Çeşme'de çok özel bir villa sitesi

Homify TR Homify TR
Octoplus Mamurbaba Evleri, Egeli Proje Egeli Proje Kırma çatı İşlenmiş Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

İnşaat sektörünün hız kesmeden büyümeye ve yeni alanlara açılmaya devam ettiği bu günlerde, pek çoğumuz tarım alanlarının ve kıymetli toprakların yerleşime açılmasından zaman zaman şikayet ediyoruz. Kimi zaman ormanlık bölgelerde dahi yapılaşma olduğuna, daha kötüsü, bu evlerin orman içinde diyerek pazarlanmalarına tanık oluyoruz. Ancak bu yanlışlara düşmeden de harika evler yapılabileceğini, doğayla mücadeleye soyunmadan onunla uyum içinde mükemmel bir dengede yaşanabileceğini gösterenler de var neyse ki. Bu yazımızın konusu işte bu örnek alınması gereken zihniyetin uygulayıcısı olan bir villa projesi. Her biri tamamen özgün sekiz özel villadan oluşan bu proje, ultra lüks tanımını karşılayacak çok zengin bir donanım seviyesi sunarken, bunu çevresiyle mümkün olan en yüksek düzeyde bir uyumu tehlikeye atmadan gerçekleştirmeyi başarıyor. Sitenin yapıldığı arazinin üzerindeki ağaçları kesmek ya da taşımak yerine, villaları bu ağaçların etrafına inşa ederek yeni bir perspektif, sürdürülebilir ve barışçıl bir alternatif sunan bu muhteşem projeye dilerseniz biraz daha yakından bakalım. 

Birinci sınıf işçilik

Elbette bu tarz bir projede birinci sınıf işçilikle karşılaşmak sürpriz değil. Buna rağmen evlerin iç mekânları sizi bir şekilde şaşırtmayı başaracak kadar şık ve iddialı bir tarzı yansıtıyor. Özellikle ahşap bölümler tam anlamıyla görülmeye değer.

Farklılığa övgü

Bu villa sitesi İzmir'in her daim parlayan yıldızı Çeşme'de bulunuyor. Aslında Çeşme'de son dönemde çok sayıda lüks villa projesine rastlıyoruz. Üstelik bunların bazıları bir hayli iddialı, pek çok yönden göz alıcı projeler. Ancak hiçbiri bu küçük ama etkileyici site kadar diğerlerinden ayrışmayı başaramıyor. Her şeyden önce bu sitedeki evlerin hepsi birbirinden tamamen farklı bir mimariye sahip. Ve bu özgün mimariler de her bir parseldeki ağaçların yerleşimi, parselin yola ve denize bakan yönleri göz önüne alınarak özel olarak tasarlanmış. Kimi evin avlusundan bir ardıç ağacı yükselirken, bir başkası zeytin ağaçlarıyla çevrili.

Her türlü ihtiyaç için

Çeşme esas olarak yazlık bir bölge olarak bilinir. Gerçekten de bu bölgenin yazları görülmeye değerdir. Ancak giderek büyümekte ve adeta başlı başına bir şehir haline gelmekte olan Çeşme yalnızca birkaç aylık bir bölge de değil. Dört mevsimi Çeşme'de geçiren ailelerin sayısı giderek artıyor. Bu sitede de dört mevsim yaşam için her şey düşünülmüş. Mükemmel bir yalıtıma sahip villaların tamamında yerden ısıtma standart olarak sunuluyor. 

Doyulmayacak bir güzellik

Dışarıdan bakıldığında son derece modern bir mimariye sahip olan villalar, iç mekânda ise sizleri sıcacık kucaklayan samimi ve yalın bir havaya sahipler. Açık bırakılmış çatı örtüsü tek kelimeyle seyirlik. Üstelik bu seyrine doyulmaz çatı konstrüksiyonu sayesinde tavanlar da muazzam bir yüksekliğe sahip.

Her açıdan estetik

Her biri kendi özel yüzme havuzuna sahip olan bu lüks villaların silüetleri de birbirinden farklı elbette. Ve bir diğer ilginç yönleri de, nereden bakarsanız bakın bir kusur bulmanın bir hayli güç olması. Drone yardımıyla elde edilmiş bu fotoğraftan, tepeden bakıldığında bile harika göründüklerini teyit edebilirsiniz.

Ferah iç mekânlar

Bu düzeyde bir lükse sahip villaların sıradan evlerde olduğu gibi basitçe odalara bölünmüş olmasını beklenemezdi. Nitekim bu evler daha yaratıcı, kullanım amaçlarına göre sınıflandırılan geniş bölümlere ayrılmış durumdalar. Ve bu kullanım amaçları kalabalık ailelerin dört mevsimlik yaşantısına göre kurgulanmış. Ortaya ise çok sayıda ve çeşitte birbirinden ferah iç mekân çıkmış durumda.

Son söz

Umuyoruz bu proje başta Çeşme ve tüm Yarımada bölgesine, ardından inşaat sektörünün yeni gözdesi İzmir'e ve nihayet tüm Türkiye'ye örnek olur. Çünkü artık tahrip etmekten vazgeçip doğayla uyumlu bir şehircilik anlayışını benimsememiz gerekiyor. Bu tip evler de bu anlayışın son derece başarılı ilk örnekleri olarak kabul edilmeli.

Bu villa projesini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!