Klima kullanırken daha fazla enerji sarfetmenize neden olan 9 hata | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Klima kullanırken daha fazla enerji sarfetmenize neden olan 9 hata

Özlem K. Özlem K.
homify
Loading admin actions …

Klimamızı kullanırken, onun arada sırada bakım gerektiren bir elektrikli alet olduğunu göz ardı ediyor, hiç ilgilenmezsek bile yıllar boyunca ilk alındığı zamanki gibi kusursuz bir biçimde çalışacağını düşünüyoruz. 

Klimalarımıza gerekli özeni göstermezsek, kullanım şekillerinde hatalar yaparsak, aylık ve yıllık bakımlarını yapmazsak birçok probleme neden olabilirler. Öncelikle, daha fazla enerji enerji harcayarak elektrik faturasının kabarmasına neden olurlar. Ayrıca genel olarak performansları da düşeceği için yeterli ısıtma ve soğutma yapmaktan geri kalırlar. Üstelik, soluduğumuz havanın kalitesini de düşürerek sağlığımızı tehdit edebilirler.

Bugünkü yazımızda sıkça karşılaştığımız hatalı klima kullanımı sorununa değindik. Bu yazımızda hem klimalarımızı en etkili şekilde kullanmak için hangi detaylara dikkat etmemiz gerektiğini hem de rutin olarak ne gibi bakımlar yapabileceğimizi öğreneceğiz.

9) Diğer ısı kaynaklarına ve izolasyona dikkat etmemek

Winchmore Hill, London Modern Pencere & Kapılar Maxlight Modern
Maxlight

Winchmore Hill, London

Maxlight

Yaz aylarında pencerelerden içeri giren güneş ışıkları odanın fazla ısınmasına ve bu nedenle klimanın fazla çalışarak çok enerji sarfiyatı yapmasına neden olabilir. Her ne kadar doğal gün ışığını sevsek de, perdeleri ya da panjurları gerektiği zamanlarda kapatarak mekanın fazla ısınmasına izin vermemek gerekir. Ayrıca, klima açılırken kapılar ve pencereler açık bırakılmamalıdır. Soğutulan/ısıtılan havanın içeriden kalması içib bu gerekli. 

Daha detaylı bilgi için, Isıtma, Soğutma ve Klima Uzmanlarına doğrudan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 'Duvar tipi klimalar hakkında bilmek istediğiniz her şey' başlıklı yazımız da ilginiz çekebilir.

7) Kullanılmayan klimayı açık bırakmak

Buna özellikle iş yerlerinde dikkat etmek gerekiyor. Eğer klima sürekli olarak gerekli değilse, örneğin yalnızca mesai saatleri içinde kullanılıyorsa, odadan son çıkan kişinin klimayı kapatması ve aletin gerekmediği zamanlarda boşuna çalışmaması haliyle enerji tasarrufu sağlayacaktır. Basit bir madde, ancak sıklıkla bu hataya denk geliyoruz.

5) Klimanın önünde eşya olması

Yalnızca klimanın değil, her türlü iklimlendirme cihazının önü hava akımını engelleyecek bir unsur ile kapatılmamalıdır. Eğer estetik nedenlerden dolayı kapatılması gerekiyorsa da, geniş aralıklı malzemeler seçilmedilir.

3) Sık sık kapatıp açmamak

Klima en çok enerjiyi hedef ısıya ulaşırken harcar demiştik. Yani, sıcak bir odayı soğutmak, soğukluğu sabit tutmaya çalışmaktan çok daha fazla enerji harcar. Bu nedenle, klimayı sürekli olarak açıp kapamamak enerji tasarrufu sağlayacaktır. Yaz ve kış ayları boyunca ideal klima ısısı 23-24 derece santigrat olmalıdır. 

2) Klimanın ısısını fazla miktarda düşürmek

Klima en çok enerjiyi hedef ısıya ulaşırken harcar. Bu nedenle klimanın ısısında dramatik değişiklikler yapmak, diyelim ki 24 derece santigrattan 18 derece santigrata düşürmek çok fazla enerji sarfiyatına neden olacaktır. Sıcak yaz günlerinde ısıyı fazla düşürmek cezbedici olabilir ancak bu sağlığımız için hem de enerji tasarrufu için hatalı bir davranış olur.

1) Filtreleri temizlemeyi unutmayın

homify

Birçok kimsenin bilmediği ya da tamamen göz ardı ettiği bir şey: Filtre temizliği. Yapmamız gereken şey çok basit. Klimanın ön panelini açtığımızda göreceğimiz filtreleri yerlerinden çıkarıp bir güzel temizlemek. Bunu yıkayıp kurutarak da yapabiliriz, elektrikli süpürge ile tozunu çekerek de. Kirli filtreler hem verim düşüklüğüne hem de kötü kokulara neden olur.

4) Yıllık bakım

Klimamızın sene düzenli olarak yetkili servis tarafından bakımının yapılması da gereklidir. Bakımda klimanın gazı, hortumları, iç aksamları kontrol edilir. Bakım yaptırmak aslında tüm elektrikli eşyalarımız için geçerlidir, tıpkı araba gibi.

6) Pervana kullanılmaması

Pervane klimaya ucuz bir alternatif değildir ve ikisi bir arada kullanılmayacak diye bir kaide yoktur. Bilakis, pervane sıcak havayı yukarı çeker ve tüm odada hava akımı olmasını sağlar. Bu işlev klimanın veridği hava ile birleşince odanın iyi havasını ve ısısını korumak çok daha kolay olacaktır.

8) Geceleri odayı fazla soğuk / fazla sıcak yapmak

Eğer yatak odanızdaki klimayı gece kendi kendine kapanması için kuruyorsanız, bu süre zarfında mekanın fazla soğuk ya da fazla sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Uyku esnasında odanın ısısı fazla düşer ya da yükselirse, hastalanma olasılığınız artar. 

Bu ipuçlarını siz de faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!