Minik bir bahçe için 18 büyük fikir

nihal e. nihal e.
paisajismo . muros verdes jardines. , 3HOUS 3HOUS Modern Bahçe Yeşil
Loading admin actions …

Büyük bahçelerle geniş bir yere sahip olduğunuz için aklınıza gelen her fikri gerçekleştirebilirsiniz. Küçük bahçeler söz konusu olduğunda ise mevcut alan sınırlıdır. Ancak dert etmeyin, küçük bahçeleri de büyük bahçeler kadar güzel gösteren fikirler var. Bugün sizin 18 tanesi derledik. Sırayla göz atalım.

​1- Dekoratif bahçe yolu

İlk örnekte kırmızı taşlarla tasarlanmış bir bahçe yolu görüyoruz. Esnek bir şekle sahip taş yolun üzerine ek olarak testilerle süs yapılmış.

​2- L şeklinde ahşap bitki yatağı

DISEÑO DE JARDÍN VELAZQUEZ, Arqca Arqca Minimalist Bahçe

Tam köşe duvara denk gelecek şekilde tasarlanmış bu bitki yatağı L şeklinde. Ahşaptan yapılma bitki yatağına ek olarak duvarlar mermerden yapılmış.

​3- Sevimli küçük ağaçlar

paisajismo . muros verdes jardines. , 3HOUS 3HOUS Modern Bahçe Yeşil

Pencere önüne ekilen bitkiler beyaz taşlarla dalgalı bir şekilde çimlerden ayrılıyor. Küçük ağaçlar ise harika bir fikir.

​4- Kontrastın gücü

Pencere önüne yapılmış bir diğer bitki yatağında beyaz çakıl taşları kullanılmış. Yatağın siyah rengiyle kontrast yaparak şık bir manzara elde edilmiş.

​5- Dekoratif duvarlar

Bahçeniz küçük bile olsa duvarlar size ek alan sunar. Bu örnekte duvara monte rustik saksıların yanı sıra doğal malzemelerden yapılmış pano oldukça yaratıcı.

6- Başarılı mizansen

Bir bank, duvara monte saksılar, iki adet sarı renkli vazo, küre şeklinde lambalar ile şık bir bahçe.

​7- Doğal taşlar ve kamış

İçinde hiç yeşillik bulunmayan bu bahçe modern bir tasarıma sahip. Özellikle çakıl taşları görsel açıdan estetik katmış.

​8- Paletten saksılık

Üç basamaktan oluşan palet saksıları yerleştirmek için iyi bir alternatif. Tekerlekleri sayesinde rahatça yer değiştirilebilir.

​9- Küçük cennet

Sadece zemin değil duvarların da tamamen yeşilliklerle kaplandığı bu bahçe adeta nefes almanızı sağlıyor.

​10- İç mekan bahçesi

İç mekan bahçeleri de genellikle küçük olduğundan yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyuyor. Bu örnekte açık tonlu büyük taşlar koyu renkli çakıl taşlarıyla kontrast oluşturuyor.

​11- Köşelerin fonksiyonel kullanımı

Bitki yetiştirmek için bazen o kadar kısıtlı bir alanınız olur ki bu örnekteki gibi fikirler hayat kurtarır. Duvarın köşe kısmına yapılan üçgen kamışlar doğal bir çiçek yatağı olarak tasarlanmış.

​12- Salıncak koltuklar

Küçük bahçelere büyük masa grupları ya da koltuk takımları sığmaz. Bu örnekteki gibi zincirle tavana bağlı salıncak koltuklar ise oldukça elverişlidir. Üstelik eğlenceli de.

​13- Huzurlu bir bahçe

Bir diğer iç mekan bahçesi evle iç içe olduğu için zeminde toprak kullanılmamış. Bununla beraber bazı zemin taşları kaldırılarak çakıl taşları ve küçük çimler eklenmiş. Sonuç gayet güzel.

​14- Bahçede çeşme

Bahçede çeşme kullanma fikri gözünüzü korkutabilir. Oysa küçük bahçelere uygun boyutta çeşmeler de mevcut. Bu örnekte doğal malzemelerin ağırlıkta olduğu mini bir çeşme modeli görüyoruz. Çok fazla yer işgal etmemiş.

​15- Uzun ağaçlar

Küçük bitki yataklarında mutlaka çiçek ve yeşillik yetiştirmek zorunda değilsiniz. Bu örnekteki gibi gayet ufak bir bitki yatağında ağaç yetiştirmek mümkün. Tabii ağacın türünün küçük bahçelere uygun olması şartıyla.

​16- Çimlerle mozaik yapmak

Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları homify Tropikal Bahçe bahçe
homify

Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları

homify

Genelde toprak ya da çakıl taşları üzerine taş veya ahşapla bahçe yolu yapıldığını görürüz. Bu örnekte ise beton yola mozaik şeklinde çimler eklenmiş. Hem yaratıcı hem de kullanışlı.

​17- Renk geçişleri

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Asyatik Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Tamamı küçük çakıl taşlarıyla oluşturmuş bahçe tek malzemeye rağmen oldukça dikkat çekici. Bunun nedeni farklı renk ve dokuya sahip taşlar kullanılması.

​18- Taşlardan tümsek

abelia 2016, abelia peyzaj abelia peyzaj Modern Bahçe
abelia peyzaj

abelia 2016

abelia peyzaj

Son örneğimizde büyük taşlarla örülmüş bir tümsek görüyoruz. Dekoratif açıdan bahçeyi daha güzel göstermek için bu tür fikirler rahatlıkla kullanılabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Zekice tasarlanmış, uygun fiyatlı konteyner ev' başlığını okuyabilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!