Ecobau GmbH:  tarz Apartman

Nasıl ev sahibi olabilirim? Dikkat edilmesi gereken 5 konu

Homify TR Homify TR
Google+
Loading admin actions …

Bir ev sahibi olabilmek dünyadaki hemen her insanın ortak hayallerinden biridir. Amerika’dan Japonya’ya, Rusya’dan Çin’e, Brezilya’dan Avrupa’ya kadar her bölgede ve her ülkede yaşayan insanlar kendilerine ait bir ev sahibi olmak ister, bunun için uzun yıllar çalışır, para biriktirir ve borca girerler. En temel ihtiyaçlarımızdan olan barınmak için gereksindiğimiz evlere sahip olmaksa maalesef pek kolay değil. Çalışan nüfusun önemli bir kısmı kolayca bir ev sahibi olamıyor. Bunun için uzun süre para biriktirilmesi ve/veya kredi yükü altına girilmesi gerekiyor. Bu yüzden de bir ev almak oldukça ciddi bir finansal karardır. Yanlış tercihler yüzünden bir süre sonra borcunuzu ödeyemez hale gelebilir, daha kötüsü evinizi kaybedebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için nasıl ev sahibi olabileceğinize ve bu hususta dikkat etmeniz gereken önemli konulara değindiğimiz bir rehber hazırladık. Kendinize ait bir ev için yola çıkarken bu rehber ilk adımda en büyük yardımcınız olacak.

1- Öncelikle bütçenize karar verin

Atus Mimarlık – Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi:  tarz Apartman
Atus Mimarlık

Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi

Atus Mimarlık

Bir ev sahibi olmak istiyorsanız ama ekonomik olarak bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsanız, kalemi kağıdı önünüze alıp birtakım hesaplamalarla işe başlamalısınız. Hane halkının toplam geliri, bu gelirin kira ve bağlantılı masraflara giden kısmı, hane gelirinde önümüzdeki beş yıl beklenebilecek muhtemel değişiklik gibi temel parametreleri mutlaka ele almanız gerekiyor. Ödemekte olduğunuz kiranın ev kredisi taksitlerini karşılama ihtimalini araştırın. Elinizde bir miktar birikmiş paranız varsa, aylık olarak kiranızın biraz üstünde bir kredi ödemesi ile ev sahibi olma ihtimaliniz var. Ancak bu durum şehirden şehire ve hatta semtlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden bir ev alabilmek için semt değiştirmeniz ya da evinizin standartlarından belli ölçüde vazgeçmeniz gerekebilir. Sonuç olarak bu hesaplamalar size doğru bir karar alma imkânı tanıyacak. Gelirinizle orantısız, birkaç sene sonra sizi büyük bir krize sürükleyebilecek satın alma kararlarından şiddetle uzak durun, en önemlisi bu. Ev almak aynı zamanda bir yatırımdır ama içinde oturacağınız ev risk alınabilecek bir yatırım değildir. Evinizin değerinin artacağına güvenerek bir işe kalkışmanız büyük hata olacaktır.

2- Rahat ve kiralık mı, küçük ve kendinize ait mi?

Ömeroğlu Group – RESİDENCE KAT PLANI:  tarz Apartman
Ömeroğlu Group

RESİDENCE KAT PLANI

Ömeroğlu Group

Kimi insan evinin konforundan hiçbir şekilde vazgeçmek istemez. Ancak kira derdinden kurtulmak istiyorsanız ve İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız, standartlarınızdan bir miktar taviz vermeyi göze almalısınız. Satın alacağınız ev ihtiyacınızdan daha küçük olabilir. Ama birkaç ev içi düzenlemeyle belli başlı sorunları giderebileceğinizi düşünüyorsanız küçük bir ev sorun olmaktan çıkabilir. Üstelik ne olursa olsun kendinize ait bir ev, daha iyi bir ev için de basamak olacaktır. Kiraya tabi ve süreli bir rahatlığı kendi evinize sahip olmanın vereceği güven duygusuyla değişmeyin.

3- Kredi araştırması

Ülkemizde kredi faizleri maalesef batı ülkelerinin bir hayli üzerinde. Bu da ev sahibi olmayı bir hayli zorlaştırıyor. Ancak kiralar da durduğu yerde durmuyor. Bu yüzden kredilerden korkmak yerine, iyi bir araştırma ile en doğru krediyi bulabileceğinizi unutmayın. Ödeyeceğiniz kredi taksiti ev kiranızdan yüksek olabilir ama kiranın uçup giden bir para olduğunu, kredininse sizi nihayetinde ev sahibi yapacağını aklınızdan çıkarmayın. Elbette bu sizi ödemekte zorlanacağınız bir krediye itmemeli, aksi halde başladığınızdan daha geri bir noktaya düşebilirsiniz.

4- Eski ev, yeni ev veya yapılmakta olan ev

Bu üç alternatifin hepsi de kendi içinde avantajlar taşıyor. Eski evler nispeten ucuz oldukları gibi şehir merkezinde olabilmeleri de önemli bir avantaj. Yeni evlerse bakım masrafının düşüklüğü, sağlamlık, sosyal imkânlar ve hemen girip oturma olanağından ötürü tercih edilebilir. Bir diğer seçenekse proje halindeki evler. Bunların avantajı da bitmiş evlere göre bir hayli ucuz olmaları. Ancak güvenmediğiniz bir emlak firmasından bitmemiş ev almak konusunda çok dikkatli olmayı ihmal etmemelisiniz.

5- Kendi evinizi yaptırmak

Son zamanlarda herkesin aklındaki bir diğer fikirse arazi alıp sıfırdan ev yaptırmak. Bu özellikle şehir hayatından kaçıp kırsal alanlara yerleşmek isteyenler için oldukça cazip bir öneri. Çünkü müstakil bir evi sıfırdan kendiniz yaptırdığınızda en ufak detayları bile istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Üstelik ekonomik olarak da bütçenizi daha esnek bir şekilde kullanırsınız. Ev almak mı yaptırmak mı? Hangisi kimin için mantıklı? başlıklı yazımızda bu konuya daha geniş yer vermiştik.

Bu ipuçlarına sizin de ekleyecekleriniz var mı?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!