Ev içinde yetişen çiçekler: 16 örnek | homify

Ev içinde yetişen çiçekler: 16 örnek

Homify TR Homify TR
Pflanzenfreude.de İç Dekorasyon
Loading admin actions …

Rengarenk ve mis kokulu çiçekler ile dolu bir ortamı kim sevmez? Siz de evinizde doğanın bu şahane ürünlerinden bakmak istiyorsunuz ama hangi en çiçekleri sizin eviniz için daha uygun karar veremiyorsanız işte ev bitkisi türleri üzerine rengarenk ve göz kamaştırıcı bir derleme ve inceleme… Eviniz için en güzel çiçekler!

- Dekorasyona uyumlu seçimler

Ama önce bir ipucu: Ev çiçekleri gerek renkleriyle gerekse de dokularıyla farklı dekorasyonlara uyum sağlayabilirler. Eğer evinizi çiçeklerle süslemek istiyorsanız, dekorasyon renklerine ve desenlerine uyumlu tercihler yaparsanız çiçeğin etkisini bir kat daha arttırabilir ve evinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

1. Menekşe

Özellikle ülkemizde evlerde en yaygın bulunan çiçeklerin başında menekşeler geliyor. Bunun en önemli nedenlerinin başında menekşelerin ev bitkisi türleri olarak bakımlarının kolay olması geliyor elbette. Yayvan ve geniş ağızlı saksılarda, nem dengesini iyi koruyan bir toprakla, aydınlık ama güneşi doğrudan dik açıyla almayan bir yerde muhteşem çiçekli menekşelerle evinizi süsleyebilirsiniz.

2. Fulya

Fulya mis kokusuyla büyüleyen muhteşem bir kır çiçeği. Kış bitkisi olan fulyalar karda bile açabilen ve çok soğuklarda dahi yaşayabilen dayanıklı bir çiçek. Bakımı kolay olan bu zarif çiçekler hakkında bilmeniz gereken en önemli şey sıcaktan hiç mi hiç hoşlanmadıkları ve bunun için de balkon gibi sürekli hava alan ve serin yerlerde yetiştirilmeleri gerektiği.

3. Nergis

Aynı aileden olduklarından yapısal olarak fulyaya oldukça benzeyen nergis çiçekleri de sıcağı pek sevmeyen bir kış çiçeği türü. Kışın ilk günlerinden itibaren çiçek açmaya başlayan nergisler kış depresyonu ile başa çıkmak isteyenler için de mis kokulu çiçekler arasından harika bir seçenek.

4. Begonya

Living Interiors - Vertical Gardens Living Interiors UK SanatSanat Eserleri
Living Interiors UK

Living Interiors – Vertical Gardens

Living Interiors UK

Güzelim renkleriyle kalbimizi çalan begonyalar direkt gün ışığına maruz kalmamalıdır ama içinde bulunduğu ortam loş ya da karanlık da olmamalıdır. Rüzgardan ve soğuktan uzak tutulması gereken begonyaları kapı ağzı ve pencere kenarlarında değil daha iç alanlarda konumlandırmalısınız.

5. Anemon

Anemon çiçeği zarafeti ve çarpıcı renkleriyle içinde bulunduğu her yeri güzelleştiren bir estetik unsurudur ama aynı zamanda oldukça kırılgan ve hassas bir yapıya sahip oldukları için bakımları zordur. Güneş gören bir yerde durması gerekir; toprağının sürekli nemli olması gerekir ama fazla su da çiçeği çürütür.

6. Orkide

Nadir zarafetleriyle ve büyüleyici estetikleriyle her zaman  göz kamaştıran orkideler özen isteyen çiçeklerdir. Orkidenin bakımını zorlaştıran en önemli şey bu bitkilerin sıradan topraklarda yetişmemesi. Orkidelerin topraklarının geçirgen olması gerekiyor ve bunun için de orkidelerin saksılarında belirli karışımlar kullanılıyor. Orkideniz için toprağı dilerseniz internetteki tariflere bakarak kendiniz hazırlayabilirsiniz ancak eğer ilk defa orkide bakacaksanız hazır orkide topraklarından satın almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında orkideye verilecek su da oldukça önem taşıyor. Orkideler oksijen açısından zengin, asla bayat olmayan, kaliteli ve orkidenin bulunduğu odanın sıcaklığında suyla sulanmalı. Orkidenizi yerleştireceğiniz yere karar verirken de hem aydınlık hem de serin bir nokta olmasına dikkat etmelisiniz.

7. Minyatür güller

Türkiye’deki bahçeli evlerde en sık gördüğümüz çiçeklerin başında güller geliyor. Ama iç mekanlarda da birbirinden güzel ve rengarenk güller yetiştirebilirsiniz. Gül bakımı ise haftada iki gün sulanarak ve yaz aylarında 15 günde bir, kış aylarında ise ayda bir sıvı gübre desteğiyle oldukça basit.

