Halıları temiz tutmak için neler yapmalıyız ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Halıları temiz tutmak için neler yapmalıyız ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Lucky 4 Ranch Rustik Oturma Odası Uptic Studios Rustik
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarının pek önemsenmeyen unsurlarından biri olan halılar odalarımıza güzellik ve görsellik kazandırdıkları gibi, çocuklarımızın  zemin ile olan temaslarını engelleyerek hijyenik ve sağlık açısından koruma görevi görür. Ev hanımları oda dekorasyonlarını yaparken, dekorasyonun farklı bir güzelliğe kavuşması, mobilya, zemin ve duvar renklerinin bir renk dekorasyonu içinde bütünlük oluşturması, oturma gruplarının tamamlayıcı dekorasyon parçası olarak şık bir görsellik oluşturması için halıları kullanırlar. Halılar, tüylü, püsküllü, sade, dokuma, antika olmak üzere çok çeşitlidir. Bu nedenle evimize en uygun halıyı seçmek, dekorasyon içine iyi bir şekilde yerleştirerek zarif bir dekorasyon oluşturmak için uygulamanız gereken dekorasyon yöntemleri, halı bakım koşulları vardır. Bu yöntemleri uygulayarak dekorasyonun şık ve görsel olmasını sağlayabilir, halılarınızı uygun koşullarda bakımlar yaparak uzun yıllar görsel ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bakımı yapılan halılar yeni kalacak ve dekorasyonun daha parlak ve daha şık görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle halılarınızın bakımını aksatmadan ve düzenli bir şekilde yapmalısınız. Peki halı bakımını nasıl yapmalı dekorasyon içinde nasıl kullanmalıyım ? 

Genellikle oturma odasında ve evin en çok kullanılan odası olan salonlarda estetik bir görünüm oluşturması ve zemin ile olan teması kesmek için kullandığımız halılar çok çabuk kirlenip, içerisinde kir, toz, tüy kıl gibi sağlığımız açısından riskli olan metaryaller barındırır. Bu durum hem sağlığımızı tehdit ederken hem de halılarımızın görünümlerinin matlaşmasına, kötü bir görünüme sahip olmasına neden olacaktır. Bu olumsuz durum ile karşılaşmamak için yapmamız gereken öncelikle halılarımızı düzenli periyotlarda halı yıkama makinesi kullanarak yıkamak, yıkama sonrasında elektrikli süpürge ile hali içerisinde bulunan kıl, tüy, kir ve tozlardan arındırmalıyız. Halı yıkama makinesi,  tozlar ve kirler nedeniyle yüzeyi matlaşmış  ve kararmış olan haliları eski görünümlerine kavuşturarak dekorasyon içinde parlak ve canlı görünmesini sağlar. Bu nedenle halılarımızı düzenli olarak yıkama makinesi ile yıkamalıyız. Ayrıca elektrikli süpürgeler, vakum özellikleri ile halı tüyleri içinde kalan sağlığımıza zararlı maddeleri çekerek halı üzerinde oyun oynayan çocuklarımızı ve halı üzerinde hareket eden bizleri koruyacaktır. Halılarımızı uzun yıllar koruyarak ilk günkü gibi kullanmak için yapmamız gereken bir diğer işlem halılarımızı belirli periyotlar ile güneşe çıkarmalı ve havalandırmalıyız. Uzun süre kapalı alanda kalan halılar; evin iç ortamı, rutubet, nem, havasızlık gibi sebeplerden görsel görünümünü kaybedecek, mat ve kötü görünecektir. Bu nedenle halılarımızı belirli periyotlarda havalandırmalı ve görselliğini korumalıyız. Halılarımızı temiz tutmak için uygulayacağımız bu yöntemlerden sonra halıları dekorasyon içerisinde uygun bir şekilde kullanmak ve görsel, şık halılarımızın dekorasyonu daha zarif hale getirmesine katkı sağlamalıyız. oturma odası ve salonda kullanacağımız oturma gruplarının renklerine uygun bir duvar boyasından sonra halımızı oda içine uygun bir şekilde sermeli, oturma grubu ve duvar arasında renk bağdaştırıcısı olacak şekilde dekorasyona dahil etmeliyiz. Odamızın boyutuna göre halı boyutunu uygun bir şekilde seçmeli, halının oda içinde sırıtmasını ve kötü görünmesini engellemeliyiz. Oturma odası dekorasyonu ve renk seçimlerine göre tüylü halı tercih ederek halıların, oda dekorasyonunun ön plana çıkan unsuru olmasını sağlamalıyız. Bu sayede oda dekorasyonunun görselliğinde oluşabilecek olumsuz bir durumun önüne geçmiş, dekorasyonun zarifliğini korumuş olursunuz.

