Ayakkabı depolamada yaratıcı çözümler

Homify TR Homify TR
GIOCHIAMO, YU HIRAOKA DESIGN YU HIRAOKA DESIGN Depo odası
Loading admin actions …

Her insanın ayakkabı tercihleri ve alışkanlıkları farklıdır. Bazılarımız için rahatlık vazgeçilmezken, şıklık adına rahatlıktan feragat etmeyi göze alanlarımız da az değildir. Kimi insan bir modeli çok sever ve mümkün olduğunca başka bir ayakkabı giymemeyi tercih eder, kimisi ise hemen her gün farklı bir model giymekten keyif alır. Ama ne olursa olsun pek çoğumuzun en azından birkaç çift ayakkabısı vardır. Giyimine düşkün insanlar için bu rakam kimi zaman onlarca, hatta göz önünde kişiler için yüzlerce bile olabilir. Elbette sayı arttıkça ayakkabılara ev içinde yer bulmak da giderek büyük bir sorun halini alır. Evimizin dışında bulunduğumuz her türlü zeminle temas halinde olan ve iyi depolanmadığı takdirde hijyen de dahil olmak üzere pek çok sorun yaratabilecek ayakkabılarınıza ev içinde yer bulmakta sıkıntı çekiyorsanız, şu anda tam da yerine geldiniz demektir. Bu yazıda sizler için ayakkabı depolama fikirlerini derledik.

Antrede bir ayakkabı rafı

Evlerimizin giriş bölümleri genellikle değerlendirmekte güçlük çektiğimiz alanlardır. Hele bir de geniş bir antremiz varsa, evimizin toplam hacminden önemli bir bölümü bu alanda kaybediyor olabiliriz. Bu alanda hem bir portmanto, hem de ayakkabı rafı olarak işlevlenebilecek böyle bir tasarım, sizi pek çok dertten aynı anda kurtarabilecek bir potansiyele sahip. Üst rafta sık giydiğiniz ayakkabılarınızı, alttaki kapalı dolap kısmında ise mevsime uygun olmayan ve daha az giyilen modelleri depolayabilirsiniz.

Renkli fikirler

Canlı ve parlak renklerden hoşlanıyorsanız, bu yatay ve dikey dolap modellerini çok seveceksiniz. Kapakları hariç bire bir aynı tasarıma sahip bu iki dolabın iç bölmeleri simetrik yapıda olduğu için ister dikey isterseniz de yatay kullanılabilecek bir ürün olarak oldukça kullanışlı.

Kutu çekmeceler

Salle a manger villa de Founex, LAdesign LAdesign Minimalist Koridor, Hol & Merdivenler Komodin & Etajerler

Yine simetrik ve basit bir dörtlü rafın içine yerleştirilmiş büyük boy kutulardan oluşan bu çekmeceler, ayakkabı sayısı fazla olmayan ve evinin dekorasyonuna özen gösterenler için mükemmel bir seçim olacaktır.

Ölü alanları değerlendirin

İki katlı evlerde, üst kata çıkan merdivenlerin altı genellikle ölü alan olarak kalır ve değerlendirilme imkanı bulamaz. Ancak iyi bir tasarımal böyle bir alanda harika bir ayakkabı dolabı yapabilir veya yaptırabilirsiniz. İşte size harika bir örnek.

Minimal yaşayanlar için

homify Yatak Odası Elbise Dolabı & Komodinler

Fazla eşyalardan ve gereğinden fazla ayakkabıdan hoşlanmıyor ve olabildiğince minimal yaşamayı tercih ediyorsanız, bu son derece basit portmanto sahip olduğunuz tüm ayakkabılar için yeterli bir alan sunuyor olabilir.

Basit ve verimli

Bir şifonyeri ayakkabı dolabı olarak kullanmak pek çoğumuzun aklına gelmemiştir. Peki ama neden olmasın? Yatay ve geniş çekmeceleri ile bütün ayakkabılarımızı tek noktada toplama imkanı sunacak böyle bir şifonyer, basit olduğu kadar verimli ve şık bir çözüm.

Stilden vazgeçemeyenlere

'Welcome' Contemporary hallway shoe storage with mirror by Birex homify Modern Koridor, Hol & Merdivenler Depo

Giyiminde ve ayakkabılarında olduğu kadar evinde de stilden vazgeçemeyenler için tek kelimeyle mükemmel bir ayakkabı dolabı. Basit yapısı ile kolaylıkla yapılabilir olduğu kadar, kapağındaki ayna ile hem işlevsel hem de son derece şık bir model.

Geri dönüştürülmüş malzemelerdeki asalet

Geri dönüşümün önemi toplumlar tarafından giderek daha iyi kavranıyor. Buna paralel olarak da eskiden fazlalık ve hatta çöp olarak görülen eski eşyaların da kıymeti daha iyi anlaşılıyor. Bu eski sandık buna iyi bir örnek. Ahşap kalitesi ve işçiliğiyle de göz dolduran böyle bir sandık, özellikle mevsimi geçen ve gelecek yılı bekleyen ayakkabıların dinlenmesi için harika bir alternatif.

Çocuklar ve hiç büyümeyenler için

Tıpkı legolar gibi birbirine geçmeli bir yapıya sahip bu basit rafları dilediğiniz gibi tasarlayabilir, sıkıldıkça başka bir şekilde yeniden kurabilirsiniz. Dilerseniz ayakkabılarınızı raf renklerine göre sınıflandırın, dilerseniz mevsimlere göre.

Siz hangi fikri daha çok tuttunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!