Klima seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Klima seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Oturma Odası Castroferro Arquitectos Modern
Loading admin actions …

Yaşadığımız evlerimiz, bulunduğu bölgenin iklimsel özelliklerine göre sıcak ve soğuk havalarda doğal iklimlendirmenin yanında teknolojik iklimlendirmeye de ihtiyaç duyar. Teknolojik iklimlendirme için evlerimizde genellikle tekil klimalar kullanırız. Tekil klimaların dışında evinizin her odasının iklimlendirebileceğiniz  merkezi klima sistemleri de kullanabilirsiniz. Tekil klima veya merkezi sistemleri tercih ederken dikkat etmemiz gereken, bütçemizi yakından ilgilendiren püf noktaları vardır. Bu noktaların başında klimanın tükettiği enerjinin ne kadar tasarruflu olduğu yer alır.Bir klimanın tasarruflu olması hem bütçenizi koruyacak hem de odanızın en az enerji ile konforlu bir şekilde ısıtılıp soğutulmasını sağlayacaktır. Bu nedenle klima seçimlerinde klimaların saat başına harcadıkları enerji miktarına dikkat etmeli, odalarınızın büyüklüğüne göre uygun kapasitelere sahip klimalar seçmelisiniz. Bir klimanın tasarruflu olması için bulunduğu odanın alanına uygun hesap yapılarak klima seçilmelidir. Eğer odanın alanına uygun olan klima yerine daha düşük bir kapasiteye sahip klima seçimi yapılırsa, odanın ısıtılması için  klima sürekli çalışmak zorunda kalacağından daha fazla enerji tüketilmesine neden olacaktır. Eğer oda alanına uygun klima yerine daha büyük bir kapasite de klima seçilirse, odanın ısıtılması için daha fazla enerji harcayacak ve tasarruf sağlanamayacaktır. Bu nedenle klima seçimi yapılırken kesinlikle oda alanına uygun kapasitede bir klima seçilmelidir. Klima seçiminin dışında enerji tasarrufu yapılması için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, bilinen ve kaliteli markaların klimalarını tercih etmektir. Günümüzde klima pazarında onlarca klima markasına ait klimalar vardır. Ancak bu klimaların hepsi istenilen kalitede ve enerji tasarrufu sağlayan klima modellerinden değildir. Bu nedenle klima seçiminde bilinen , tanınmış markalara ait enerji tasarruf özelliği olan klimalar tercih edilmelidir.

Klima seçimleri yapıldıktan sonra, enerji tasarrufu sağlayabilmek adına oda düzenlemesini ideal bir şekilde yapmalı, klima montaj yerini enerji verimliliğine uygun bir şekilde seçmeliyiz. Öncelikle klima montajı yapılırken enerji verimliliği sağlaması için uyulması gereken kuralların başında klimaların pencere karşısına, kapı üstüne, kapı karşısına  monte edilmemesi gereklidir. Klimaların üflediği şartlandırılmış hava kapı, pencere ve kapı altı gibi alanlardan dışarı gidecek ve oda içerisinde istediğiniz ısı derecesinin oluşması daha uzun zaman alacaktır. bu durum  klimanın daha fazla çalışmasını sağlayacak ve daha fazla enerji tüketimine neden olacaktır. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için klimanızı pencere ve kapı üstü gibi alanlara, kapı ve pencere karşısı duvarlara monte etmemeli, kapı ve pencere kenarında kalan duvarlarda orta yükseklikte monte edilmelidir. Bu sayede enerji verimliliği sağlanmış olur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise oda dekorasyonun enerji verimliliğine göre dekore etmektir. Oda içinde yer alacak mobilyaların kapı ve pencere önlerine yerleştirilmeli, oda içindeki şartlandırılmış havanın oda dışına çıkışı engellenmelidir. Ayrıca oda içindeki ısı yalıtımı için gerekli olan pencere pervazlarının yapılması, zemin kaplamasının ahşap parkeler ile kaplanması, oda duvarlarının ısı yalıtımına göre kaplanması klimanızın daha az çalışarak istenilen ısı derecesini oluşturmasını sağlayacaktır. bu nedenle oda dekorasyonlarınızı ve ısı yalıtımını en iyi şekilde yapmalısınız. Isı yalıtımları kadar klima dış ünitesinin yerleşimi de enerji verimliliğini etkiler. Klima dış ünitesi belirli sıcaklıklarda konforlu ve verimli çalışan motorlardır. Bu sıcaklık değerlerinin altında veya üzerinde çalışması, verimini düşürerek daha fazla enerji tüketmesini sağlar. Özellikle soğuk bölgelerde kullanılan klimaların bakır boruları içindeki gaz donarak bakır botunun çatlamasına neden olduğundan dış ünite motoru daha fazla çalışarak istenilen sıcaklığı sağlamaya çalışır. Bu durumda klima istenilen değer için daha fazla enerji tüketir. Bu duruma engel olmak için klima dış ünitenize koruyucu bir  alan oluşturmalı ve bu alanda muhafaza etmelisiniz. Bu şekilde klima dış ünitesinin soğuktan ve sıcaktan etkilenmesini engellemiş olursunuz. Klima seçimlerinizin, oda içindeki montaj yerleri ve oda dekorasyonlarının enerji verimliliğine göre dekore edilmesi için iyi araştırma yapmalı, fikir edinmek için homify enerji verimliliği dekorasyon örneklerini incelemeli ve evinizde enerji verimliliğine uygun bir dekorasyon ve klima montajı yapmalısınız.

