerisinde yer alan havanın kuruyarak nem oranının düşmesini sağlamaktır. Bu sayede hem eviniz havalanmış ve iç ortam havası istenilen hava kalitesine ulaşmış olur hem de evinizdeki nem oranı düşmüş olur. Bir diğer yöntem ise evinizin yeterince güneş almasını sağlamaktır. Yeterince güneş alan odalarda bulunan hava kuruyacağından nem oranı düşecektir. Eğer evlerinizde yeterince güneş almasını sağlayacak pencereler yoksa yeni pencere alanları yapmalı, mecbur kalınması durumunda tavandan ışıklıklar açılarak odaların güneş alması sağlanmalıdır. Böylece odalar daha fazla güneş alacak ve nem oranı düşerek içerideki hava daha kaliteli olacaktır. Bu sayede yapmış olduğunuz dekorasyonların zarifliği korunarak yeniden bir dekorasyon yapmak zorunda kalmayacaksınız ve evinizin duvarları sağlam bir şekilde kalacaktır. Evinizde bulunan hava nemli olursa, her nefes almanızda daha ıslak hava soluyacağınız için ciğerlerinizde bulunan bronşçuklar su ile dolacak ve bir süre sonra zatürre olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu risk ve evin yaşanabilir bir alan olarak kalmasını sağlamak amacıyla ev,n,zde bir nem düzenlemesi yapmanız zaruri olacaktır. Evinizde yapacağınız merkezi bir sistem veya farklı bir nem kontrol yöntemi için dekorasyonunuzu bozmadan estetik bir çalışma yapmalı ve nemi engellemelisiniz. Bunun için yapacağınız çalışmalar hakkında fikir edinmek ve bilgi sahibi olmak adına homify oda dekorasyonları sayfalarını ziyaret etmeli ve neme karşı çözüm olarak tercih edilen oda dekorasyonlarını incelemelisiniz.

Yalıtım

Bir evde yada bir oda da nem sorunu var ise uygulanması gereken en doğal çözüm yalıtım yapılmasıdır. yalıtım yapılan mahalde bulunan hava ne çok nemli ne de kur bir hava olacaktır. Yalıtım yapılması ile evlerin ve odaların daha iyi şartlandırılmış havaya sahip olması sağlanır.  Bu sayede istenilen değerlerde nem barındıran bir hava oluşturulabilir. En iyi yalıtım malzemesi ahşap olduğu için evin iç ve dış cephesi ahşap ile kaplanarak hem zarif ve şık bir dekorasyon oluşturulabilir hem de nem sorununa doğal bir çözüm bulunmuş olunur. Örnek resimde ahşap ile kaplanmış olan betonarme bir ev yer almaktadır.

Bitkileri kullanın

Evinizde nem sorunu yaşıyorsanız farklı bir çözüm olarak bitkileri kullanabilirsiniz. Bitkiler bulundukları alanda fotosentez yaparak ortam havasının temiz olmasını ve nem oranının ortalama bir değer olmasını sağlar. Bu nedenle yaşam alanlarınızda canlı bitki bulundurmanız faydalı olacaktır. Ayrıca bitkiler yaşam alanlarına doğallık kazandırdıkları için hem şık bir dekorasyon oluşturmanızı sağlar hem de dekorasyonunuzun ne oranını kontrol etmenizi ve ortalama bir değerde tutulmasını sağlar. Bu nedenle dekorasyon firmaları oda dekorasyonlarında yeşil canlı bitkilerden fazlaca yararlanırlar.

Havalandırma

Evinizi nemden ve rutubetten korumak adına yapacağınız ilk işlem odaları havalandırmaktır. Bunun için evinizde bulunan bütün pencerelerden yararlanmalı, yeterli pencere bulunmuyorsa yenileri açılmalıdır. Eğer yeterince pencere açılacak alan yoksa oda tavanlarından ışıklıklar açılarak çözüm getirilmelidir. Ayrıca doğal havalandırma dışında teknolojik havalandırma sağlayarak odalarınızın havalanmasını sağlayabilirsiniz. Odaların havalanması için merkezi havalandırma sistemleri kurarak döşeme altından havalandırma boruları ile bütün odalar havalandırılarak istenilen nem değerlerinin oluşması otomatik olarak sağlanabilir. bu sayede hiç yorulmadan gün boyunca istenilen nem değeri sağlanarak  zarif bir dekorasyon oluşturulup dekorasyonun uzun süre şık olması sağlanabilir.

Nem sensörleri

Bir oda da veya genel olarak evin tüm alanlarında nem sorunu var ise merkezi bir nem sistemi kurmak kesin çözüm olacaktır. Merkezi sistem odalarda bulunan ne sensörleri aracılığı ile ortam nemini ölçerek gerekli durumlarda nemlendirme gerekli durumlarda ise hava kurutma yaparak nemin normal değerlerde olmasını sağlar. Bu sistem için evin belirli bölümlerine sensör yerleştirmek yeterli olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken yüksek tavanlı alanlarda bir adet tavana bir adet orta yükseklikte bir yere sensör koyulması gerektiğidir. Bu sayede ortalama bir değer ölçülerek gerekli işlem yapılabilir.

İklimlendirme

Evinizin nem sorununu doğal olarak pencere ve güneş ışıklığı ile çözebileceğiniz gibi  bir iklimlendirme sistemi ile de çözebilirsiniz. İklimlendirme sistemi oda içindeki nem oranını da ölçtüğünden ve bu değere göre iç ortama şartlandırılmış hava verdiğinden iç ortam nem değerini yaşanabilir şartlara getirecektir. Bu nedenle pencere alanınız yeterli olmuyorsa bir iklimlendirme sistemine başvurabilirsiniz.

Işıklıklar

Evinizdeki nem sorununa doğal bir çözüm arıyorsanız yapmanız gereken tavanda oluşturacağınız doğal ışıklıklardır. Doğal ışıklıklar ile  güneşin dik olarak odanıza girmesini sağlayarak fazla olan nemi rutubeti yok edebilirsiniz. Güneş ışınları iç ortam havasını kurutacağından odanızın nemden dolayı yosunlaşmasını, yeşermesini ve dekorasyonun güzelliğini yerle bir etmesini önlemiş olursunuz. Bu nedenle nem için en doğal çözüm ışıklık yapmak ve hem odanın daha aydınlık olmasını sağlayarak gün ışığından yararlanıp hem de nem sorununa çözüm bularak  fonksiyonel bir çözüm bulmuş olursunuz.

Evin nemini azaltmakla ilgili bu önerilere sizin de ekleyecekleriniz var mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!