Bahçemi nasıl engelsiz bir hale getirebilirim ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Bahçemi nasıl engelsiz bir hale getirebilirim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Asis Mimarlik Modern Bahçe asis mimarlık peyzaj inşaat a.ş. Modern
Loading admin actions …

Evlerimizi daha yaşanabilir bir hale getiren bahçelerimiz, bakımları yapıldığı müddetçe  zarif ve keyif veren bahçeler olarak evlerimizi süslerler. Eğer bahçelerimizin bakımını yapmaz isek bakımsız, harabe hale gelecek olan bahçeler evlerimizi kötü göstereceği gibi içerisinde yaşanmayacak alanlar olacaklardır. Bu olumsuz durumlara izin vermemek ve bahçelerimizin güvenli bir şekilde, zarif, estetik ve şık bahçeler olmasını sağlamak için yapılacak bakımların yanında bahçelerimize uygulamamız gereken önemli noktalar vardır. Bu noktaların başında, bahçelerimize yaptığımız yürüyüş yolları gelir. Bahçe içinde yeşil alanların ortasına yapacağınız yürüyüş yollarının kenarı yeterli bir şekilde desteklenmediğinde destek olan toprak yağmurun ve sulama sisteminin etkisi ile zamanla dağılacak ve yürüyüş yolunda kullanılan taşlar dağılacaktır. Bu durum hem yürüyüş yolunuzun bozulmasına, bahçenizin kötü görünmesine neden olacak hem de bu yolda yürüyen çocuklarınızın, misafirlerinizin takılarak düşmesine ve yaralanmasına neden olacaktır. Bu nedenle yürüyüş yollarının kenarları betonarme veya ağır taşlar ile desteklenmeli ve yürüyüş yolları sıkıştırılarak dağılması önlenmelidir. Bahçemizde oluşturacağımız yürüyüş yolları, evin giriş kapısına kadar geliyor ise mutlaka sağlıklı yürüyüş yolları oluşturmalı, yürüyüş yollarının estetik görüntüsünü uzun süre korumalıyız.  Yürüyüş yolları dışında bahçemizin güvenli bir bahçe olması,  zarif bir bahçe olarak zaman geçirebileceğimiz alanlar olması için kaliteli ve şık bir aydınlatma yaparak  akşamları zarif bir görünüme kavuşturmalıyız. Yapacağınız aydınlatma ile hem akşam vakitlerinde aileniz ile , misafirleriniz ile zaman geçireceğiniz bir bahçe ortaya çıkaracağınız gibi hem de  karanlık alanları aydınlatarak güvenli bir şekilde zaman geçireceğiniz bir bahçe oluşturmuş olursunuz. Aydınlatmalar aynı zamanda bahçe içerisinde bulunan su bitkilerinin yaşaması için gerekli olan yapay ışığı sağladığından bahçenize ve su havuzunuzda bulunan bitkilere de yarar sağlamış olur.

Bahçelerinizde çocuklarınızın rahat rahat koşup oynaması, yeşile hasret kalmadan büyümesi, ve yeşille doğa ile iç içe olması için  bahçelerinizin bakımını yapmalı, bahçe güvenliğini sağlamalısınız. Bu sayede hem estetik, zarif bir bahçe sahibi olur hem de çocuklarınız açısından güvenli bir bahçe yapmış olursunuz. Böyle bir bahçe oluşturmak için bahçe sulama sistemlerini otomatik sulama sistemleri şeklinde tasarlamalı, bahçenizde sulama hortumları gibi tehlike oluşturacak bahçe ekipmanlarını ortada bırakmamalısınız. Bahçenize kuracağınız otomatik sulama sistemini bir sulama pompası kullanarak yapabileceğiniz gibi bir su kanalı oluşturarak da yapabilirsiniz. Bu sayede bahçe de tehlike oluşturabilecek bahçe ekipmanlarından kurtulmuş, zarif bir sulama sistemi yaparak bahçenizde yer alan bitkilerin ve çiçeklerin düzenli olarak sulanmasını sağlayabilir ve zarif bir bahçe ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer bahçenizde eğim var ise bir sulama pompasına ihtiyaç duymadan sağlıklı bir şekilde sulama kanalı veya toprak altı damlama hortumları kullanarak da zarif bir bahçe ortaya çıkarabilir, şık bir bahçe oluşturabilirsiniz. Bahçenizde yer alan eğimi ortadan kaldırmak ve zarif bir bahçe oluşturmak için sulama sisteminin yanında  toprak yapısını düzenlemeniz gereklidir. Toprak yapısını katmanlar şeklinde düzenlemeli,  katmanların bahçe içerisinde güzel ve şık görünmesi için destek duvarını ahşap ağaçlardan veya taşlardan yapıp rengarenk olacak şekilde boyayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız toprak katmanlarını çok titiz bir çalışma ile yeşil hale getirerek bahçenizin zarifliğini katlayabilir ve güvenli bir bahçe ortaya çıkarmış olursunuz.

