Salon halısı nasıl seçilir? 14 farklı model

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Salon halısı nasıl seçilir? 14 farklı model

nihal e. nihal e.
CCT INVESTMENTS – CCT 172 Project in Trabzon:  tarz Oturma Odası
Loading admin actions …

Konuklarımızı ağırladığımız salonlar her zaman şık ve güzel gözükmelidir. Koltuk takımı veya sehpa dışında halılar da dekorasyonda büyük rol oynar. Bugünkü yazımızda salon halısı seçmenin püf noktalarından bahsedeceğiz. Öncelikle halı seçerken mevcut alan ile mobilyaların konumuna dikkat etmek gerekiyor. İkinci husus ise dekorasyonun tarzı. Eğer modern tarzda dekore edilmiş bir salona klasik bir halı alırsanız uyumsuz kaçacaktır. Kısacası salon halısı seçilirken odanın boyut, eşyalar, dekorasyon stili gibi pek kriter göz önüne alınır. Aşağıda farklı salon örneklerindeki halı modellerini inceleyelim.

​Klasik halı

İlk salon örneğimizde karşılıklı duran iki kanepe ortasında klasik bir halı modeli görüyoruz. Ahşap zemin ile ahşap mobilyaları tamamlayan halı oturma odasının huzurlu atmosferine uygun bir seçim. Renkler ise oldukça yumuşak.

​Yamalı halı

50GR Mimarlık – 50GR MİMARLIK _ Seyri Sapanca_ Oturma Odası:  tarz Oturma Odası
50GR Mimarlık

50GR MİMARLIK _ Seyri Sapanca_ Oturma Odası

50GR Mimarlık

Sırada “patchwork” adı verilen rengarenk bir halı modeli var. Yamalı halı da diyebileceğimiz bu model son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Canlı renklerin mobilyaların baskın mavisiyle de uyumlu.

​Kontrast yaratan halı

Bir diğer salon örneğinde üzerinde renkli pon ponlar bulunan beyaz bir halı görüyoruz. Dekorasyonda duvarlardan koltuklara ve hatta zemine dek her köşede koyu renkler hakim. Halı ise açık tonlarda seçilerek salonun koyuluğuyla kontrast yaratıyor.

​Etnik desenler

Çağdaş ve yaratıcı bir stile sahip salon oldukça etkileyici görüyor. Gizemli duvar panosundan labirenti andıran sehpa tasarımına dek her bir parça çok orijinal. Halı seçiminde ise etnik desenli bir halı tercih edilerek geçmişle günümüz arasında bir köprü kurulmuş.

​Yuvarlak halı

ZEN HALI – Özel Tasarım :  tarz Duvar & Zemin
ZEN HALI

Özel Tasarım

ZEN HALI

Salon için seçeceğiniz halı mutlaka dikdörtgen şeklinde olmak zorunda değil. Bu örnekteki gibi yuvarlak bir halı da gayet estetik durabilir.

​Büyük halı

Salonun boyutları halı modelini doğrudan etkiler. Örnek fotoğrafta hayli geniş bir oturma odası görüyoruz. Geniş koltuk takımı ortada bulunmasına rağmen hala kenarlarda boşluklar var. Dolayısıyla böyle bir salon için fotoğraftaki gibi büyük bir halı tercih edilebilir.

​Hayvan derisi görünümünde halı

homify:  tarz Oturma Odası

Oturma odası açık planlıysa eğer birden fazla halı rahatlıkla kullanılabilir. Fotoğrafta beyaz renkli sade bir halıya ek olarak siyah beyaz renkli, hayvan derisi görünümünde ikinci bir halı daha kullanılmış.

​Modern halı

OSMANOĞULLARI MOBİLYA – Osmanoğulları Mobilya:  tarz Oturma Odası
OSMANOĞULLARI MOBİLYA

Osmanoğulları Mobilya

OSMANOĞULLARI MOBİLYA

Modern oturma odalarına uygun olarak büyük desenli ya da rengarenk halılar salonu olduğundan daha neşeli ve cazip kılar.

​Siyah beyaz çizgiler

Ev TAdilatları – Daire Tadilatları :  tarz Oturma Odası
Ev TAdilatları

Daire Tadilatları

Ev TAdilatları

Resimde gördüğümüz minimalist salon örneğinde hardal renkli koltuk dışında her şey bembeyaz. Bu sadelik stille örtüşmekle birlikte biraz kontrast katmak için siyah beyaz çizgili bir halı kullanmak oldukça doğru bir karar. Zira siyah ve beyaz ikilisi her daim popülerdir.

​Asimetrik halı

Üç tarafı tamamen düz, bir tarafı ise girintili çıkıntılı olan bu halı yine modern bir model. Oturma odası da modern stille döşendiği için halı uygun bir seçim.

​Yolluk

Ülkemizde halı ve kilim ile birlikte yolluk da bolca kullanılır. Örnek fotoğrafta da kırmızı yolluk beyaz zeminle çok yakışmış görünüyor.

​Piksel desenli halı

CCT INVESTMENTS – CCT 172 Project in Trabzon:  tarz Oturma Odası
CCT INVESTMENTS

CCT 172 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Çağdaş halı modellerinde öyle çok desen seçeneği bulunuyor ki aklınıza gelmeyecek motifler bile halıya işleniyor. Bu örnekte ise piksel desenli yaratıcı bir halı görüyoruz.

​Koyu tonlu halı

Daha önce kontrast amaçlı siyah zemin üzerine beyaz halı örneğini görmüştük. Bu salonda ise iki parçadan oluşan sehpanın beyaz rengini öne çıkarmak için koyu tonlu bir halı kullanılmış.

​Kadife halı

Son halı örneğimiz krem rengi koltuk takımını tamamlayan süt kahve bir halı. Modelin özelliği ise hem tüylü hem de kadife olması.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Evde rahat edeceğiniz bir köşeniz olsun: 14 örnek fotoğraf!' başlığına bakabilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!