Banyodaki su sızıntısını önlemenin yolları

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Banyodaki su sızıntısını önlemenin yolları

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Banyo CECILIA POZZI INTERIORISMO Modern
Loading admin actions …

Banyolar, kişilere özel olan alanlardır. Bu nedenle kişilere özel ve zevklere uygun bir şekilde tasarlanarak dekore edilirler. Ev dekorasyonlarından bağımsız bir şekilde dekore edilebileceği gibi ev dekorasyonunun bir parçası gibi dekore edilerek bütünlük sağlanabilir. Banyo dekorasyonlar, diğer oda dekorasyonlarında farklı olarak titiz bir işçilik kaliteli malzeme kullanımı, özel bir çalışma ile sızdırmazlık oluşturulması gibi etkenler doğrultusunda dekore edildiğinde şıklığını ve zarifliğini uzun yıllar koruyabilir. Aksi durumda  belirli bir süre su sızdırması, oda da oluşan nem nedeniyle küf oluşması, duvarların kabarması, zemindeki parkelerin kabararak zarar görmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek ve estetik bir banyo dekorasyonu yapmak için ıslak hacimler için çekilen sıhhi tesisatlarda kaliteli malzemeler tercih edilmeli, bağlantı noktaları için titiz bir işçilik yapılmalı, duş alanlarının su yalıtımını çok dikkatli yaparak duşa kabinlerden, küvetlerden banyo zeminine su sızıntısı olmasını engellemelisiniz. Ayrıca banyo zeminlerine kullanacağınız zemin malzemesini de çok dikkatli ve suya dayanıklı malzemeler içinden seçmelisiniz. Bu şartlarda yapacağınız banyo dekorasyonları için tekrar zaman, emek ve bütçe ayırmak zorunda kalmayacak ve tekrar bir dekorasyon, bakım işleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Peki banyomda estetik ve zarif bir dekorasyon yapmak, su sızıntısı olmadan uzun yıllar bu dekorasyonu korumak için ne yapmalıyız ? 

Banyolarda su sızıntısı oluşması en büyük sorundur. Su sızıntısı nedeniyle banyo içerisinde nem ve rutubet oluşur. Oluşan rutubet bütün banyo duvarlarına ve banyo mobilyalarına zarar verir. Bu nedenle banyolarınızda yapacağınız su yalıtımını çok iyi yapmalısınız. Banyoda kuracağınız duşa kabin modelini kaliteli duşa kabin modellerinden seçmelisiniz. Duş kabinlerinin kaliteli olanlarında duvara ve zemine gelen noktalarda çift yalıtım şeriti konulmuş ve su sızıntısı maksimum düzeyde engellenmiştir.  Kalitesi iyi olmayan duş kabinlerinde ise tek şerit konularak su sızıntısı için yeterince önlem alınmamıştır. Ayrıca duş kabinlerini banyolarınıza yerleştirmek için uygulamanız gereken püf noktaları vardır. Bu noktaların başında banyo için ayırdığınız odanın köşelerine duş kabini kurmalı, duş kabininin yalıtım şeritlerinin üzerine yalıtım için en ideal malzeme olan silikonu iki sıra çekerek kurumasını beklemelisiniz. Silikon kuruduğunda  çok iyi bir sızdırmazlık sağlayacaktır. Banyonuzda duş kabini ile yapmanız gereken bir diğer nokta duş kabinlerinin üzerine şeffaf malzemeler ile tavan kadar yükseltmeli veya en uygun yüksekliğe kadar uzamasını sağlamanızdır. Hazır olarak satılan duş kabini alırken tavanı kapatılmış olan duş kabinleri tercih etmek veya hazır duş kabinlerine aynı malzemeden ek parça eklemek suyun duş kabini üzerinden ortalığa saçılmasını önleyecektir.  Banyolarda su sızıntısını önlemek adına yapılması gereken bir diğer nokta, duş kabini veya küvetin konulduğu alanın altına belirli bir bölge için su geçirmeyen zemin kaplama malzemesi veya doğal taş kaplama malzemesi kaplanmalıdır. Böylece su sızıntısı olması durumunda su olduğu yerde birikecek ve anında müdahale ederek suyu ortadan kaldırabileceksiniz. Banyo zeminlerine kaplanacak olan malzemeler seçilirken dikkatli seçimler yapılmalıdır.  Zemin kaplama malzemesi olarak kullanılacak olan malzeme suyu emmeyecek, suyu zeminin altına geçirmeyecek malzemelerden olmalı, duvar için seçilecek olan boyalar ise suyu emmeyen ve su tutmayan özellikte olmalıdır. Bu sayede olası bir su sızıntısı veya birikmesi sonucunda banyonuzdaki suya anında müdahale edebileceksiniz. Zemin kaplama malzemesi olarak ağaç yerine su tutmayan taş özellikli malzemeler kullanılmalı, su sızıntısına karşı maksimum önlem alınmalıdır. Banyolarda su buharı şeklinde de su sızıntısı oluşabilir. Bu durum gözle görülmez ve elle hissedilmez. Böyle bir durum oluştuğunda su buharı soğuyarak sıvı hale gelir ve bulunduğu yüzey üzerinde kalarak bu yüzeye zarar verir. Bu durumun önlenmesi için su buharı değeri ölçen bir cihaz satın alıp banyoya monte etmek  banyo da oluşan su buhar miktarı hakkında fikir edinmemizi sağlayarak banyonun havalandırılması gerektiğini belirtir. İhtiyaç duyulduğunda havalandırırarak banyo da oluşacak su sızıntısının önüne geçilmiş olur.

