Dolap yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken 15 şey | homify

Dolap yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken 15 şey

nihal e. nihal e.
homify Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Giyinme odası, yatak odası, oturma odası gibi yaşam alanlarında pratiklik sağlayan ve muhafaza alanı olarak avantaj sağlayan elbise dolapları farklı tasarımlara ve farklı konseptlere sahip olacak şekilde üretilmektedir. Evinizin dekorasyon modeline, yatak odası mimari yapısına göre farklı tasarımlara sahip olarak üretilen giysi dolabı modelleri için farklı malzemeler tercih edebilirsiniz. Portmanto yaptırmak istiyorum hangi malzemeleri tercih etmeliyim veya kompozit malzemelerden dolap yaptırma avantajlı mıdır sorularınıza cevap olarak birbirinden farklı dolap modellerini bir araya getirdik.

Yatak odam için dolap modeli seçerken nelere dikkat etmeliyim diyorsanız öncelikle işlevsel bir tasarıma sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Çekmeceli, çekmecesiz, asklı ve askısız dolap modelleri arasından ihtiyacınıza uygun olanı seçmeniz ideal olacaktır. Çekmeceli dolap modelleri her zaman size avantaj sağlayan modeller olduğundan yatak odanız içinde doğru seçimler olur. Eviniz için en uygun dolap modeline karar vermiyorsanız profesyonel bir iç mimarlar ile görüşebilir ve yardım alabilirsiniz.

Bir giysi dolabı, bir kitaplık ya da mutfak dolabı. Eğer evinizde daha fazla depolama alanına ihtiyaç varsa evinize uygun bir dolap yaptırmayı mutlaka düşünün. Aşağıda alan sıkıntısı ve fonksiyonellik gibi kriterler doğrultusunda 15 dolap modeli seçtik. Sırayla göz atalım.

Fonksiyonel tasarımlı dolap modelleri

Yatak odası ve giyinme odası için tercih edeceğiniz elbise dolabı fonksiyonel tasarımlara sahip olmalıdır. Açık renkli yatak odaları için kırık beyaz renkli elbise dolabı modelleri renk uyumu açısından ideal olacaktır. Beyaz tonlarını ev dekorasyonunda nasıl kullanmalıyım, alternatif dekorasyon fikirleri nelerdir diye düşünüyorsanız '' Kırık beyaz tonlarını ev dekorasyonlarında kullanmanın 10 şık örneği '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

​1- Köşelere uygunluk

Eğer dolabı duvar köşesine yerleştirmek istiyorsanız tasarımı da köşeye uygun yaptırın. Bu örnekte dolabın L biçimindeki açık rafları duvarına köşesine denk gelecek şekilde tasarlanmış.

​2- Raylı sistem

ürünler Noyadecor Modern Mutfak
Noyadecor

ürünler

Noyadecor

Özellikle dolap içi çekmecelerde raylı sistem kullanmak çok pratik. Örnek görseldeki gibi dar ama uzun bir dolap için yapılan çekmeceler raylı olduğu için rahatça kullanılabiliyor.

​3- Dolapta sürpriz bölme

Giysi dolabınızı düz bir model yaptırmak yerine bu örnekteki gibi gizli bölmeleri olan yaratıcı bir dolap olarak tasarlayabilirsiniz. Sürgülü kapılar yanlara doğru açıldığında ortada televizyon için kullanılabilen bir boşluk çıkıyor.

​4- Ölü alanları değerlendirmek

Ek depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız eğer ölü bölgelerden başlayabilirsiniz. Bu örnekte merdiven altı boşluğuna yapılmış iki çekmeceli bir dolap görüyoruz. Aynı zamanda merdivenin yan kısmına da küçük çekmeceler tasarlanmış.

​5- Dolabı kamufle etmek

LMS EVI TESVIKIYE homify Modern Giyinme Odası Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
homify

LMS EVI TESVIKIYE

homify

Yaptıracağınız dolap büyükse ya da konum odayı kalabalık gösterecekse dolabı kamufle etmekte fayda var. Bunun için dolabı duvarla aynı renge boyayarak mobilyanın kapladığı alanı daha ferah gösterebilirsiniz.

​6- Duvara gömülü dolap

Yatak odası ya da giyinme odasında takılarınız için ayrı bir bölme istiyorsanız duvara gömülü bir dolap çok avantajlı olabilir. Zira takılar bir arada göz yorucu bir manzara meydana getirir. Dolayısıyla görünmeyecek şekilde muhafaza etmek evi daha derli toplu gösterir. Bu örnekte dolap kapağı ayna şeklinde tasarlanarak daha kullanışlı hale gelmiş.

​7- Her boşluğu kullanmak

Ağırlıklı olarak giysi dolabı örneği versek de mutfakta da pek çok dolap bulunur. Zira depolamaya en çok ihtiyaç duyulan yerlerden biridir mutfak. Bu nedenle mutfağı daha iyi organize etmek için harici bir dolap satın almak yerine mutfaktaki uygun boşluklara dolap yaptırmak daha akıllıca bir çözümdür.

​8- Görsel hileler

Daha önce dolabı kamufle etmek için duvarla aynı renge boyayabileceğinizi belirtmiştik. Bununla birlikte renkli bir dolap istiyorsanız eğer çift renk kullanarak görsel bir hile yapabilirsiniz. Bu örnekte televizyonun bulunduğu orta kısım açık bir renge boyanarak sanki dolap iki parçadan oluşuyor gibi bir izlenim yaratılmış.

​9- Raf için kutular

Kapaksız bir dolap yaptırmayı düşünüyorsanız eğer kutularla bazı eşyaları kamufle edebilirsiniz. Dilediğiniz zaman eşyaları kutusuz sergilemek de mümkün hale gelir.

​10- Mevcut alana göre dolap

Evinizde büyük bir giysi dolabı için uygun yer yoksa dert etmeyin. Boş olan herhangi bir alanı giyinme odasına dönüştürebilirsiniz. Mevcut alana göre hareket etmek sizin için avantajdır.

​11- Çok amaçlı dolap

Düz, standart bir giysi dolabı istiyorsanız işiniz çok kolay. Bununla birlikte dolabı çok amaçlı hale getirmek mümkün. Örneğin bu fotoğrafta giysi dolabı duvar bloku işlevi görüyor.

​12- Kompakt tasarım

Dolap yaptırmak için hiçbir boşluk bulamıyorsanız eğer kompakt mobilya tasarımını düşünün. Örneğin resimdeki gibi yatağın etrafı depolama için kullanılabilir.

​13- Yatağın altı

Yatak odasında örnek görseldeki gibi yeterli sayıda dolap olsa dahi ölü boşlukları değerlendirmek için yatak altını mutlaka kullanın.

​14- Yatağın etrafı

Yatak odanız küçükse yine mevcut alana göre hareket etmeniz gerekiyor. Yatak çok fazla yer işgal ettiği için yatağın dayandığı duvar dolap yaptırmak için kullanışlı olabilir.

​15- Yan kısımlar

Dolabın yan boşluklarını değerlendirmeye ne dersiniz? Böylece daha çok depolama sağlanır.

Bu yazıyı beğendiyseniz eğer 'Güzel ve fonksiyonel seçeneklerle balkon kapatmanın 7 yolu' başlığını okuyabilirsiniz.

Siz hangi modeli beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!