Arsaya ya da imarsız araziye ev yaptırmak hakkında en çok merak edilenler

Homify TR Homify TR
homify Minimalist Evler
Loading admin actions …

Dünyada mekan şiarının her geçen gün daha da kuvvetlendiği günümüzde bugün artık herkes bir ev sahibi olmak istiyor ve bunun için çabalıyor. Şehirlerdeki toplu konut projelerinin her geçen gün çeşitlenmesi ve yaygınlaşması da bunun bir göstergesi. Daha ekonomik bir yöntemle ve gerektiğinde bankalardan ev kredisi çekerek taksitli ödemelerle kira öder gibi ev sahibi olmanın en güzel yolu toplu konut projeleri. Ancak ekonomik bir şekilde ev sahibi olmanın tek yolu bu değil elbette. Bugün şehir hayatının kalabalığından kaçmak isteyenlerin özellikle başvurduğu bir yöntem daha var: Kırsal bölgelerden arazi ya da arsa alıp ev yaptırmak. Şehir merkezindeki bir apartman dairesine göre çok daha ucuza gelen bu yöntemin kendi içinde zorlukları da yok değil, ama birikmiş paranızla bir apartman dairesi alamıyorsanız bile köyde küçük bir arazide minik ve sevimli bir yaptırabilmeniz muhtemel. Tabii yazlık ev ya da kır evine sahip olmak isteyenler de ikinci ev olarak bu yöntemi izleyerek ev yaptırıyorlar artık çoğunlukla. Peki kırsal ya da yazlık bölgelerdeki arsalarda ev yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeyler neler? İşte bu yazımızda köy arsasına ev yaptırmak isteyenlerin, kırsal bir yerden arazi almak isteyenlerin en çok sordukları soruların cevaplarını arıyoruz…

Kırsal bir bölgede bulunan arsanın üzerine ev yapabilir miyim?

Bu sorunun elbette tek bir cevabı yok. Bir arsaya ev yapabilmeniz için koşulların uygun olması gerekiyor. Öncelikle eğer söz konusu arsa köy yerleşim sınırları içindeyse, yani köy merkezindeki yaşam alanlarına yakınsa inşaat izni alınması gerekiyor. Köy Yerleşik Alanı olarak adlandırılan köy sınırları içindeki arsalarda ev yapmak aslında tarla sınıfındaki arazilere ev yapmaktan daha kolay diyebiliriz. Köy içindeki arsaya projelendirme yapıldıktan sonra projeye belediye ve muhtarlıktan izin belgeleri alındıktan sonra başlanabilir. Tabii mimari projenin sınırlandırmaları ve dayatmaları her şehre, hatta her beldeye göre değişiklik gösterebilir. Bunun için hayalinizdeki evin projesini çizdirirken mutlaka profesyonel bir mimarla çalışmanızı ve belediyeden o bölgedeki imar koşullarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Tabii bu mahalle statüsündeki yazlık arsalar için de aynı şey geçerli. Yazlık evlerin olduğu bir bölgede ev yaptırmak istiyorsanız evinizin projesinin o bölgenin belirlenen imar kurallarına uygun bir proje olduğundan emin olmalısınız.

Arsayı satın almadan önce bölgenin mimari özelliklerini öğrenmenin kolay yollarından biri de genellikle çevredeki evlere şöyle bir bakmaktır. Elbette bazı kaçak yapılar maalesef yolumuza çıkabilir; ancak genelde belirli bir bölgenin mimari sınırlamalarını gösteren en belirgin şey civardaki evlerdir. Örneğin genellikle tek katlı ya da iki katlı müstakil evlerin bulunduğu bir yazlık bölgeden arsa bakıyorsanız burada iki katın üzerinde bir yapılaşmaya izin verilmediğini varsayabilirsiniz. Tabii bu söylediğimiz şeyler arazi almak için etrafı gezerken işinize yarayabilir ancak satın alma işleminden önce söz konusu arazinin imar izin durumunu da mutlaka araştırın.

İmarsız arsaya bağ evi yaptırmak

Gelelim izin ve ruhsat açısından işlerin zorlaştığı bölgelere; yani yerleşim merkezlerinden uzak olan imarsız arsalara, yani arazilere. İmarı, yani yapılaşma izni olmayan yerlerde satın alacağınız arazilerde bağ evi yaptırmanın bazı koşulları var. bu koşullara uymadan yapılan tüm yapılar kaçak niteliğindedir ve yıkılır. Bu koşulları sıralayalım:

1- Söz konusu arazinin kadastral yola en az 25 metrelik cephesi olması gerekiyor. Yola cephesi olmayan arazilerde herhangi bir yapılaşma mümkün değil. Bu arazilere yalnızca bungalov tarzı mobil evler ya da konteynerlar yerleştirilebilir ama bu durumda da elektrik ve su getirmek mümkün olmayacaktır.

2- Yola cephesi olan imarsız araziye bağ evi olarak arazinin yüzde 5’i oranında yapı yaptırabiliyorsunuz. Ancak oturum alanı yüzde 5’i geçemiyor; yani eğer 1000 metrekare büyüklüğünde bir araziniz varsa ev projeniz de en fazla 50 metrekarelik bir oturum alanı olabilir.

3- Tabii 50 metrekarelik oturum alanına iki katlı bir ev de yaptırabilirsiniz, ancak iki katın üstü de kaçak sayılacaktır. Bu tür evler için maksimum kat sayısı 2 ve maksimum yükseklik 6 buçuk metredir.

4- Ne kadar büyük bir araziye sahip olursanız olun, en fazla 250 metrekarelik bir kapalı alana sahip olan ev yaptırabilirsiniz. Yani yüzde 5 sınırı, inşaat alanı olarak 250 metrekareye kadar geçerli oluyor.

5- Elbette bu bağ evi dükkân gibi bir ticari işletme olamaz. Eğer söz konusu arazide turistik bir iş yapmayı planlıyorsanız turizm imarlı arsalara bakmanız gerekiyor.

Bu ipuçlarını faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!