Beyazın bitimsiz güzelliği

homify.com.tr homify.com.tr
Google+
Loading admin actions …

Bugün sizi biraz uzaklara, okyanusaşırı ülkelere götürelim istedik. Adresimiz Arjantin'in başkenti Buenos Aires. Bu güzelim şehirde, doğal ve huzurlu bir aile yaşamı vaât etmekle kalmayıp, estetik anlamda da insanı ilk bakışta büyüleyen bir eve konuk olacağız. 

Düz çizgileri ve insanı derinden etkileyen beyaz rengiyle dikkat çeken bu proje Arjantin'de bulunan Clariá Architecture Studio & Clariá tarafından kotarılmış. Evde oturacak olan ailenin isteği üzerine gerçekleştirilen proje iki aşamada tamamlanmış. Birinci aşamada ev içinde oturulacak hale getirilse de tam bitmemiş halde aileye teslim edilirken, ailenin 3 çocuk sahibi olmasından sonra mekân da elden geçirilerek şimdiki haline getirilmiş. Gelin sözü daha fazla uzatmadan bu bitimsiz güzelliğin içinde küçük bir tur atalım.

Keskin ve düz çizgilerin damga vurduğu ön cephe

Sizi bilmiyorum ama bu ev beni ilk bakışta sadece görkemi ve zarafetiyle değil, mimari anlayışıyla da etkiliyor. Çocuklu bir ailenin ihtiyaçları gözetilerek işlevsel biçimde inşa edilen mustakil evin hem doğayla iç içe ve uyumlu olmasına, hem de Avrupa mimari geleneğinin izlerini taşıyan özgün bir tasarım diline sahip olunmasına özen gösterilmiş. 

Modüler bir mimari anlayışının kübizmi anımsatan ama günümüz şartlarına uygun bir dille yeniden yorumlandığı evin izolasyon ve hava ventilasyonu anlamında da günümüzün şartlarına uygun biçimde inşa edildiğini hatırlatalım. Dış mekân aydınlatması için seçilen o sıcak ışık rengi ise son derece davetkâr.

Ön cepheden kesit

Eve biraz daha yakından baktığımızda ise mimar ekibinin mekânın doğayla ilişkisini nasıl organik bir forma soktuğunu ve ekstra duvar ve pencerelerle iç le dış arasındaki akışkanlığı nasıl rahatlattığını görebiliyoruz.

Arka cephe

Evin arka cephesinde ise biraz farklı bir manzara karşılıyor bizi. Ön cephedeki düz hatların burada da korunduğunu ama hacimlerin biraz büyüdüğünü görüyoruz. Renk olarak gri tercih edilirken, özellikle ilk katın duvarlarını kaplayan çok sayıda pencere mekânın doğal ışık bakımından hiçbir sıkıntı çekmeyeceğinin garantisi yerine geçiyor.

Teras ve balkon

Evin arka cephesine bu açıdan baktığımızda ise son derece geniş teras alanını daha iyi görebiliyoruz. Burası hem uzun sürece akşam yemekleri, hem de mangal partileri için ideal bir mekân. Aynı şekilde üst kattaki geniş balkonu da benzer amaçlar için kullanmak mümkün.

Sofistike ve rahat

İç mekânda ise açık renklerin ağırlıkta olduğu, ufak tefek klasik ve lüks unsurlara rağmen genel olarak rahatlığın ön planda tutulduğu bir dekorasyon anlayışının izlerini görüyoruz. Ahşap zeminle sıcak bir havaya kavuşan oturma odası doğal ışık ve kullanılan açık renkler sayesinde ferah bir izlenim veriyor.

Şömine

Oturma odasının diğer tarafının yıldızı ise parlak çerçevesi ve zarif tasarımıyla evin genel çizgisini bozmak şöyle dursun, adeta bir seviye yukarıya çıkaran şömine elbette. Şöminenin etrafı özellikle uzun kış geceleri için ideal bir toplanma merkezi.

Keyif köşesi

Evin iç mekânında tasarımcının imzasını yansıtan kendine özgü birçok ayrıntı bulunuyor. Bunlardan biri de oturma odasında yer alan bu keyif köşesi. Renk ve tarz itibarıyla evin genel çizgisinden biraz farklı görünen bu kısım özellikle rahatlığıyla dikkat çekiyor.

Banyo: Stres atmak için bire bir

Evin geri kalanında olduğu gibi banyoda da rahatlık, huzur ve doğayla iç içe olma halinin gözetildiğini görüyoruz. Manzarası olmasa da insanda içinde saatler geçirme isteği uyandıran bu banyo, küvetten görünen yemyeşil doğa manzarasıyla birleşince büyüyleyici bir hal alıyor.

Işıklar içinde

Bu şahane evdeki turumuzu, mekânın gece görüntüsüyle sonlandıralım. Ev ay ışığının altında insanın içini ısıtan ışıklandırmasıyla nazlı bir transatlantiği andırıyor. 

Bu projeyi beğendiyseniz, ’Çevre dostu ve enerji tüketimini azaltan rüya gibi bir prefabrik ev’ başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!