Kompakt bir mutfak için 16 örnek fotoğraf | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kompakt bir mutfak için 16 örnek fotoğraf

Özlem K. Özlem K.
MODERN MUTFAKLAR Luce mutfak&banyo Rustik
Loading admin actions …

Küçük bir alanda işlevsel ve şık bir mutfak oluşturmanın kolay bir çalışma olduğu söylenemez. Hem her ölü noktanın değerlendirilip yeterli bir depolama ve çalışma alanı düzenlenmesi gerekir hem de bu yapılırken mekanın boğucu ve sevimsiz hale gelmemesi için, şık ve ferah olması için azami dikkat gerekir.

Bugünkü yazımızda farklı şekillere ve farklı stillere sahip küçük boyutlu mutfaklardan bir derleme hazırladık. Evinizin şekline uyan ve beğenilerinize hitap eden tasarımlarından birini siz de kendi mutfak alanınızda uygulatabilirsiniz.

1) Ahşabın sıcak ve zamansız görünümü

İlk örneğimiz ahşabın sıcak bir tonuna sahip yüzeyleri ile öne çıkan şık ve sade bir model. Ahşap yüzeylerin sıcak görünümün yanı sıra, bir başka avantajı da kolay kolay demode olmamaları. Zaman içerisinde cila tonları değişse de, kaliteli görünen ahşap mobilyalar hiçbir zaman eski moda kalmaz.

2) Modern kırsal

Beyaz yüzeylerin ahşap tezgahla kombine edildiği, modernize edilmiş kırsal stil hem son derece çağdaş bir görünüm ortaya koyuyor hem de sıcak ve samimi bir mutfak atmosferi sağlıyor. Son derece sade bir yapıya sahip olmaları nedeniyle, mutfaklarınızda kırsal stili tercih edebilir, uzun yıllar boyunca trendi bir mutfak kullanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

3) Açık plan

Küçük bir evde yaşıyorsanız, mutfak, yemek odası ve oturma odasının tek bir mekanda buluştuğu açık planlı bir yaşam alanını tercih ediyor olmanız muhtemel. Bu tip açık planlı yaşam alanlarında mutfak ile yeme/oturma odası arasına koyulacak bir bar hem seperatör görevi görecek, arzu edilirse hem kahvaltı barı olarak işlev görecek hem de alt kısımlarında depolama alanları oluşturulabilecektir.

4) Pastel renkler ile romantik bir görünüm

Açık renkler küçük bir mutfakta her zaman iyi sonuç verir. Pastel tonlarından hoşlanıyorsanız, çiçekli bir perdeyle kombine edebileceğiniz örnekteki gibi romantik görünüşlü klasik bir mutfak sizin için uygun olabilir.

5) Dekoratif unsur olarak mutfak

Açık planlı bir yaşama alanına sahipseniz, mutfağın tamamını adeta dekoratif bir unsur gibi kullanabilirsiniz. Bunun için kırmızı gibi son derece parlak bir renk dahi seçebilir, oturma odasında yer alan diğer mobilya ve dekoratif aksesuarlar ile mutfağınızın rengini kombine edebilirsiniz.

6) Kapalı kapılar ardında

Luce mutfak&banyo Luce mutfak&banyo Rustik
Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Küçük mutfaklarda tezgah üstlerini mümkün olduğunda boş tutmak mekanın daha ferah ve temiz görünmesini sağlar. Aynı şekilde, açık raflarınız varsa, bunları da son derece düzenli tutmalısınız. Eğer açık planlı bir mutfağa sahipseniz ve düzen konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, fotoğraftaki örnekte de olduğu üzere, tüm mutfağınızı oturma odanızın duvar renklerine ya da mobilya uygun dolap kapakları ile komple kapatabilir ve kullanmadığınız zamanlarda, mutfak görünümünü bu alandan tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

7) Canlı bir görünüm için sarı renk

Selçuk Villa Modern Mutfak BAGO MİMARLIK Modern
BAGO MİMARLIK

Selçuk Villa

BAGO MİMARLIK

Mutfağınıza canlı ve eğlenceli bir görünüm kazandırmak için sarı rengi de tercih edebilirsiniz. Küçük mutfaklarda açık renkleri zaten öneriyoruz ancak mutfağınız bir de kuzey yönüne bakıyorsan ve gün ışığından yeteri kadar faydalanamıyorsa, ihtiyacı olan sıcak görünüm sarı renk yüzeylerle verilebilir.

