Ev kredisi rehberi: Nasıl alınır, nasıl yapılandırılır, şartları nelerdir? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev kredisi rehberi: Nasıl alınır, nasıl yapılandırılır, şartları nelerdir?

Homify TR Homify TR
Limpiezas Rodriguez
Loading admin actions …

Çalışan nüfusun çok önemli bir kısmı, hatta belki de tamamı, bir ev alma ortak hayalini paylaşıyor. Aileden kalan ve sizin için halen kullanılabilir durumda olan bir eviniz yoksa, geliriniz de kısa sürede bir ev almaya elverişli değilse, ki pek çoğumuzun durumu tam olarak böyle, o halde hayalini kurduğunuz eve sahip olmanın pek az sayıda yolu kalıyor. Bunlardan biri para biriktirmek elbette. Ancak para biriktirdiğiniz süre boyunca kira ödemeye devam edeceksiniz ve diğer pek çok masrafın üzerine gelen kira sonucu fazla bir birikim yapma olanağınız olmayacak. İkinci yol ise ev kredisi kullanmak. Dünyanın hemen her yerinde çok uzun yıllardır uygulanan bir sistem olan uzun vadeli konut kredileri, çeşitli finansal sebeplerden ötürü ülkemize uyarlanırken başka bir forma büründü. Özellikle batı ülkelerine göre daha kısa vadeli olan ve faizleri belirgin biçimde yüksek olan bu model, ev kredisinin geniş kitleler tarafından kullanılması önünde engel teşkil ediyor olsa da, yine de maaşlı çalışan pek çok insan için halen ev almanın en iyi yolu olarak öne çıkıyor. Sizin de kafanızda ev kredisi ile bir ev sahibi olmak varsa, bu yazımız yola çıkarken sizin için iyi bir rehber olacak.

Ev kredisi kararını alırken

beylikdüzü-esenyurt cephe ve peyzaj çalışması ali şimşek mimarlık Modern
ali şimşek mimarlık

beylikdüzü-esenyurt cephe ve peyzaj çalışması

ali şimşek mimarlık

Bankalar ve finans kuruluşları üzerinden ya da kendi bünyelerinde kredi veren inşaat şirketleri ve kooperatifleri üzerinden bir ev kredisi kullanırken, en çok duyduğunuz şeylerden biri “kira öder gibi ev sahibi olmak” olacak. Evet, aslında ev kredisi tam olarak böyle bir mantığa dayanır. Ancak işin aslı her zaman öyle olmayabilir. Öncelikle kredi ödemeniz büyük ihtimalle kiranızdan daha fazla olacaktır. Bu yüzden orta ve mümkünse uzun vadeli gelir planınızı iyi yapmaya çalışın. Zira en son isteyeceğiniz şey birkaç sene sonra ödeyemez hale geleceğiniz bir ev kredisi yüküne girmek olacaktır. Buna karşın iyi hesaplanmış bir ev kredisi sizi kira derdinden kurtarıp kendi evinize kavuşturabilir. Doğru ve detaylı araştırma, ince bir hesaplama ve acele karar vermeme bu aşamada en büyük yardımcınız olacak.

Nereden başlamalıyım?

Ev kredisi kullanmadan önce, ilk olarak nasıl bir ev istediğiniz üzerine düşünmelisiniz. Şehir merkezinde ve yeni yapılmamış bir ev arayışındaysanız, bankalar üzerinden kredi kullanmanız gerekecek. Sıfır bir ev almak istiyorsanız, kendi bünyesinde bankalara kıyasla bir hayli düşük faizle kredi kullandıran çok sayıda firma mevcut. Öncelikle bu ikisi arasında bir karar kılmalısınız. Eski bir ev alacaksanız, ev arama faaliyetinize paralel olarak bankaların faiz oranlarını inceleyin. Bunun için internet ortamındaki çok sayıda kıyaslama portalı size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu rakamların nihai olmadığını, görüşmelerle esneyebileceğini de unutmayın. Araştırmalarınızla kredi kuruluşu sayısını azaltmaya çalışın ve finale kalanlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirin.

Sıfır bir ev alacaksanız…

Konut Projeleri Modern Evler Önderler İnşaat Modern
Önderler İnşaat

Konut Projeleri

Önderler İnşaat

Sıfır bir ev alacaksanız evi ve krediyi beraber aramanız gerekiyor demektir. Öncelikle ev almak istediğiniz bölgedeki yeni projeleri inceleyin. İlgili firmaları iyice araştırın, uygun vadelerle ev satanları tespit edin ve bunların hangilerine güvenebileceğinize karar verin. Birkaç taneye kadar indirdiğiniz bu seçenekler arasında fiyat ve kalite dengesini en iyi sağlayan, içinize en çok sinen ve en önemlisi gelir seviyenize en uygun olan evde ve kredide karar kılabilirsiniz.

