homify:  tarz

​Evinizden tozu sonsuza dek çıkarmak için 6 ipucu

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Hepimizin isteği şık ve düzenli bir eve sahip olmak, rahatça yaşamak ve sevdiklerimizi evimizde güzelce ağırlayabilmektir. Ancak arkadaşlarımız ve ailemizi yaşam alanımıza davet etmek için öncelikle temiz bir ev şart. Ev temizliği bir sorun, zira ne kadar silersek silelim her köşe bucak yine de tozlanır. Temizliği her gün tekrarlasanız dahi tozdan ebediyen kurtulmak imkansız. Madem tozdan ve kirden kurtuluş yok, o halde toz almayı daha pratik hale getiren bazı tüyolar bulabiliriz. Aşağıda hayatınızı kolaylaştıracak bazı öneriler derledik. Bu bilgilerle tozun temizlenmesi çok daha pratik olacak. Şimdi sırayla göz atalım.

​1- Gereksiz eşyalardan kurtulun

homify:  tarz

Toz almakla ilgili en kalıcı çözüm eşyalardan kurtulmaktır! Kulağa çılgınca gelse de aslında çok mantıklı bir öneri. Kullanmadığınız, artık ihtiyaç duymadığınız şeylerden kurtulursanız toz tutacak ve dolayısıyla silmeniz gereken eşyalar azalır. Sadece temizlik açısından değil, hareket alanınız da büyür. Günümüzde dairelerin giderek küçüldüğü hesaba katılırsa tıkış tıkış eşya yüzünden yaşam alanınızda boğulacak gibi olursunuz. Kısacası gereksiz nesnelerden kurtulmanın pek çok yararı var. Bu nedenle uzmanlar belli aralıklarla evinizin düzenini yenilemenizi öneriyor.

​2- Perdeler için elektrikli süpürge

homify:  tarz Ev İçi

Toz birikimi deyince genellikle raf içi ve mobilyaların üst kısmı akla gelir. Oysa aklınıza gelmeyen pek çok şey de tozlanır. Bunlardan biri perdedir. Perdeleriniz sentetik ya da stor perde olsa dahi elektrik süpürgesi ile tozunu alabilirsiniz. Perde dışında yatağınızdaki tozları da elektrikli süpürge ile çekmek mümkün. Tabii ki zeminde kullandığınız fırçayı yatağınıza sürmeyeceksiniz. Elektrikli süpürgelerin yanında pek çok aparta olur. Bunlardan bir fırçayı yatak için diğerini de perde için kullanabilirsiniz.

​3. Suya yumuşatıcı ekleyin

homify:  tarz Ev İçi

Toz alma işlemi için öncelikle kuru bir bezle tozlu yüzeyi silerek daha sonra nemli bir bezle üzerinden geçersiniz. Bazen sadece fırça ile toz alır bazen de fırça ile uğraşmadan ıslak bir bezle tozlu yüzeyi silebilirsiniz. Ancak en etkin çözüm ilk cümlede belirttiğimiz gibidir. Kısacası toz alırken de işin içine su ve bez giriyor diyebiliriz. Peki madem ıslak bir bezle siliyoruz, neden sildiğimiz yüzeyler mis gibi kokmasın? Bunu sağlamak için tek yapmanız gereken suya birkaç damla yumuşatıcı eklemek. Böylece tozunu aldığınız tüm mobilyalar şahane kokacak.

​4. Özel aparatları bir kenara bırakın

homify:  tarz

Toz almak için piyasa pek çok özel fırça, bez veya sıvı ürün bulabilirsiniz. Tüm bu ürünler elbette işe yaramaz değil. Ancak toz almak için ekstra masraf yapmak kulağa hiç akıllıca gelmiyor. Zira bu özel ürünlerin sağlayacağı temizliği evde var olan eşyalarla da sağlayabilirsiniz. Örneğin mikrofiber bezler toz için etkili olmakla birlikte artık kullanmadığınız eski bir çorabı da toz almak için kullanabilirsiniz.

​5. Zor bölgeler için fırça kullanın

Fate London:  tarz Ev İçi
Fate London

natural wood trook dustpan & brush

Fate London

Ne yazık ki toz zerrecikleri evinizde belli noktalara yerleşmez aksine tüm köşe bucak toz alır. Bununla birlikte bazı bölgelerde daha fazla toz birikebilir. Çünkü bu tür yerler temizlenmesi zor köşelerdir. Dolayısıyla bu alanları sürekli temizleyemediğiniz için zamanla daha çok tozlanır. Bu gibi ulaşması zor noktalar için eski bir fırçanızı kullanın. Mevcut alanın darlığına göre fırça boyutuna karar verebilirsiniz.

​6. Tüy toplayıcılar

Triple Arquitetura:  tarz Çocuk Odası
Triple Arquitetura

O pet da casa!

Triple Arquitetura

Temizlik için özel aparatlardan uzak durun dedik ancak söz konusu sevimli hayvan dostlarımız olunca iş değişiyor. Her ne kadar hayvanlarımızı çok sevsek de tüylerini toplamak bir dert. Kedi, köpek tüyü toplamak için üretilmiş özel ürünler ise bu işi çok pratik bir hale getiriyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfağı oturma odasından nasıl ayırabilirim?' başlığını okuyabilirsiniz.

Bu rehberi siz de faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!