Salonumu nasıl döşemeliyim? Türkiye'den 15 örnek fotoğraf! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Salonumu nasıl döşemeliyim? Türkiye'den 15 örnek fotoğraf!

nihal e. nihal e.
Modern Oturma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Salonlar, evlerimizin en özel ve en değerli yaşam alanlarıdır. Dekorasyon yaparken diğer yaşam alanlarından farklı olarak düşünülen ve tasarlanan salonlar aile bireyleri ile birlikte zaman geçirilen, misafirlerin ağırlandığı ve keyifli aile toplantılarının yapıldığı alanlardır. Bu nedenle titiz bir şekilde dekore edilen salonlar, salon tiplerine göre de farklı dekorasyonlara sahip olabiliyor. Salon düzenleme yapılırken salon tipine özel bir dekorasyon yapılması çok önemlidir. Geniş salonlar, küçük salonlar, merdivenlere sahip olan salonlar, kare salon dekorasyonları gibi farklı özellikleri bulunan bu yaşam alanları aynı zamanda evinizin sizi temsil etmesini sağlamaktadır. Salon dekorasyonu yaparken salonumu nasıl dekore etmeliyim, salon dekorasyonu nasıl yapılır, merdivenleri salona hitap edecek ve salon dekorasyonunu tamamlayacak şekilde nasıl dekore edilmeli diye düşünüyorsanız, salon dizaynı konusunda yardıma ihtiyacınız varsa profesyonellerimize danışabilir veya sizlere sunmuş olduğumuz salon dekorasyonlarını inceleyebilirsiniz. Zevkinize hitap eden ve aynı zamanda küçük salonların ve oturma odalarının ön plana çıkaracak dekorasyon fikirlerinin yer aldığı '' Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği '' başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Salon dekorasyonu ile ilgili işe yarar tüyolar öğrenmek için mutlaka yazımıza göz atın.

Açık renklerin dansı

Dr. Olgun Karazincir Villası Modern Oturma Odası Hiba iç mimarik Modern
Hiba iç mimarik

Dr. Olgun Karazincir Villası

Hiba iç mimarik

Her zaman enerji dolu ve insana huzur veren bir salon dekorasyonu için önceliğiniz açık renkler olmalıdır. Açık renkleri bir arada kullandığınızda oturma grubunuz salonun renk kombinasyonu içinde ön plana çıkacaktır. Salonun genel renkleri ile uyumlu yemek masası takımı da salonu daha şık gösterecektir.

​1- Odak noktası

Ergun İnşaat Örnek Daire Modern Oturma Odası nihle iç mimarlık Modern
nihle iç mimarlık

Ergun İnşaat Örnek Daire

nihle iç mimarlık

Salon dekorasyonu oluştururken belli bir mobilyayı odak noktası olarak belirlemek diğer eşyaları seçerken işinizi kolaylaştırır. Bu örnekte ortada bulunan farklı ebatlarda iki adet sehpa salonun odak noktası diyebiliriz. Koltuklar açık tonlarda seçilirken desenli bir halı üzerine yerleştirilen masalar daha da ilgi çekici görünüyor. Tavan lambalarındaki yuvarlak hatlar da sehpalar ile uyumlu.

​2- Her boşluğu değerlendirmek

Salon çok büyük değilse eğer mevcut her boşluğu akıllıca değerlendirmelisiniz. Bu örnekte bir duvara sadece televizyon seti yerleştirmek yerine bir çalışma masası ile tüm duvarı kaplayan yaratıcı bir kitaplık eklenmiş. Çalışma masasının fonksiyonel kullanımını profesyonel iç mimarlar tarafından sağlanmış. Yaşam alanının fonksiyonel ve dekoratif olması için uzman bir iç mimardan yardım alabilirsiniz.

Minimalist tasarımlar

Ali Dablan Evi Modern Oturma Odası Hiba iç mimarik Modern
Hiba iç mimarik

Ali Dablan Evi

Hiba iç mimarik

Sadeliği yaşam biçimi olarak benimsemişseniz resimdeki gibi bir dizayn tercih edebilirsiniz. Az sayıda eşya ve sade bir tasarım salonu daha estetik ve daha yaşanabilir gösterecektir. açık renkler ile destekleyerek minimalizmi daha ön plana çıkarabilirsiniz.

Zıt renklerle dekorasyon

Mehmet Bişkenar Evi Modern Oturma Odası Hiba iç mimarik Modern
Hiba iç mimarik

Mehmet Bişkenar Evi

Hiba iç mimarik

Birbirinden farklı renkleri salonda kullanabilir, zıt renkleri tercih ederek salona farklı bir hava kazandırabilirsiniz. Geniş bir salona sahipseniz zıt ve koyu renkleri tercih etmelisiniz. Bu sayede geniş alanlar boş görünmeyecek ve dekorasyonun zarafetini bozmayacaktır.

​3- Konfor

TrioParkKonut Çorlu - Örnek Daire Modern Oturma Odası MAG Tasarım Mimarlık Modern
MAG Tasarım Mimarlık

TrioParkKonut Çorlu – Örnek Daire

MAG Tasarım Mimarlık

Oturma odasının kullanım amacı hem konuklarınızı ağırlamak hem de dinlenmektir. Günün yorgunluğu atmak ya da ailenizle oturup sohbet etmek için koltuklarınızın rahat olması gerekir. Bu nedenle salon için satın alacağınız mobilyalarda birinci önceliğiniz konfor olmalı.

