Evimi teknoloji kullanmadan nasıl ısıtabilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Chalet Gstaad, Ardesia Design Ardesia Design Rustik Oturma Odası
Loading admin actions …

Günümüzde iklimlendirme son derece önemli hale gelmiştir. Küresel ısınma nedeniyle doğanın dengesi bozulmuş, yaz ayları aşırı sıcak, kış ayları ise aşırı soğuk olmakta ve evlerimizde mutlaka elektronik bir cihaz, bir ısıtıcı sistemi ile ısıtma soğutma sağlamak zorunda kalmaktayız. Elektronik cihazlar genellikle büyük boyutlara sahip ve elektrik, hava iletim hatları bulunan, oda içerisinde oda dekorasyonunu kötü gösteren, iletim hatları ile evimizin içerisinde dağınık ve kalabalık görünüm oluşturan cihazlar olduğundan evlerimizi teknoloji ve enerji kullanmadan nasıl ısıtacağımızın yollarını bulmamız ev dekorasyonları açısından daha zarif olacaktır. Evlerimizde ısıtıcı cihazlar kullanmadan ısıtmak, oda sıcaklığını ve oda içerisindeki şartlandırılmış havanın sıcaklığını korumak için uygulanması gereken önemli yöntemler vardır. Bu yöntemlerin başında her zaman olduğu gibi ısı yalıtımı gelmektedir. Bir evin, bir odanın ısı yalıtımı dikkatli ve kaliteli bir şekilde yapılmış ise oda içerisindeki  havanın sıcaklığının korunması daha kolay olacaktır. Oda içerisinde yapılacak olan yalıtım kadar oda dışında yapılacak olan yalıtım da çok önemlidir. Bu nedenle evimizin dışını yeni binalarda olduğu gibi mantolama veya kaplama tekniği ile kaplamalı, dış hava ile duvarın temasını keserek dışarının soğuğunun duvar aracılığı ile oda içine geçmesini engellemeliyiz. duvarın dışına yapılacak olan yalıtımda kullanılacak malzemelerin ısı geçirgenliği en düşük olan malzemelerin seçilmesi ve kullanılması oda içerisinin daha sıcak olmasını sağlayacaktır. Oda içinde yapılacak olan ısı yalıtımı için genellikle kullanılan ahşap malzemeler kullanılmalı, ahşap malzeme ile zemin iki kat, duvarlar ise bir kat kaplanarak oda içerisindeki ısı yalıtımı yapılmalıdır. Bu sayede oda içinde bulunan havanın sıcaklığı korunmuş olacak ve oda içinde ısıtıcı cihaz kullanmadan sıcaklık sağlanmış olacaktır.

Isı yalıtımından sonra oda içerisinde ısıtıcı cihaz kullanmadan sıcaklığı korumak için yapılması gereken bir diğer yöntem  de oda içerisinde bir şömine yapmalı, şöminenin içerisinde odun  yakılarak  oda içerisinde ısınma sağlanmalıdır. Oda içerisinde doğal bir şömine ve bacası yoksa, yeni bir estetik şömine yapmalı ve bacasını oluşturarak hem odanın eski köy ve çiftlik evlerindeki gibi zarif görünmesini sağlamış hem de teknolojik ısıtıcı bir cihaz kullanmadan oda içinde ısınma sağlamış olursunuz.  Şömineler dışında oda içinde ısınmayı sağlayacak bir diğer yöntem, oda içinde bulunan pencerelerin, cam duvarların ısıya karşı dayanıklı, ısı geçirgenliği az olan, çift ve kalın camlı pencere ve cam duvarlar şeklinde yapılmasıdır. özellikle soğuk  bölgelerde bulunan evlerde normal cam kalınlığının iki katı kalınlıkta camlar kullanılmalı, çift cam sistemi ile dışarıdaki soğuk havanın oda içine girmesi engellenerek oda içindeki havanın sıcaklığı korunmalıdır. Eğer oda içinde büyük cam duvarlar var ise, cam duvarların önü ahşap duvarlar ile geçici olarak kaplanmalı, camın içerideki havayı soğutması önlenmelidir. Bu yöntemleri uygulayarak oda içindeki sıcaklığı doğrudan korumuş olacaksınız. Bir diğer yöntem de oda içindeki sıcaklığı artırmak için gün ışığından ve güneşten daha fazla yararlanmak adına  güneşi odanın içine daha fazla girmesini sağlayacak yöntemler uygulamaktır. Bu uygulama ile oda içindeki havanın sıcaklığını artırmış olursunuz. Güneşin oda içerisine daha fazla girmesi için büyüm cam duvarlar yapabilirsiniz, pencerelerin daha fazla güneş toplaması için iç bükey  camlar kullanarak güneşin camın odak noktasına toplanarak oda içerisine girmesini sağlayabilirsiniz. eğer pencere alanınızı büyütme imkanınız yoksa  tavanınıza ışıklıklar yaparak güneşin doğrudan odanıza girmesini sağlayabilir ve güneşten daha fazla yararlanabilirsiniz. Bu yöntemler ile teknolojik cihazlardan ve ısıtıcılardan yararlanmadan oda içindeki hava sıcaklığını hem koruyacak hem de hem de gerektiğinde oda içindeki havanın sıcaklığını artırarak ısınmış olacaksınız. Bu yöntemler sayesinde büyük ölçülerdeki ısıtıcı cihazların dekorasyonun zarifliğini ve şıklığını bozmadan  odanızı ve evinizi ısıtmış olursunuz. Evlerinizde uygulayacağınız bu yöntemler ve dekorasyonlar için homify ısı dekorasyonlarını inceleyeblir, ısı dekorasyonları hakkında fikir edinebilir, kişiliğinize ve zevkinize uygun dekorasyon örneklerini evlerinizde uygulayarak ısıtıcı kullanmadan evinizi ısıtmış olursunuz.

