Yemek masası: Yuvarlak mı dikdörtgen mi? | homify

Yemek masası: Yuvarlak mı dikdörtgen mi?

Homify TR Homify TR
Home In-situ animal paintings Thierry Bisch - Peintre animalier - Animal Painter Yemek Odası
Loading admin actions …

Yemek masaları; yemek odaları başta olmak üzere mutfakların ve salonların en önemli mobilyalarıdır. Birbirinden farklı tasarımlara sahip olan yemek masaları, dekorasyon içerisinde genel olarak yuvarlak yemek masası ve dikdörtgen yemek masası olarak tercih edilmektedir. Açık mutfak dekorasyonlarında farklı formlarda tercih edilen yemek masaları genel olarak oval yemek masası modelleri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca oval yemek masası modelleri kişi sayısına göre de tasarlanabilmektedir. Yuvarlak yemek masası modelleri altı kişilik olarak üretilebildiği gibi fonksiyonel tasarımları ile daha fazla kişiye hizmet verecek şekilde de kullanılabilmektedir.

Küçük mutfaklar ve küçük yemek odalarında kullanılan küçük yemek masası modelleri ile dikdörtgen yemek masası modelleri dekoratörler tarafından yaygın olarak tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Mutfağınızın ve yemek odanızın mimari yapısı ve ölçülerine göre bir yemek masası modeli tercih ederek kusursuz dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Yemek alanlarında baş rolü üstelenen ana mobilya pek tabii ki yemek masaları ve etrafına dizilen sandalyelerdir. Bunun için de yemek odası dizayn ederken yemek masası seçimine özen göstermek gerekiyor. Peki yemek masası satın alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Hangi malzemeden imal edilmiş olan masaları tercih etmeliyiz? Kaç kişilik olmalı? Ve de en önemlisi, yuvarlak masa mı yoksa köşeli masa mı tercih etmeliyiz? Bu yazımızda yuvarlak ve dikdörtgen yemek masalarını karşılaştıracağız. Hangisi daha az yer kaplar? Hangisi hangi tarza daha uygun? Seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? O halde maç başlasın!

Otantik tasarımlar

Tuzla Residence Dubleks Interno Home Modern Yemek Odası
Interno Home

Tuzla Residence Dubleks

Interno Home

Küçük odalar için otantik tasarımlara sahip yemek masaları tercih edebilirsiniz. Alanı daraltmayan ve tasarımı ile dekorasyona modern bir görünü kazandıran yemek masası modelleri ile harika dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

Vintage yemek masaları

Geniş salonlar içn dikdörtgen yemek masası modelleri doğru tercih olacaktır. Küçük mutfaklar ve yemek odaları için küçük yemek masası alanı daraltmamak için doğru tercih olacaktır. Eğer küçük bir mutfağa, oturma odasına veya salona sahipseniz dekorasyon alternatifleri için '' Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği '' yazımıza göz atabilirsiniz.

#1- Konum

Retro Corian Dining Table Wharfside Furniture Yemek OdasıMasalar
Wharfside Furniture

Retro Corian Dining Table

Wharfside Furniture

Yemek masası seçerken kendinize sormanız gereken ilk şey masayı nereye yerleştireceğiniz ve masanın yerleştirileceği yerin büyüklüğü olmalı. Yuvarlak masalar kendilerine özgü bir şekilde yer kaplarlar: Daha az kişilik masalar söz konusu olduğunda köşeli masalardan daha az yer kaplamalarına rağmen yuvarlak şeklinde dışarı doğru açılan bir alan işgal ettikleri için yuvarlak masa tercihlerinizde sadece masanın ve sandalyelerin kapladığı yeri değil, etrafındaki dolaşım alanını da hesaba katmanız gerekiyor. Küçük masalar için bu dolaşım alanı yuvarlak masalarda bir avantaja dönüşüyor.

