Yenilenebilir enerji çeşitlerinin evlerimize uygulanması

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yenilenebilir enerji çeşitlerinin evlerimize uygulanması

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Evler SilvestrinDesign Modern
Loading admin actions …

Günümüzde evlerimiz de konforumuzu ve rahatımızı artırmak için kullandığımız enerji kaynakları doğal enerji kaynakları olarak önümüzdeki yıllarda tükenecektir. Bu enerji kaynaklarının üretim maliyetleri ve tükenecek olması nedeniyle tüketicilere yüksek maliyet ile satılmaktadır. Ayrıca şehir içinde enerji iletim hatları nedeniyle şehrin caddelerinin görselliği bozulmakta, çirkin görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle yüksek maliyetli olmasında ve yakın zamanda tükenecek olmasından dolayı doğal enerji kaynakları olan güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi enerji kaynaklarını kullanmamız daha akıllıca olacaktır. Evlerimizin çatıları güneşi gün boyunca doğrudan gördüğü için verimli bir şekilde elektrik enerjisi üretimi açısından çok uygun alanlardır. Evimizin çatısına kuracağımız güneş panellerini kullanarak güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirip, bu enerjiyi ihtiyacımız kadarını kullandıktan sonra geri kalanı güneş pillerinde depolayarak ihtiyaç duyduğumuz zaman kullanabiliriz. Benzer şekilde evimiz yüksek bir bölge de bulunuyor ise ve rüzgar alıyor ise rüzgar enerjisini, elektrik enerjisine çevirebiliriz. Evimizin çatısında biraz yükseğe kuracağımız rüzgar gülleri aracılığı ile rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretebilir ve bir inverter yardımıyla evlerimizde kullandığımız şebeke voltajına yükselterek evimizde bulunan bütün elektronik cihazlar ve aydınlatma için kullanabiliriz. Peki yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretip kullanmam için uymam gereken yasal koşullar ve teknik şartlar nelerdir ? 

Evinizin elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji ile karşılamak istiyorsanız, kullanacağınız enerji miktarını hesaplama ile işe başlamalısınız. Günümüzde enerji bakanlığı bireysel elektrik üretimi için lisanssız olarak 1 megawatta kadar izin vermektedir. 1 mw dan daha fazla ihtiyacınız olması halinde 1 mw a kadar kendi ürettiğiniz enerji, geri kalan ihtiyacınız için şehir şebekesinden alacağınız enerjiyi kullanmanızı yasal olarak şart koşmuştur. Bir diğer yasal şart, kendi üreteceğiniz enerji için tüm tesisatın plan ve projelerinin yetki belgesi olan bir elektrik mühendisi tarafından incelenmiş ve onaylanmış olmasıdır. Eğer onaylatılmamış bir proje uygularsanız bütün yasal sorumlulukları üstlenmiş olursunuz. Bu nedenle projenizi uygun bir şekilde çizdirmeli ve onaylattırmalısınız. Yasal koşullardan sonra dikkat etmeniz gereken teknik şartlar vardır. Evinizde ihtiyaç duyduğunuz enerji miktarını hesaplayarak bu enerjiyi üretecek kadar güneş paneli tedarik etmeli, bu enerjiden biraz daha fazla kapasiteye sahip güneş pili satın almalısınız. Kapasite olarak daha fazla panel ve güneş pili tedarik etmeniz size maliyet külfeti olacak ve sistemin verimsiz çalışmasına neden olacaktır. Güneş panellerinin bir birine paralel bir sistem içerisinde bağlanması gereklidir. Çatınızda oluşturacağınız panel yerini paralel bağlayacak şekilde ayarlamalı, panellerin alt kısmına ısı yalıtım malzemesi koyarak sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamalı ve çatınızda ısı birikmesini önleyerek yangın veya kıvılcım oluşarak panellere zarar verme durumunu ortadan kaldırmalısınız. Güneş panelleri ısıyı  topladıkları için alt kısımları çok sıcak olmaktadır. Bu nedenle panel bölümünün ısı yalıtımı kaliteli malzemelerden yapılmalı, paneller çatı ile arasında boşluk bırakılacak şekilde monte edilmelidir. Güneş enerjisinden elektrik üretme sisteminin diğer elemanlarını da teknik şartlara uygun bir şekilde  yerleştirilerek  sistemin sağlıklı çalışması sağlanmalıdır.  Güneş enerjisi kadar enerji üretebileceğimiz bir diğer yenilenebilir enerji kaynağı da rüzgar enerjisidir. Rüzgar yılın tamamına yakınında esen doğal bir esintidir. Bu nedenle rüzgar gülleri yaparak evimizin çatısından biraz yüksek bir olacak şekilde monte edip, rüzgarın gülü döndürmesi ile elektrik enerjisi elde edebiliriz. elde edeceğimiz elektrik enerjisinin voltajı düşük olacaktır. Gerekli teknik ekipmanları kullanarak bu enerjisi şehir şebekesi voltajına sahip bir enerji haline getirebilir ve evimizde rahatlıkla kullanabiliriz. Rüzgar gülü ve güneş panellerini evimize yerleştirirken, çatı görselliğini koruyacak ve diğer teknik ekipmanları evimizin dekorasyonunu bozmayacak şekilde monte etmeli ve yerleştirmeliyiz.  