Şömine kullanın

Chalet Gstaad, Ardesia Design Ardesia Design Rustik Oturma Odası
Ardesia Design

Chalet Gstaad

Ardesia Design

evinizde sıcaklığı artırmak ve ısıtıcı cihazlar kullanmadan sıcaklık sorununu çözmek istiyorsanız yapmanız gereken oda içerisinde bir şömine kurmalı veya var olan şömineyi kullanmalısınız. Bu sayede şöminede yakacağınız odunlar ile ortamın ısısını istediğiniz dereceye ayarlayabilirsiniz. Odanızda bir şömine yoksa bir şömine alanı oluşturup bacası ile birlikte bir şömine yapmalı ve ısıtıcı cihaz kullanmadan ısınma sorununu çözmelisiniz. Örnek resimde yer alan ve sonradan yapılmış olan şömine ahşap ile kaplanarak hem estetil bir görünüm verilmiş hem de ısı yalıtımına karşın ahşap kaplanarak ısının oda içine hapsedilmesi sağlanmıştır. Benzer bir uygulama yaparak odanızda ısıtıcı kullanmadan ısınmayı sağlayabilirsiniz.

Hava delikleri

Odanızda ısıtma sorununu çözmek veya oda içerisinde yer alan havanın ısısını muhafaza etmek için  yapmanız gereken bir diğer yöntem oda içerisinde bulunan hava kaçaklarının olduğu delikleri kapatmak ve tıkamaktır. Böylece oda içindeki sıcak havanın dışarı çıkmasını ve oda içindeki ısının düşmesini önleyerek ısıtma cihazı kullanmadan ısıtma sorununu çözmüş olursunuz. Özellikle pencere ve cam birleşme noktalarının ısı yalıtımı sağlayan macunlar ile kaplamalı, diğer hava deliklerini kapatarak  ısı düşmesini önlemelisiniz. örnek resimde yer alan yüksek pencerelerin cam dışındaki alanları ahşap ile kaplanmış, cam birleşme noktaları macun ile kapatılarak  ısı yalıtımı sağlanmıştır.

Güneşi kullanın

Oda içindeki havanın ısısını teknolojik cihaz kullanmadan yükseltmek ve korumak için oda içinde daha fazla güneş girmesini sağlamalısınız. Güneş ısısının oda içine girmesi ile odanız ısınacak ve ısıtma cihazı kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Odanızın duvarlarında büyük pencereler ve cam duvarlar yaparak güneşin daha fazla oda içine girmesini sağlayabileceğiniz gibi  tavanda açacağınız ışıklıklar ile güneşin oda içine girmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem ısıtma cihazı kullanmadan ısıtma sorununu çözmüş hem de  gün ışığından daha fazla yararlanmış olursunuz.

Çift cam

Evinizi soğuktan korumak ve oda içindeki ısıyı muhafaza etmek için yapılması gereken bir diğer yöntem de oda içinde bulunan pencerelerin camlarını daha kalın bir şekilde seçmek ve çift cam kullanarak iki cam arasında oluşturulacak boşluktan sıcak ve soğuğun geçmesini engelleyebilirsiniz. Çift cam özelliği ile hem oda içindeki ısıyı muhafaza etmiş olursunuz hem de odanın dışarıdaki soğuktan etkilenerek sıcaklığının düşmesini engellemiş olursunuz.

Mobilyalar

Oda içinde ısıtıcı kullanmadan ısıyı muhafaza etek için yapmanız gereken bir diğer yöntem mobilya yerleşimlerini duvarlardan uzağa yerleştirmek ve mobilyaların soğuk havayı absorbe etmesini önlemektir.  Bu yöntem sayesinde odanızın içindeki sıcaklığı muhafaza ederek odanın soğumasını engellemiş, soğuğun mobilyalar tarafından absorbe edilmesini engellemiş olursunuz. Bu yöntemi uygularken pencere kenarlarında, duvarlardan , kapı kenarlarından uzak durmalı yerleşimleri oda ortasına doğru yapmalısınız.

Termostat kullanın

Oda içindeki sıcaklığı sürekli olarak kontrol etmek ve sıcaklığın düşmesine veya yükselmesine karşın müdahalelerde bulunmak için termostatlar kullanmalısınız. Termostatlar oda içindeki havanın ısının tam olarak ölçen cihazlar olduğundan oda içinde bulunan şömineyi yakmanız gereken durumlara karar vermenizi sağlar. Ayrıca merkezi bir sistem kullanıyorsanız ve ısıtıcı tavanda ise onu yöneten bir kumanda olarak da kullanılabilen fonksiyonel cihazlardır. Ancak teknolojik cihaz kullanmadan ısıtma sağlamak istediğimizden termostatları sadece ısı ölçer olarak kullanmak daha doğru olacaktır.

Evinizi teknoloji kullanmadan ısıtmanın yöntemlerine sizin de ekleyecekleriniz var mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!