​Küçük evlere uygun 13 yaratıcı dolap | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Küçük evlere uygun 13 yaratıcı dolap

nihal e. nihal e.
Modern Giyinme Odası Neoarch Modern
Loading admin actions …

Dolaplar yaşam alanımız için vazgeçilmez bir araçtır. Eşyalarımızı depolar ve günlük yaşayışımızın daha düzgün hale getirir. Giysilerin derli toplu bulunması kişiye hem zaman kazandırır hem de evin dağınık görünmesini engeller. Bu nedenle satın alacağınız veya yaptıracağız dolap büyük olmalıdır. Böylece daha çok giysi muhafaza edebilirsiniz. Fakat evinizde geniş bir dolaba yer yoksa dert etmeyin, her boyutta odaya uygun bir dolap modeli mutlaka vardır. Bugünkü yazımızda bu tür dolap modellerinden yola çıkarak alan tasarrufu sağlayan 13 dolap örneği derledik. Bilhassa küçük evler için kullanışlı olan bu dolap modellerini mutlaka görmelisiniz.

​1- Kompakt mobilya

Özellikle küçük yatak odaları için hayat kurtarıcı niteliğindeki ilk örnek çok amaçlı bir kompakt mobilya. Yani dolapla birlikte aynı zamanda bir yatak, televizyon ünitesi, vestiyer ve ayakkabılık. Sadece tek bir mobilya satın alarak adeta küçük bir yaşam alanı elde ediyorsunuz yani.

​2- Kullanışlı raflar

Gwel an Treth Modern Giyinme Odası Perfect Stays Modern
Perfect Stays

Gwel an Treth

Perfect Stays

Bir giysi dolabına koyulan kıyafetlerin bazıları asılırken bazıları da katlanarak yerleştirilir. Örnek dolap modelinde her bir giyim eşyası için farklı bölmeler yapılarak tüm alan en iyi şekilde değerlendirilmiş.

​3- Banyo ve dolap

Modern Giyinme Odası Neoarch Modern

Giysi dolabını mutlaka yatak odasına yerleştirecekseniz diye bir kural yok. Evin diğer odalarında uygun boşluk varsa pekala bu alanlara da bir dolap koyulabilir. Bu örnekte ise giysi dolabı banyoya yerleştirilmiş. Kulağa oldukça çılgın gelen bu fikir gayet şık görünüyor. Tabii renk uyumu büyük bir faktör.

​4- Bir bölücü olarak perde

Yatak odanız küçükse sınırlı alana göre hareket etmelisiniz. Örneğin dışa doğru açılan kapaklı bir dolap sizin için doğru bir seçim değildir. Zira kapaklar gereksiz yer işgal eder. Bunun yerine sürgülü ya da bu örnekte olduğu gibi perde tercih edebilirsiniz. Kalın kadife kumaştan perdeler görsel açıdan da başarılı görünüyor.

​5- Bir bölücü olarak cam

Modern Yatak Odası dsgnduo Modern

Perde yerine cam da iyi bir bölücü işlevi görebilir. Yalnız camın şeffaf olması görsel olarak daha hafif bir etki yapar.

​6- Mevcut alana göre dolap

Dressing Room Modern Giyinme Odası TG Studio Modern
TG Studio

Dressing Room

TG Studio

Fotoğrafta gördüğümüz son derece eğimli tavan arası herhangi bir kullanıma uygun değil gibi görünse de bir marangoz yardımıyla buraya özel bir dolap tasarlanmış.

​7- Beyaz dolaplar

Küçük odalar için beyaz rengi en doğru seçimdir. Zira açık renkler mekanı olduğundan daha aydınlık ve ferah gösterir. Bu örnekte de giysi dolabı tamamen beyaz tercih edilmiş.

​8- Sürgülü kapı

Sürgülü kapılar mevcut alandan tasarruf sağlamak için çok avantajlıdır. Bu örnekte iki adet bej rengi kapı hem estetik açıdan şık duruyor hem de gayet pratik.

​9- Duvar boyunca

Dolap için ayıracağınız alan küçükse tüm duvarları dolapla donatmayı düşünün. Böylece küçük alana rağmen sınırsız depolama alanınız olur.

​10- Açık dolap

Kapaksız tamamen açık raflardan oluşan bir dolap hareket serbestisi ile birlikte alandan tasarruf sağlar. Bu örnekte dolabın yan tarafında da kapak bulunmadığı için daha da hafif bir etkisi var.

​11- Aynalı dolap

Aynalar bulunduğu mekanı olduğundan daha geniş gösterdiği için küçük evler için avantajlıdır. Aynı zamanda harici bir ayna satın almanıza gerek kalmaz.

​12- L şeklinde

Bir diğer çatı katı giysi dolabı modelinde L şeklinde bir tasarım mevcut. Daralan bölümlerde raflık, alt kısımda çekmece bulunuyor.

​13- Yarım duvar

İskandinav Giyinme Odası Reroom İskandinav

Son örneğimizde dolabın karşısında bulunan duvar son derece işlevsel bir şekilde değerlendirilmiş. Kapak yerine yarım duvar da düşünmeniz gereken bir seçenek.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Çocuk odası için mobilya mı arıyorsunuz? Türkiye'den 12 şahane örnek!' başlığına göz atabilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!