Enerji tasarrufu

Oda dekorasyonların klima yerlerini iyi analiz ederek belirlemelisiniz. Klima yerleri uygun yerler olarak belirlenmediğinde  klimalar daha fazla çalışmak zorunda kalacak ve daha fazla enerji harcayacaktır. Bu durum enerji verimliliği yerine enerji savurganlığına sebep olacaktır.  Bu nedenle klimaları olabildiğince imkanlar dahilinde kapı ve pencere karşısında yer alan duvarlara monte etmemeli,  kapı ve penceresi olmayan duvarların birleşme noktaları tercih edilmelidir.  Böylece, şartlandırılmış hava odanın merkezine doğru üflenerek istenilen ısı derecesine daha kısa sürede ulaşması sağlanacak enerji tasarrufu yapılmış olacaktır.

Doğru klima seçimi

Evlerimizde enerji verimliliği sağlamak için dikkat edeceğimiz önemli bir nokta da doğru klima seçimi yapılmasıdır. Doğru bir klima oda ısısını daha az çalışarak ve daha az enerji harcayarak sağlayacağından enerji verimliliği sağlanmış olacaktır. eğer klima seçimi doğru bir şekilde yapılmaz ise, klima daha fazla çalışacak, normal çalışma sırasında harcadığı birim enerjiden daha fazla enerji harcayacak ve elektrik faturanızın kabarmasına neden olacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için klima seçimlerini bilinen ve tanınmış markaların enerji verimliliği olan klimalarını seçmeli, oda içerisinde doğru yerlere monte etmeliyiz. Bu şekilde hem bütçemizi korumuş olur hem de enerji verimliliği sağlamış oluruz.

Klima bakımı

Enerji verimliliği sağlamak için klima seçimlerinden sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta klimaların bakımlarının zamanında ve eksiksiz yapılmasıdır. Klimalar çalıştıkça zamanla drenaj hatları tıkanabilir, klima hava kanalları veya bakır boruları tıkanarak  verimsiz çalışabilir. Bu durumda klimalar aynı verimi sağlayabilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır ve daha fazla enerji tüketir. Özellikle uzun süreler çalışmayan yatak odalarında klimalar uzun aralardan sonra düzenli çalışmaz ve verimsizlik oluşur. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve yatak odalarında verimlilik sağlamak için klima bakımlarının düzenli olarak yapılması ve kanal, boru bakımlarının dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir.

Havalandırmalar

Klimaların verimli çalışması için oda içerisindeki şartlanmış havanın oda dışına çıkmasına neden olan havalandırma açıklıklarının kapatılması, yalıtımlarının iyi yapılması gereklidir.  Bu durumun oluşmasını önlemek ve enerji verimliliği sağlamak için açık olan pencereler klima çalıştırıldığı saatlerde kapatılması ve pencere kenarlarının yalıtımının iyi bir şekilde yapılmış olması gereklidir. Bu sayede daha verimli bir şekilde çalışan klimalar enerji verimliliği sağlar.

Mobilya düzeni

Oda içerisinde yer alan mobilyaların düzeni, klima çalışmasını etkilediğinden enerji verimliliğini de etkiler. Oda dekorasyonu içerisinde yer alan mobilyalar düzenli bir şekilde yerleştirildiğinde ve büyük açıklıklar , pencere önleri mobilyalar ile dekore edildiğinde oda içindeki havanın dışarı sızması önlenir. Bu sayede oda içinde bulunan klimalar daha verimli çalışarak enerji verimliliği sağlar.

Zemin kaplamaları

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Oturma Odası BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Oda içerisinde ısıyı absorbe eden etkenlerden birisi de zeminlerdir. Zemin kaplamaları olmadığında zeminler oda ısısını  düşürerek klimaların daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durumu önlemek için ahşap zemin kaplama malzemeleri seçmeli ve zeminleri ahşap ile kaplamalısınız. Isı geçirgenliği düşük olan  ahşaplar sayesinde oda içindeki ısı derecesi korunacak ve klimaların daha fazla çalışması önlenecektir. 

Klima seçimiyle ilgili bu önerilere sizin de ekleyecekleriniz var mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!