Kendin-yap: Evde parafinsiz mum yapımı! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kendin-yap: Evde parafinsiz mum yapımı!

Homify TR Homify TR
press profile homify
Loading admin actions …

Mum oldukça basit bir ev eşyasıdır ancak yaktığınızda içinde bulunduğu atmosferi yumuşatan, güzelleştiren, hafifleten eşsiz ve güçlü bir etki yaratmayı da başarır. Bunun nedeni aromatik mumlardaki o sakinleştirici ve romantik koku da olabilir, mum ışığının etrafa yaydığı o dinlendirici ve güzelleştirici loşluk da… Sonuçta özellikle kapalı havalarda evimize keyifli bir romantizm getiren mumları sevmeyen yoktur herhalde. 

Peki mum nasıl yapılır? İşte bu yazımızda homify sayfalarımızın Kendin-Yap bölümünde bugün size evde mum yapımı tarifi vereceğiz. Üstelik bulunması zor ve nispeten pahalı olan, balmumu olarak da bilinen parafin maddesine ihtiyaç duymadan! Kolay ulaşılabilen malzemelerle son derece pratik bu tarif sayesinde 40 dakikada mis kokulu mumlar yapabileceksiniz!

Mum malzemeleri: 

- Kavanoz 

- Margarin 

- Elleri kirletmeyen pastel boya olarak da bilinen mum boya kalemleri  

- Aromatik yağ 

- %100 pamuk iplik 

- Makas 

- Somun 

- Çubuk

1. Önce mum için seçtiğiniz kavanoz ya da cam kabı temizleyin ve kurumasını bekleyin.

homify

Mum nasıl yapılır? sorusunun cevabı buradan başlıyor: Her ne kadar oldukça kolay görünse de bu aşama mum yapımı için oldukça önemli çünkü kavanozun lekeli olması nahoş bir görünüm yaratacaktır. Islak ya da nemli kalan bir kavanoz ise mumun içeride tutunmasını engelleyecek ve kıvamını bozacaktır. Evde mum yapımı için mum malzemeleri satın alırken ayrıca kavanozu evinizin tarzına ve zevkinize uygun boyut ve modellerde seçmenizi de tavsiye ederiz.

2. Kavanozu üstte yaklaşık 1 parmak boşluk kalacak şekilde katı yağ ile doldurun ve ısıtın.

homify

Kavanozu katı yağ ile doldurun. Mikrodalga fırında yaklaşık iki dakika kadar ısınan yağ eriyip üstte biraz boşluk bırakacak şekilde çökecektir.

3. Kavanozu mikrodalga fırında 2 dakika ısıtın.

homify

Gördüğünüz gibi yağ eriyerek sıvılaşacaktır. Eğer eriyen yağ tahmininizden daha az yer tutuyorsa üzerine biraz daha ekleyip ısıtabilirsiniz. Kavanozu mikrodalgadan çıkarırken dikkat edin çünkü sıcak olacaktır!

4. Mum boyalar da mikrodalgaya!

homify

En sevdiğiniz rengi belirleyin ve bu renkteki pastel boya kalemlerinizi mikrodalgaya uygun bir kapta fırınlayın. Mum boyalar cinslerine göre farklı ısılarda eriyebilirler, bu yüzden önce 2-3 dakikalık bir program ayarlayın ve yetmezse fırınlama sürecini biraz daha uzatın. Örneğin bu resimdeki boyalar tam 4 dakikada eriyor.

5. Erimiş boyaları yağın içine boşaltın ve yağı renklendirin.

homify

Yağ ile eriyen boyaları karıştırdığınızda evde mum yapımı için gerekli olan renkli bir malzemeniz olacak!

(Tercihe göre) Bir çorba kaşığı kadar esans yağı ekleyin

homify

Aromatik mumları seviyorsanız sevdiğiniz kokuları yapacağınız muma karıştırabilirsiniz. (Biz bu mumu yaparken elma aroması tercih ettik.)

6. Kavanozun boyutundan biraz daha uzun pamuk ipliği kesin ve bir ucunu somuna bağlayın.

homify

Somun ağırlığıyla ipi dibe çekecek ve daha düzgün bir şekilde donmasını sağlayacaktır. İpin yüzde yüz pamuk olması da düzgün yanması için gerekli.

7. Somunu dibe çökecek şekilde kavanoza bırakın ve ipin diğer ucunu kavanozun üzerinde duracak bir çubuğa bağlayın.

homify

Yassı çubuklar bu iş için ideal. Yazdan kalma dondurma çubukları işinizi görecektir. Mumunuz donarken ipin ucunun karışıma kaçmaması için bu işlem oldukça önemli.

8. Bir saat kadar dondurun

homify

Bu tarifi bir saat bekletirseniz yağ kendiliğinden donacak ve bir mum kıvamını alacaktır. 

Bu işlemden sonra mumunuz hazır sayılır! Çubuğa bağlı olan ipi kısaltın, sadece yakılabilecek kadar kalması yeterli.

9. Yeni mumunuzu küçük yeşilliklerle süsleyin

homify

Doğayı hepimiz seviyoruz ve bize doğayı hatırlatan küçük aksesuarlar da evimizi şenlendiriyor. Özellikle bunun gibi kırmızı bir muma, minyatür bir ağacı andıran yemyeşil minik çam yaprakları çok yakışıyor! Tabii zevkinize göre kuru çiçekler ya da başka süsler de mumunuza eşlik edebilir.

10. Mumu yerine yerleştirin

homify

Artık kendi ellerinizle yaptığınız bu mumu oturma odası ya da dilediğiniz herhangi bir odaya yerleştirebilirsiniz.

11. Kendi ellerinizle yaptığınız mumun keyfini çıkarın…

homify

Ve en güzel kısma geldik: Dışarıdaki kapalı havanın yarattığı kasveti mis kokulu mumunuzu yakıp kitabınızı okuyarak dağıtabilirsiniz.

- Farklı Kendin Yap projeleri

homify

Evde kendinizin yapabileceği farklı dekoratif fikirler arıyorsanız sayfalarımızın Kendin Yap bölümündeki birbirinden güzel projelerden ilham alabilirsiniz.

Ayrıca Kapsamlı ev temizliği nasıl yapılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu mum yapımını siz de deneyecek misiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!