8. Atatürk çiçeği

Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına önayak olduğu için adını Mustafa Kemal’den alan Atatürk çiçeği göz kamaştırıcı kırmızısıyla dikkat çeken bir salon bitkisi. Bakımıysa özen istiyor ama aynı zamanda oldukça basit: Yaz aylarında bol su istiyor, sıcak havalarda yapraklarının da püskürtme yoluyla serinletilmesi gerekiyor. Yaz döneminde aydınlık ama yarı gölge alanlarda durmalı. Çiçeklenmeye başladığı Eylül ayından itibaren ise yapraklarının kızarması için günde 14 saat kesintisiz karanlığa maruz kalması gerekiyor. Bunun için de akşam saatlerinde karanlık bir dolaba kaldırılması öneriliyor.

9. Sümbül

Güzel kokularıyla tanınan, yılın büyük çoğunluğunda çiçekli halde görülen ve ev içinde yetişebilen bitkilerden bir diğeri ise sümbül. Sümbüller soğuğu ve rüzgarı sevmez, bu da onları aslında mükemmel bir salon bitkisi haline getiriyor. Doğrudan güneş istemeyen sümbüller aydınlık odalar için ideal bir bitki seçeneği.

10. Amber çiçeği

Tek yıllık bir çiçekli bitki olan amber çiçeğinin anavatanı Çin ve Hindistan.  Aslında salon bitkisi olarak ülkemizde pek yaygın olmayan bu çiçekler yıldızı andıran yapraklarıyla sıra dışı bir çiçek arayanlar için ideal. Güneş alan alanlarda bakılması gerekiyor.

11. Sardunya

Yaz aylarında çiçek açan ve büyürken sürekli sulamaya ihtiyaç duymayan sardunyalar da ülkemizin en popüler çiçeklerinden biri. 2-3 haftada bir gübre desteğiyle kuru ve sıcak bir yerde güzel çiçekli sardunyalara sahip olabilirsiniz.

12. Onbir ay çiçeği

Onbir ay çiçek açabildiği için adına onbir ay çiçeği denilen bu harika salon bitkileri aslında balkon ve pencere kenarları için ideal. Sıcak havayı sevmezler ve esintili konumlarda yaşamaları gerekir. Ancak bu bitkiyi Şubat sonundan Kasım sonuna kadar da doğrudan güneşten korumalısınız.

13. Açelya

İstanbul ve Karadeniz kıyılarının havasını çok seven açelyalar her ne kadar zaman zaman içeride de bakılsa da aslında salon bitkisi değildir. İç odalardan ziyade balkonlar için uygun olan açelyalar soğuk havalara da dayanıklıdır ve havadar ve esintili açık havalardan hoşlanır.

14. Gerbera

İyimserliğin simgesi olan gerbera çiçeği büyük ve renkli papatyalara benzer ve renkleri ve zarifliğiyle göz doldurur. Bu enerjik çiçeklerin iyi güneş görmesi ve bol toprak ihtiyacı duyduğu için en az 18-20 cm derinliğinde saksılarda bakılması gerekir.

15. Venüs sinekkapan

venüs sinekkapan bitki dekor Ev İçiBitki & Aksesuarlar
bitki dekor

venüs sinekkapan

bitki dekor

Otantik, biraz korkutucu ve kesinlikle sıra dışı bir etyiyen çiçeğe ne dersiniz? Gönderdiği koku sayesinde sinek ve diğer küçük canlıları yapraklarının içine çektikten sonra yaprak içinde bulunan hassas tüyler yardımıyla kapanıp canlının çıkamamasını sağlayan egzotik bir bitki… Sinek problemi olan evler için kullanışlı değil mi? 

16. Zambak

Summer Calla Lily Plant Appleyard London BahçeBitki & Çiçekler
Appleyard London

Summer Calla Lily Plant

Appleyard London

Ve birbirinden farklı türleriyle her zevke uyum sağlayan birbirinden güzel renkleriyle göz dolduran ve bakımı da son derece kolay olan kusursuz zambaklar… Çiçek bakımına yeni başlayanlar için en ideal seçeneklerden biri. 

- Dekorasyonun bir parçası

Eğer profesyonel bir dekoratör ile çalışıyorsanız, çiçekleri ne yoğunlukta kullanmak istediğinizi mutlaka belirtin ve buna uygun bir dekorasyon isteyin.

- Ev hediyesi olarak çiçekler…

En güzel çiçekler aynı zamanda en güzel hediyelerdir! Ayrıca farklı hediyeler seçmek için Ev hediyesi ne olabilir? 41 fikir başlıklı yazımızdan da ilham alabilirsiniz!

Bu önerileri siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!