8) Yalnızca alt dolaplar

Rustik Mutfak homify Rustik Seramik

Küçük bir mutfağı en işlevsel şekilde kullanma ipuçları verirken bu önerimizin yersiz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak duvar tipi mutfak dolaplarını kullanmamak alanı ferah ve iç açıcı hale getirmek için oldukça mantıklı bir adımdır. Yalnızca günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak miktarda mutfak eşyası ve tabak – çanak, tencere – tava vs depolayarak eşyalarınızı en aza indirgeyebilir, asla kullanmadığınız ya da kırk yılın başı kullandığınız eşyaları elden çıkarabilirsiniz. Göreceksiniz ki kendinizi de hafiflemiş hissedeceksiniz!

9) İyi bir aydınlatma

Mutfağınız ister büyük ister küçük olsun, iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Mümkünse doğal gün ışığı en iyi aydınlatmadır ancak hem akşam vakti hem de tezgahlar için ekstra aydınlatma şart. Aynı şekilde, ocak üstü, kahvaltı barı da iyi bir şekilde aydınlatılmalıdır.

10) Yaratıcı depolama çözümleri

Mutfağınız ne kadar küçük olursa olsun, yaratıcı çözümler ile güzel görünen ve son derece de işlevsel alanlar tasarlayabilirsiniz; tıpkı fotoğraftaki tavana monte açık tipli raf seti gibi.

11) Göz alıcı seramikler

Küçük mutfağınızı eğlenceli ve benzersiz bir şekle sokmak için sıradan, düz fayanslar kullanmak yerine daha çılgın tasarımlara da yönelebilirsiniz. Bu şekilde bir tasarımın benzersiz, tamamen kendine özgü olacağı garanti!

12) Evinizin stiline uyumlu mutfak

Küçük mutfağınızın illaki modern bir dekorasyon stiline göre tasarlanmış olması gerekmiyor. Eviniz klasik ya da rustik tarzda ise, mutfağınızda bu tarzları da uygulamalısınız. Üstelik, doğal ahşabın beyaz renkle mükemmel uyum sağladığını unutmayın!

13) Dar alanlar için çözümler

Narlıdere'de Yeni Bir Yaşam, İzmir Minimalist Mutfak ACS Mimarlık Minimalist
ACS Mimarlık

Narlıdere'de Yeni Bir Yaşam, İzmir

ACS Mimarlık

Mutfağınızı tasarlayan firmanın mekana özel bir çalışma yapması şarttır. Böylece kullanılması imkansız gibi görünen alanlar daha harika bir biçimde değerlendirilebilir. Örneğin, ince uzun bir mutfağa özel yapım, dar ve uzun bir depolama çözümleri yaratabilirsiniz.

14) Ekstra tezgah

Eğer tezgahınız fazla uzun değilse, çekmece formatında, öne doğru çekilerek açılan bir tezgah daha yaptırabilirsiniz. Bu tezgahı ekmek kesme tahtası olarak dizayn ettirebileceğiniz gibi, ocağın hemen yakınında servis alanı olarak da kullanabilirsiniz. Bu tür tezgahları mutfak yemek masası olarak kullanmak dahi mümkün.

15) Boydan boya dolaplar

Filiz Ozcan Yaz Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Filiz Ozcan Yaz

Bilgece Tasarım

Mutfakların büyük çoğunluğunda alt ünite ve üst ünite şeklinde iki parça halinde dolaplar bulunuyor, bazılarında ek olarak bir de tabandan tavana kiler dolabı yer alıyordu. Günümüzde ise bir duvarı boydan boya kaplayan kiler tipi dolaplar yaygınlaşmaya başladı. İçinde ankastre elektrikli eşyaların da yer aldığı bu dolaplar, muazzam depolama alanları oluşturuyor.

16) Mekana özel tasarım

Modern Mutfak homify Modern

Nihayetinde önemli olan, mekana özel olarak yapılmış bir mutfak tasarımı sayesinde alanı optimum şekilde kullanılabilir hale getirmek. Yani; yeterli depolama  alanları, yeterli tezgah, kusursuz bir aydınlatma ve şık bir görünüm.

Mekana özel tasarımlar konusunda, '5 korkunç mutfak, 5 büyük dönüşüm' başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Siz en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!