Yenilenebilir enerji kaynaklarını evlerimizde kullanmak için biraz ilk yatırım bütçesi ayırmalı, evimizin dekorasyonu ile uygun bir yerleşim planı hazırlayarak bu plan çerçevesinde uygulama yapmalı ve evimizde yenilebilir enerji kullanmalıyız. Evlerinize uygulamayı düşündüğünüz yenilenebilir enerji kaynağı uygulamaları ve dekorasyon içerisinde şık görsel durması için homify yenilenebilir enerji sistemleri uygulamalarını incelemeli, yenilenebilir enerji için gerekli teknik sistemin evin dış cephesine ve iç dekorasyonuna zarif ve şık bir şekilde yerletirilmiş örneklerinden zevkinize ve ev yapınıza uygun olanı evinize uygulamalısınız.

  

Yenilenebilir enerji

Container home front street view Modern Evler Ecosa Institute Modern Demir/Çelik
Ecosa Institute

Container home front street view

Ecosa Institute

Yenilenebilir enerji, tükenmekte olan enerji kaynaklarına olan bağımlılığı azaltırken aynı zamanda uzun ömürlü bir enerji üretim yöntemi olduğundan geleceğin enerji kaynağı olarak görülmektedir. Yenilenebilir enerji, şehir şebekesinde meydana gelebilecek arızalar oluşmasına karşı alternatif bir enerji kaynağı olması,  evimize gelecek enerjiyi taşıyacak iletim kablolarının kötü görüntü oluşturmasını önleyen sistem tasarımı ile çok faydalı ve avantajlıdır. Bu nedenle evimizin çatısını kaplayacağımız  güneş panelleri ve rüzgar gülleri ile doğadan enerji üreterek evimizin ihtiyacını karşılayabilir, fazla ürettiğimiz enerjiyi güneş pilleri içinde depolayarak ihtiyaç duyulduğu sırada kullanabiliriz. Bu özellikleri ve kısa süre de yatırım maliyetini kurtarması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmesi gereklidir.

Solar enerji

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde yılın 300 günü var olan güneş  enerjisini kullanarak evimizin ihtiyacı olan enerjiyi kendi evimizde üretebilir, tükenmekte olan enerji kaynaklarına ihtiyaç duymadan, birim enerji başına daha az maliyetle  enerji üretebiliriz. Solar güneş panelleri kullanarak evimizin çatısında güneşi doğrudan göreceği açıda monte ederek güneş ışınlarının solar panele  yansıması ile elektrik enerjisi üretmiş oluruz. Örnek resimde olduğu gibi evimizin çatısını  solar paneller ile kaplayarak veya duvar üzerine solar paneller yerleştirerek elektrik enerjimizi kendimiz üretebiliriz.

Şebeke eenerjisi

Evimizde kullandığımız enerji, şehir merkezlerinde bulunan  trafolardan enerji iletim hatları ile evlerimize kadar getirilir.  Bu durum hem mevcut enerjiye olan bağımlılığı devam ettirdiği gibi enerji iletim hatlarının oluşturduğu çirkin görüntülere neden olmaktadır. Bu durumu önlemek ve var olan bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisini kullanarak kendi enerjimizi üretmeliyiz. 

Rüzgar enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisinden sonra en çok kullanılan enerji kaynağı rüzgardır. Özellikle yüksek  kesimlerde rüzgar hızının yeterli olmasından dolayı evin çatısına kuracağınız rüzgar gülleri ile rüzgar enerjisinden voltajı düşük elektrik enerjisi üretebilir, bir inverter yardımı ile düşük olan voltajı şehir şebekesi voltajına çıkarabilirsiniz. Bu  sayede  evinizde bulunan bütün elektronik cihazları rahatlıkla, şehir şebekesine bağlı kalmadan ve elektrik kesintisi yaşamadan çalıştırabilirsiniz.  Evinize kuracağınız rüzgar güllerinin yüksekliğinin  imkanlar dahilinde yüksek olması verimin artırılması açısından çok önemlidir.

Hibrit sistemler

Evimizde kullandığımız elektronik sistemler için hibrit teknolojisini tercih ederek elektrik olmadığında da evinizde yer alan elektronik cihazları çalıştırabilirsiniz. Hibrit teknolojisinde hem elektrik hem de fosil yakıtlar ile çalışan sistemlerin bir arada olması ile elektrik olmadığında da ihtiyacınız olan enerjiye kavuşabiliyorsunuz. Evlerinizde bu sistemleri kullanarak şehir şebekesine bağımlı olmadan ihtiyacınız olan enerjiyi karşılamış olursunuz.

Micro enerji sistemleri

​3D Görsel Hizmetleri Modern Evler Cephe Çizimi Modern
Cephe Çizimi

​3D Görsel Hizmetleri

Cephe Çizimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarını en ideal şekilde kullanmak için özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların micro enerji sistemlerini kullanmalarıdır. Bu sayede hem şehir şebekesinden hem de yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak şehir merkezlerinde de yenilenebilir enerjinin kullanılmasına olanak sağlar. 

Bu yenilenebilir enerji uygulamalarını siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!