Vade tercihi

homify

Ev kredisi alırken en önemli konulardan biri de vade tercihidir. Vade uzadıkça ödediğiniz faiz miktarının da bir hayli yükseleceğini unutmayın. Aylık ödeyebileceğiniz miktarı belirttiğinizde ihtiyacınız olan kredinin kaç ay vadeye yayılacağını yine hesaplama araçlarıyla tespit edebilirsiniz. Eğer bu süre 120 aydan fazla ise, durumu tekrar değerlendirmenizde fayda var. 120 ay, 240 ay ve 360 aylık seçenekleri ayrı ayrı değerlendirirseniz, taksitlerinin birbirine fazla yakın olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden taksit miktarınızı biraz esnetme şansınız varsa, kredi vadenizi yirmi ya da otuz yıla yaymanın çok da gereği yok.

Teknik konular

Sıfır bir ev alırken, ilgili firma kendi bünyesinde kredi veriyorsa zaten pek çok şey kendiliğinden çözülecektir. Bu aşamada en önemli konu bütün dokümanları en ince ayrıntısına kadar okumanız ve mümkünse bir uzman görüşü almadan imzalamamanız. Banka kredisi içinse prosedür daha farklı. Öncelikle almak istediğiniz ev ya da evleri tespit ediyorsunuz. Ardından seçtiğiniz bankaya gidip başvurunuzu yapıyorsunuz. Banka bir uzman görevlendirip evin değerini tespit ediyor ve en fazla bu değerin yüzde 75’ine kadar olmak üzere size kredi seçenekleri sunuyor. Dilerseniz bu aşamada vazgeçebilirsiniz, ancak banka sizden ekspertiz ücretini her halükarda tahsil edecektir. Bankaların standart ekspertiz ve kredi masraf kalemleri de kolaylıkla ulaşılabilen konu başlıklarıdır. Bu yüzden bir finans kurumunu tercih etmeden önce iyi bir araştırmayla tüm bunları öğrenebilirsiniz. Krediyi kullanmaya karar verdiğiniz takdirde, ilgili meblağ size nakit olarak gelmeyecek, doğrudan evi satan kişinin hesabına aktarılacaktır.

Kredinizi yapılandırmak

Eklektik Çalışma Odası homify Eklektik

Konut kredinizi iki durumda tekrar yapılandırabilirsiniz. Bunlardan ilki, kredi faizlerinin düşmesi ve bu avantajdan yararlanmak istemenizdir. Kredi kullandıktan belli bir süre sonra faizlerde belirgin bir düşüş olursa, bankanıza başvurup borcunuzun kalan kısmında düşük oranlardan yararlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. İkinci durum, ödeme güçlüğü çekmeniz halindedir. Böyle bir durumda yapılacak en önemli şey yasal takibe düşmeden yapılandırma başvurusu yapmaktır. Gelir durumunuzu gösteren belge ile yine bankanıza başvurup vadenin uzatılması talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar ne olursa olsun alacaklarını tahsil etmek isterler, bu yüzden talebinizi reddetmeleri düşük ihtimaldir. Ancak böyle bir şey olursa, bu kez borcunuzu başka bankaya taşıma yoluna gidebilirsiniz. Yeni bankanızla yapacağınız sözleşme çerçevesinde yeni banka eski kredinizi kapatacak ve borcunuzu kendi bünyesinde tekrar kredilendirecektir.

Kredi yapılandırmada dikkat edilmesi gereken hususlar

Her şeyden önce, konut kredinizi yeniden yapılandırmak çok basit bir iş değildir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Epeyce hesap yapmanız ve bu hesaplarda yanılmamanız gerekir. Örneğin kredi faizleri az bir miktar düştüğünde yapılandırma yoluna giderseniz, kâr yerine zarar etme riskiniz doğabilir. Bankalar konut kredilerinin erken kapanmasında binde 2 oranında ceza uygulaması yaparlar. Yapılandırma durumunda da öncelikle bu cezayı ödemeniz gerekir. Ayrıca başka masraflar da oluşabilir. Bu yüzden faizlerdeki düşüşün tüm bu masraflara rağmen sizin için kârlı olduğundan emin olabiliyorsanız yapılandırma başvurusu yapmalısınız. Öte yandan faizlerin düşme eğilimi sürecekse, bu karar için beklemeniz de yararınıza olabilir. Sonuç olarak konut kredisi yapılandırma kararı zor bir karardır. Piyasa koşullarını okumalı, faizleri takip etmeli ve en doğrusu da bir uzmana danışmalısınız. Acele karar vermekten kaçının ve her geçen gün zarar ediyorum düşüncesine teslim olmayın. Zira acele kararlar size genellikle daha büyük maliyetler doğuracaktır.

Ev sahibi olma yolundaysanız Ev alırken ortaya çıkan ek masraflar nelerdir? başlıklı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. 

Bu rehberi faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!