Mutfak Masası Nasıl Olmalı? Türk Evlerinden 9 Farklı Model | homify

Mutfak Masası Nasıl Olmalı? Türk Evlerinden 9 Farklı Model

Özlem K. Özlem K.
Anittapark Nurettin Üçok İnşaat Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mutfak dekorasyonunun en önemli parçası olan mutfak masası aynı zamanda mutfağa hayat veren ve pratiklik kazandıran mobilya konumundadır. Bu nedenle işinin ehli mutfak planlayıcıları ile çalışmak doğru adım olacaktır. Mutfak planlayıcıları en uygun mutfak masası modelini seçerek hayal ettiğiniz mutfakları hayata geçirirler. Mutfağın diğer unsurları gibi mutfak masası, renkli mobilyalar ile uyumlu olacak şekilde tercih edilebilir. Mutfak dolapları ile aynı tonlarda seçeceğiniz renkli mutfak masası modelleri ile dekorasyonunuzun renk bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

Mutfağınızda dilerseniz iki kişilik mutfak masası modeli seçebilir, dilerseniz dört kişilik klasik modeleri de düşünebilirsiniz. Mutfak dekorasyonu yaparken mutfak masası nasıl olması sorusu ile karşı karşıya kaldığınızda modern tasarımlarda tercih edebilirsiniz. Burada iş tamamen size kalıyor.

Mutfak masaları evimizde en sık kullandığımız masalar. Bir çoğumuz kahvaltımızı, öğle yemeğimizi ve hatta akşam yemeğimizi mutfakta yemeyi tercih ediyor, salondaki yemek masasını nadiren kullanıyoruz. Hatta samimi arkadaşlarımızla sohbet eşliğinde içilen kahvelerin adresi de mutfak ve haliyle mutfak masası.

Bugünkü yazımızda tamamı ülkemizdeki evlerden alınan ve yerel iç mimarlar tarafından dekore edilmiş olan mutfakları, mutfak masası ve sandalyeleri özelinde inceledik. Bu derlememizde farklı stilleri ve farklı örnekleri bir araya getirmeye gayret ettik. Beğenileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda, bu örneklerden biri ya da birkaçı sizlere ilham vererek kendi mutfağınızı ve/veya mutfak masanızı yenileme konusunda yardımcı olabilir.

Klasik modeller

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Mutfak
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Mutfağınız için klasik mutfak masaları tercih edebilirsiniz. Kare mutfak masaları iki veya dört kişilik olarak düşünülebilir. Mutfak dolapları ile uyumlu bir masa mutfağınıza modern bir görünüm kazandıracaktır. Mutfak dolaplarının ve tezgahlarının tasarımı ile benzer tasarıma sahip mutfak masaları tercih etmek akıllıca olacaktır. Mutfak tezgahlarının tasarımları için alternatif fikirlere ihtiyaç duyduğunuzda '' Tezgah altları için 10 pratik fikir '' yazımıza göz atabilirsiniz.

1) Kırsal stil bir mutfak ve masa olarak uzanan tezgah

Filiz Ozcan Yaz Bilgece Tasarım Modern Mutfak
Bilgece Tasarım

Filiz Ozcan Yaz

Bilgece Tasarım

Kırsal stildeki bu mutfak, stilin klasiği olan beyaz raf, beyaz kapak ve beyaz çekmecelere ve de gerçek ahşaptan tezgaha sahip. Bir süredir popülerliklerini sürdüren bu mutfaklar sade modelleri, uyumlu renkleri ve gelip geçici olmayan, adeta zamansız tarzları ile uzun yıllar piyasadaki yerlerini koruyacak gibi. Fotoğraftaki örnekte, mutfak alanı U şeklinde, tezgah ve mutfak masası bütünlüğü olacak şekilde tasarlanmış. Yemek masası olarak kullanılacak tezgahın boyu diğer tezgahlara oranla kısa, böylece bu alanda yüksek bar tabure/sandalyeleri değil, çapraz arkalı kırsal stil sandalyeler kullanabiliyor.

2) İskandinav stil bir masa ve sandalye takımı

D&S Altaş Home yücel partners Modern Mutfak
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

İskandinav stilde dekore edilmiş olan bu evin mutfağında modern bir klasik olan Eames tasarımı sandalyeler ve metal ayaklı ahşap bir masa kullanılmış. Masanın üzerine aydınlatma olarak Ikea'nın ikonik tasarımı Maskros sarkıt lamba yerleştirilmiş. Geometrik desenli siyah beyaz perde ile tasarım tamamlanmış. 