Bütün bu düzenlemeleri yaparken dikkat edeceğiniz en önemli nokta çalışmalarının ekonomik ve ergonomik olmasıdır. Yapacağınız çalışmalar bütçe olarak çok yüksek maliyetlere sahip olmamalı çok zor uygulanan yöntemler veya sizi zorlayacak bahçe düzenlemeleri içermemelidir. Bu çalışmalar sizin kolayca yapabileceğiniz çalışmalar şeklinde olmalı, güvenli bir bahçe oluşturmak için kendinizi zorlamamalısınız.  Ekonomik olan çalışma ve düzenlemeler ile bahçenizi hem şık, zarif ve estetik bir bahçe haline getirip, hem de daha az para harcamış olursunuz.  Ayrıca ergonomik bir bahçe oluşturarak hem kullanım kolaylığı olan hem güvenilir olan hem de zarafetini koruyan bir misafir ağırlama alanı, çocuklarınız ile aileniz ile zaman geçirebileceğiniz bir dinlenme alanı oluşturmuş olursunuz. Böyle bir bahçe oluşturmak için şık ve zarif bahçe dekorasyonlarının, güvenli bahçe düzenlemelerinin  ve bunların bir arada bulunduğu bahçe dekorasyonlarının yer aldığı  homify güvenli bahçe dekorasyonları sayfalarını ziyaret etmelisiniz. Onlarca örnek bahçe dekorasyonu arasından bahçe yapınıza ve zevkinize uygun olan dekorasyonları seçerek bahçenize uygulayabilirsiniz.

 

Yürüyüş yolları

Bir bahçeye güzelliğini veren, bahçeyi gezerek ruhunuzu dinlendirmenizi sağlayan temel ögeler bahçelerde bulunan yürüyüş yollarıdır. Bu nedenle bahçenizde yer alan yürüyüş yollarının şık, estetik, bahçenin tamamını saran  ve güvenli yürüyüş yolları olması gereklidir. Örnek resimde yer alan yürüyüş yolunda olduğu gibi  kenar destekleri sağlam, yol üzerindeki taşları sıkıştıran ve düzgün yüzeyi ile yürürken takılmadan yürümenizi sağlayan bir yürüyüş yolu ile bahçenizi zenginleştirmelisiniz.

Sulama sistemleri

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. Modern Bahçe GREENLİNE PEYZAJ Modern
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Bahçelerde yer alan yeşil bitkilerin canlı olması, yeşil renklerini koruması ve bahçe peyzajının dekoratif görüntüsünün korunması için  düzenli ve yeterli bir şekilde sulanması gereklidir. Bunun için yapılması gereken otomatik bir sulama sitemi kurulmasıdır. Otomatik sulama sistemi kurulurken bahçe güvenliği ve bahçe güzelliği bozulmadan şık bir şekilde yapılmalı ve bahçenin canlı kalması sağlanmalıdır. Otomatik sulama sistemi ayrıca bir havuz şeklinde dekore edilerek bahçenin güzelliğine güzellik katılabilir ve bahçenin havuzlu bir bahçe olması sağlanabilir.

Eğimlerin düzeltilmesi

Sultan Konakları Villa Projesi Tasarımı Ve Uygulaması Modern Bahçe asis mimarlık peyzaj inşaat a.ş. Modern
asis mimarlık peyzaj inşaat a.ş.

Sultan Konakları Villa Projesi Tasarımı Ve Uygulaması

asis mimarlık peyzaj inşaat a.ş.

Bahçenizde eğimler mevcut ise yapmanız gereken toprağın aşağı yığılmasını önlemek için eğimi olabildiğince azaltmak ve eğimin ön tarafına dayanak yapmaktır. Bu  şekilde yapacağınız bir düzenleme ile bitki ekeceğiniz yatay toprak alanı oluşturduğunuz gibi bahçenizi de süslemiş olursunuz. Örnek resimdeki gibi eğimli toprak alanının kenarına estetik bir merdiven yaparak toprağın göze batmasını önleyebilir, bu alan büyük ise kolayca gezilmesini sağlayarak bahçenizde güvenli bir alan oluşturmuş olursunuz.

Bakım ve ekipman

Angora Camping Akdeniz Bahçe Angora Camping Akdeniz
Angora Camping

Angora Camping

Angora Camping

Güvenli bir bahçe oluşturmak için yapacağınız düzenlemelere ayıracağınız bütçe çok büyük bir bütçe olmamalıdır. Çok fazla bir bütçe ile yapacağınız güvenli bahçe bütçe performans açısından sizi tatmin etmeyecektir.  Bu nedenle yapacağınız çalışmaların ekonomik olmasına, kullanılacak ekipmanların doğru ekipmanlar olmasına özen göstermelisiniz. Yaptığınız çalışmalar ile oluşturacağınız güvenli bahçe sizin ve dostlarınız rahatlıkla gezebileceği bir bahçe olmalıdır. 

Estetik ve güvenlik

Bahçenizi düzenlerken  bazı durumlarda estetik bir görünüm mü yoksa güvenli bir alan mı sorusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda yapmanız gereken önceliği güvenli alana vermektir. Bu sayede yapacağınız düzenlemelerin estetik görünümü ve şıklığı daha fazla olacaktır. Güvenli olmayan ama estetik olan alanları gezmeye korkabilir veya bu alanlar tehlikeli olduğu için uzaktan bakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumu önlemek için güvenliğe öncelik vermeli ve güvenli bir alan oluşturduktan sonra estetik kaygıya göre bahçe düzenlemesi yapmalısınız.

Aydınlatma

Bahçeler, gündüz olduğu gibi gece de kullanılan ve özellikle akşam vakitlerinde insanların dinlendiği, zaman geçirdiği alanlardır. Bu nedenle akşam vakitlerinde zarif bir aydınlatma sistemi ile aydınlatılmalı, bahçenin güzelliği ortaya çıkarılmalıdır. Ancak aydınlatma yapılırken bahçe de gezinti yapan veya dinlenen aile bireylerinin güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde yapılmalı bütün güvenlik tedbirleri alınmalı, elektrik kabloları yanmaz ve dayanıklı olanlardan seçilmelidir. Bu şekilde yapılacak olan  bahçe aydınlatması zarif ve güvenli olacaktır.

Bu bahçe fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!