​4- Halı seçimi

Akdeniz Oturma Odası homify Akdeniz

Salon denilince akla ilk olarak koltuk takımı, sehpalar, masa sandalye ve televizyon seti gelir. Bu eşyalar kadar önemli görülmese de halı seçimi de salon dekorasyonunu doğrudan etkiler. Halı seçiminde mevcut alana göre karar vermelisiniz. Gereğinden büyük bir halı ya da fazla küçük bir halı, eşyalarınıza ne kadar özenirseniz özenin salonu çirkin gösterebilir.

​5- Desenli duvar kağıdı

Modern Oturma Odası homify Modern

Mütevazi bir salonunuz varsa eğer dekorasyona hareket katmak için duvarları kullanabilirsiniz. Günümüzde popüler olan desenli duvar kağıtları salonlar için de iyi bir alternatif. Fakat salon küçük ise tüm duvarlar yerine sadece tek bir duvara uygulayın.

​6- Koltuk arkasına konsol

Çeşme Port Alaçatı Modern Oturma Odası EKE Mimarlık Modern
EKE Mimarlık

Çeşme Port Alaçatı

EKE Mimarlık

Açık planlı yaşam alanlarında oturma odası yemek odasıyla iç içe olabilir. Bu gibi durumlarda geniş alandan ötürü koltuk takımı odanın ortasında bulunur. Salonu daha dolu göstermek için en geniş kanepenin arkasına bir konsol yerleştirirseniz daha iyi gözükecektir. Geniş salonlara açılan merdivenler, yüksek tavanlar ve tavanlardan sarkan aydınlatmalar salonu tamamlayacak şekilde dekore edilmelidir. Salon içindeki geniş boşlukları tamamlayacak, göze hoş görünecek merdiven dekorasyonları, salon içerisinde yer alan koltukların ve oturma grubunun renklerine uyumlu olmalıdır.

​7- Aynalı duvar

Phaselis Konutları Antalya Modern Oturma Odası Mimoza Mimarlık Modern
Mimoza Mimarlık

Phaselis Konutları Antalya

Mimoza Mimarlık

Bir salonu güzel göstermek için pek çok şeyden yararlanabilirsiniz. Bunlardan biri de duvar dekorudur. Duvarlarınızı resimlerle ya da duvar kağıtlarıyla süsleyebildiğiniz gibi mekanı olduğundan daha geniş gösteren aynaları da tercih edebilirsiniz. Bu örnekte bir duvar tamamen ayna ile kaplanmış.

​8- Renk uyumu

Modern Oturma Odası homify Modern

Dikkat çekici bir oturma odası için en kestirme yollardan biri cesur renkler kullanmaktır. Ancak kullanacağınız renk diğer eşyalarla uyumlu olmak zorunda. Aksi takdirde göz karmaşası yaratan, kötü bir dekorasyon olur.

​9- Yekpare koltuk

Perde Tasarım Klasik Oturma Odası PİLE PERDE Klasik
PİLE PERDE

Perde Tasarım

PİLE PERDE

Salonda önceliğiniz daha çok oturma alanı ise tek parçadan oluşan ama alabildiğine uzayan koltuklar işinizi görecektir. Bu örnekte U şeklinde uzanan ve üç duvarı kaplayan devasa bir mobilya görüyoruz.

​10- Renkli minderler

Modern Oturma Odası homify Modern

Koltuklarınız beyaz ya da nötr tonlara sahipse takımı canlandırmak için renkli minderlerden yararlanın.

​11- Odayı bölmek

Akasya Residence 2 Klasik Oturma Odası Öykü İç Mimarlık Klasik
Öykü İç Mimarlık

Akasya Residence 2

Öykü İç Mimarlık

Çoğu evde yemek odası bulunması için masa takımı salonda bulunur. Böyle durumlarda odayı bölmek için koltukları kullanabilirsiniz. En geniş kanepeyi masayı arkasına alacak şekilde yerleştirmeniz yeterli.

​12- Pencereyi kapatmamak

Oturma odasında tek bir pencere varsa eğer gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için pencerenin önüne herhangi bir eşya yerleştirmeyin.

​13- Sehpa kullanmamak

Kimi oturma odaları uzun fakat dar bir alana sahiptir. Bu durumda eşyaları salona göre yerleştirmelisiniz. Bu örnekte sehpa orta boşluk yerine koltuk yanına koyulmuş.

​14- Odaya göre eşya dağılımı

Oturma Odası | Living Room Modern Oturma Odası homify Modern
homify

Oturma Odası | Living Room

homify

Örnek resimde L biçiminde bir salon görmekteyiz. Odanın daralan kısmına masa takımını yerleştirmek doğru bir karar.

​15- Taş duvar

Sadece tek bir duvarı taş kaplama yapmak odaya karakter kazandıracaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Yeni ev düzecekler için Türkiye'den 8 mütevazi model' başlığına bakabilirsiniz.

Bu ev modellerinden hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!