Halıların seçimi, temizliği, bakımı, yıkaması, dekorasyon içinde kullanılması için çok titiz bir çalışma yapmalı, özenli bir şekilde dekorasyon içinde kullanmalıyız. Oda dekorasyonumuzun zarif, görsel ve estetik olması için halılar çok önemlidir. Halılar aynı zamanda zemin üzerinde oluşan  bakterilerin vücudumuz ile temas etmesini engelleyerek sağlığımızı korurken bir yandan da soğuk günlerde zeminin soğukluğuna karşı yalıtım malzemesi olarak görev yapmaktadır. Her yönüyle faydalı olan ve fonksiyonel kullanım özelliği bulunan halıları evlerimizde kullanmadan önce örnek halı dekorasyonlarını incelemek için homify halı dekorasyonları sayfamızı ziyaret etmelisiniz. Sayfamızda bulunan her halı türünün oturma odası ve salonda kullanılarak oluşturulan dekorasyon örneklerinden eviniz için uygun olanı yapabilir veya fikir edinebilirsiniz.

Halının kalitesi

Lucky 4 Ranch Rustik Oturma Odası Uptic Studios Rustik
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Evinize alacağınız halının kalitesini bilmek en doğal hakkınızdır. Günümüzde gelişen teknolojiler ile 3 dakikada oluşturulan halılar bulunduğu gibi kalitesi, görselliği ve şıklığı bir numara olan, üretimi 1 haftayı bulunan halılar da vardır.  Bu nedenle ev dekorasyonlarınızın şık ve zarif olması ve kaliteli görünmesi için alacağınız halıların hangi malzemeden yapıldığını öğrenmelisiniz. Halılar, dokuma, makine halıları olarak ikiye ayrılır. Dokuma halıları daha uzun ömürlü, daha görsel ve daha şık olduklarından evlerinizde tercih etmelisiniz. Halı yapımında kullanılan malzemelerden; yün elyaf, hindistancevizi lifi, pamuk elyaf gibi malzemelerden pamuk elyafın kullanılması halının daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle alacağınız halının yapıldığı elyaf türünü ve lif türünü öğrenmelisiniz.

Halı bakımı

Modern Oturma Odası homify Modern Ahşap Ahşap rengi

Evlerinizde kullandığınız halı türü eğer tüylü bir halı ise yapmanız gereken bakımını ve temizliğini düzenli bir şekilde yapmaktır. Halınız görselliğini kaybettiğinde önce bir temizlik yapmalı ve sonrasında kabartma tozu kullanarak halı tüylerinin kabarmasını sağlamalısınız.  Bu yöntem ile parlaklığını, canlılığını ve görselliğini yitirmiş olan halı ilk günkü haline kavuşacak ve dekorasyonunuz ile birlikte odanızın daha görsel olmasını sağlayacaktır.

Vakum temizliği

Halılarınızın ilmek diplerinde biriken kir, toz, tüy, kıl gibi kötü maddeleri halıdan çıkarmak için yapmanız gereken vakum gücü yüksek olan bir elektrikli süpürge veya vakum makinesi ile halının temizliğini yapmaktır. Vakumla temizleme işini haftanın belirli günlerinde düzenli olarak yaptığınızda sağlığınız açısından risk oluşturan ve halınızın görselliğini bozan bu maddeleri halınızdan temizlemiş olursunuz.

Profesyonel bakım

Evinizde bulunan halılar aktif olarak sürekli kullanılıyor ise yapmanız gereken altı veya sekiz yada bir profesyonel halı bakımı yapan firmalardan yardım almaktır. Bu firmalar halılarınızı özel bir yöntem ile ilaçlayarak yıkıyor, sonrasında güneşte kurutarak havalandırıyor ve son olarak da  tüylerini özel bir makine yardımıyla kabartarak halınıza ilk günkü görünümünü veriyor.  Bu sayede odanızda her zaman görsel ve yeni görünüme sahip halı ile dekorasyonunuzun görselliğini korumuş oluyorsunuz.

Lekeler ve temizlik

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Oturma Odası BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Halılar, genellikle oturma odası ve salonlarda kullanıldığında kirlenmenin yanı sıra yiyecek ve içeceklerin sıçraması sonucunda lekeler oluşur. Bu lekelerin kuruması ile halınızın görselliği kötü görünecek ve dekorasyonunuzun zarifliğini de bozacaktır. Bu nedenle halılarınızda leke oluştuğu andan itibaren temizlik ilacı ile hemen ıslatılmalı ve temiz nemli bir bez ile silinerek leke kurumadan halıdan çıkarılmalıdır. Bu sayede halının temizliği korunmuş olacak ve görselliği korunmuş olacaktır.

Halı temizliği

Halılarımızı kullandığımız alanlarda, halının daha geç kirlenmesi, temizlik periyodunun daha uzun olması için halı üzerinde dışarıda kullanılan ayakkabıları kullanmadan gezinmemeli, dışarıda kullanılan çocuk bisikleti yürüteç gibi çocuk oyun aletlerini halı üzerinde kullanmamalıyız.  Bu yöntemleri uygulayıp, daha fazla dikkat ettiğimizde halılarımız daha uzun süre temiz kalacak ve daha uzun periyotlarda temizleme ihtiyacı hissederiz.

Halı temizliği konusundaki bu ipuçlarını siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!