3) Pencere önündeki bir alan için yuvarlak masa

Yuvarlak formlu masa ile yuvarlak sırta sahip modern sandalyelerin kombine edildiğini görüyoruz. Yuvarlak masa ve sandalyeler ile düz hatlara sahip mutfak ünitelerinin keskin çizgisi kırılmış. Yuvarlak masaların mekana sağladığı şık görüntüden faydalanılarak yapılan tasarım alanın şekli için de en uygun model.

4) Bank ile kombine edilen bir mutfak masası ve sandalyeleri

Son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan yemek masası takımı örneklerinden biri de masanın bir yanına sandalyeler konurken diğer yanına bir bank yerleştirilmesi. Özellikle kısıtlı alanlar için ideal bir çözüm olan yemek masası bankları aynı zamanda görsel olarak da güzel bir şekil oluşturuyor. Kullanılmadığı zamanlarda masanın altına itilerek yer kazanılmasını sağlayan banklar sizin mutfak yemek alanınız için de pratik bir çözüm olabilir. Bir mimarlık ofisi tarafından tasarlanan bu mutfakta bir yanında iki adet beyaz sandalye, diğer yanında ise ahşap bank olan modern, ahşap bir yemek masası kullanılmış.

5) İnce uzun alanlar için iki kişilik kare masalar

Küçük mutfaklar için kare şeklinde ve iki kişilik masaları tavsiye ediyoruz, zira hem şık bir görünüm oluşturuyorlar hem de alanı fazla daraltmıyorlar. Dekorasyon yapmanın oldukça zorlayıcı olduğu ince uzun mekanların nasıl işlevsel hale getirileceği, koyu renklerin küçük mekanlarda ustaca nasıl kullanılacağı, ihtişamlı parçaların dar alanda mükemmel bir şekilde nasıl kullanılacağı, kontrast renklerin, hele ki özellikle siyah ve beyaz gibi zor renklerin bir arada nasıl kullanılması gerektiği, desenli klasik parçaları modern dekorasyona nasıl entegre edebileceğimiz bu örnekte görüyoruz. 

6) Dar alanlar için duvara yapışık yerleştirilen dar masalar

Modern ve keskin çizgilere sahip bu beyaz mutfağa alanı daraltmayacak ufak bir yemek masası konmuş. Beyazın karşısında koyu renk ahşap renginin kullanıldığı mutfakta masa da aynı koyu renkli ahşaptan imal edilmiş. Mekanın modern çizgisine uygun, ikonik Bertoia tel örgü sandalyeler ile alanın daha da dar görünmesinin önüne geçilmiş.

7) Tezgahın uzantısı olarak mutfak masası

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Modern Mutfak
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Bodrum'da konumlanan bir ev için tasarlanan bu mutfakta yemek masası mutfak tezgahının bir uzantısı şeklinde düşünülmüş. Tezgahın belirli bir noktadan sonra yüksekliği azaltılmış ve tezgahın ucu bir yemek masasına dönüştürülmüş. Açık mutfaklı bu alanda ayrı bir masa sandalye grubu için yer kaybı yapılmamış, göze rahatsızlık verecek ve mekanı küçültecek fazla mobilya parçalarından kaçınılmış ve ortaya şık, sade ve akıllıca bir mutfak yemek masası çıkmış.

8) Bar şeklinde mutfak masası

Mutfaktaki orta alanı kısıtlamak istemeyenler için akıllıca bir çözüm sunan bu mutfak masa sandalyesi, ufak kafe ve büfelerde görmeye alışık olduğumuz duvar tipi yemek tezgahını ev mutfağına taşımış. Alanın akıllıca kullanılması sonucunda hem şık hem de ferah bir mutfak alanı ortaya çıkmış. 

'En şık mutfaklar için 10 ikonik sandalye – tabure tasarımı' başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

9) Yuvarlak masa ve köşe oturma bankı

Mutfak mobilyaları genelde sade ve gösterişsiz olur ancak evinizin dekoru klasik ise, sade ve modern çizgilere sahip mobilyalardan hoşlanmıyorsanız, mutfak mobilyalarınızı da evinizin genel çizgisine ve kendi zevkinize uygun şekilde seçebilirsiniz. Şık bir mutfak bankı, kapitone döşemeler ve zarif kırlentler ile gösterişli bir mutfak masa ve sandalye üniteleri yaratabilirsiniz. 

Siz hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!