Kanteen Table in Reclaimed French Oak Salvation Furniture Yemek OdasıMasalar
Salvation Furniture

Kanteen Table in Reclaimed French Oak

Salvation Furniture

Gelgelelim uzun ve ince bir mimari yapıya sahip olan ve kalabalık yemek masaları için tasarlanacak olan odalarda dikdörtgen masalar çok daha kullanışlıdır çünkü kapladığı yer ile çevresindeki hareket alanı arasında neredeyse hiç fark yoktur. Ayrıca eğer masanızı duvara dayamak istiyorsanız ve böyle bir dizayn düşünüyorsanız yuvarlak masalar sizin için uygun değil demektir; dikdörtgen ya da kare masa modellerini tercih etmelisiniz.

#2- Sosyallik

Norweigian Wood Amber Design MutfakMasa & Oturma Grupları
Amber Design

Norweigian Wood

Amber Design

Yemek masası satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da sosyallik. Aile ve arkadaş yemekleri sırasında yemek servisi, sohbet ve dağılım açısından yuvarlak masaların benzersiz bir avantajı var. Daha kalabalık bir grubun birbirleriyle daha doğrudan iletişim kurmasına olanak veren yuvarlak masalar, aynı zamanda masada bir hiyerarşi oluşmasına engel oluyor ve daha eşit bir sohbet ortamı yaratıyor.

#3- Kapasite

Daha önce de söylediğimiz gibi, dikdörtgen masaların hem yuvarlak hem de kare dikdörtgen masalara kıyasla oldukça büyük bir avantajları var; kapasite. Bu örnek fotoğraftaki yemek masasında yer alan tüm sandalyeleri bir yuvarlak masanın etrafına dizdiğinizi düşünsenize, ne kadar büyük bir masa olması gerekirdi değil mi?

Ancak her ne kadar içerdiği kişi sayısı bakımından dikdörtgen masalar açık bir farkla kazansa da, yemekler ve süslemeler için yüzey alanı söz konusu olduğunda yuvarlak masaların yarışı önde bitirdiği de bilinen bir gerçek. Bu yüzden menünün kalabalık olduğu lüks restoranlarda ve düğün, nişan gibi organizasyonlarda yer alan yemek masaları çoğunlukla yuvarlak tercih edilir.

#4- Masa ayakları

Az yer kaplayan ve daha konforlu bir yemek masası istiyorsanız masa ayaklarını da hesaba katmanız gerekebilir. Yuvarlak masalarda çoğunlukla tek ve ortada bir ayak bulunduğu için özellikle küçük alanlarda oturanların daha rahat ve daha geniş bir alana sahip olduğunu görebiliyoruz.

#5- Köşeler

Yuvarlak yemek masalarının köşeli masalara kıyasla bir diğer avantajı da köşesiz olmalarından kaynaklanan konfor düzeyidir. Yine küçük odalar ve alanlar için ideal olan bir özellik olan köşesizlik, aynı zamanda çocuklu evler için de köşelere çarpma tehlikesi ve riski barındırmadığı için cazip bir özellik olarak öne çıkıyor.

Özetleyecek olursak…

Yuvarlak masalar belirli bazı avantajlara sahip oldukça estetik bir seçenek. Daha yumuşak ve davetkâr bir sıcaklık sağlayan yuvarlak masalar çocuklar (ve tabii biraz da bir yerlere çarpmaya meyilli hafif sakar insanlar için) daha güvenli. Ayrıca aile ve arkadaş sohbetlerinde de çok daha samimi ve eşit bir ortam sağlıyorlar. Ayrıca kapladıkları yer açısından da küçük alanlar için çok daha uygun oldukları da bir gerçek.

Palma de Malljorca (Home) Lewis & Co Modern Yemek Odası
Lewis & Co

Palma de Malljorca (Home)

Lewis & Co

Dikdörtgen masalar ise daha görkemli ve ağırbaşlı bir atmosfer oluşturan şık ve klasik bir estetiğe sahipler. Çok küçük alanlar için dezavantajlı olsalar da duvara dayamak istediğinizde daha kullanışlılar. Ayrıca kalabalık sosyal ortamlar için de kapasiteleri çok yüksek.

Siz hangisini tercih ediyorsunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!