Banyo dekorasyonları içerisinde su sızıntısına karşı alınacak önlemler için homify banyo dekorasyonları sayfamızı ziyaret etmeli, su yalıtımı yapılmış zarif banyo dekorasyonları örneklerini incelemelisiniz.  Örneklerden edineceğiniz fikirler ışığında kendi banyonuzu su sızıntısına karşı korumuş ve zarif bir banyo dekorasyonu yapmış olursunuz.

Islak hacimler

Banyolar su tesisatı ve gider tesisatı bulunan iki mekandan biridir. Su tesisatlarının yoğun bir şekilde bulunması, banyolarda su tesisatının açık olarak kullanılması, su sızıntısına neden olur. Ayrıca duş alanlarının iyi yalıtılmamış olması, tesisatların iyi yapılmamış ve yalıtılmamış olması, borularda oluşan terlemeler su sızıntısına neden olur.  Bu durumların oluşturacağı dezerformasyonları önlemek ve zarar vermesini engellemek için su yalıtımını çok titiz yapmalı, duş kabini yerleşimlerini dikkatli bir şekilde yerleştirmeli, titiz bir çalışma yapılmalıdır. Aksi durumda kişisel zevklerinize göre yaptığınız banyo kabusunuz olabilir.

Etki alanları

Banyolarda genellikle duş kabini alanlarında ve lavabolarda su tesisatları bulunur.  Bu nedenle bu alanların etrafını iyi bir şekilde yalıtarak banyolarda oluşacak su sızıntısının etki alanını daraltmış olursunuz.  Küvet alanının etrafını saracak şekilde kalın ve sağlıklı bir su yalıtımı yapıldığında su sızıntı alanını ve etkilenme alanını daraltmış oluruz. Ayrıca lavabo alanlarının alt kısımları iyi yalıtıldığında su sızıntısı alanlarını daraltarak etki alanını azaltmış oluruz.

Banyo zeminleri

Banyolarda su sızıntılarından en fazla etkilenen  alanlar banyo zeminleridir. Banyo zeminlerine bu nedenle diğer odalar gibi parke kaplaması yapılamaz veya ahşap malzemeler uygulanamaz. Bu malzemeler yerine mecburen istemesek de  banyo zeminlerine  fayans, karo, doğal taş malzemelerinden birini kaplamak zorunda kalırız.  Örnek resimde olduğu  lavabo ve duş kabinleri arasında kalan su sızıntısından etkilenme ihtimali yüksek olan zeminlere  bu malzemeler uygulanmalı ve sızıntıdan kaynaklı zarar oluşması önlenmelidir.

Karolar

Banyolarda su sızıntısına karşı en iyi yalıtım malzemesi karolardır.  karolar, hem suyu altına geçirmeyerek zeminin sağlıklı kalmasını sağlar, hem de ahşap, ağaç malzemeler kadar zarar görmeden uzun yıllar kullanabileceğiniz malzemelerdir. Ayrıca duvarlara da kaplanabildiğinden banyonuzun daha estetik ve daha zarif olmasını sağlayabilirsiniz. Renk ve desenleri istediğiniz renk ve desenler şeklinde tasarlayabildiğiniz için kolaylıkla dekore edebilirsiniz.

Küf ve yosun lekeleri

Banyolarda oluşan nem ve rutubet nedeniyle özellikle su buharının toplanma alanlarından  küflenme ve yosunlaşma meydana gelir. Beyaz veya açık renklerin  üzerinde yeşil veya koyu gri renkli küfler hem çok kötü görünecek hem de duvar sıvasının zamanla kabarmasına ve dökülmesine neden olacaktır. Bu nedenle Banyoda oluşacak küflenme ve yosunlaşmaya karşı banyolar düzeli ve yeterli bir şekilde havalandırılmalıdır. 

Hava kalitesi

Banyolar genellikle uzun süreler kapalı kalan alanlardır. Yeterli bir aydınlatma  ve doğal aydınlık olmadığından dolayı banyo içerisinde bulunan  hava kalitesi çok kötü olur. Hava kalitesini artırmak ve  banyoda küf, mantar, yosun oluşmasını engellemek için banyo duvarına yeterli büyüklükte bir pencere açmalı, düzenli bir şekilde havalandırma sağlanmalı,  havalandırma sağlanamıyor ise bir hava kanalı veya aspiratör aracılığı ile banyo içerisindeki hava sirküle edilmelidir. Böylece banyo içerisinde sürekli taze hava olmuş olacaktır.

Bu ipuçları sizin de işinize yaradı mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!