Salon halısı nasıl seçilir? 14 farklı model

nihal e. nihal e.
A. S. EVİ OTURMA ODASI İNCİ YANARDAĞ İÇMİMARLIK Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Konuklarımızı ağırladığımız salonlar her zaman şık ve güzel gözükmelidir. Koltuk takımı veya sehpa dışında halılar da dekorasyonda büyük rol oynar. Bugünkü yazımızda salon halısı seçmenin püf noktalarından bahsedeceğiz. Öncelikle halı seçerken mevcut alan ile mobilyaların konumuna dikkat etmek gerekiyor. İkinci husus ise dekorasyonun tarzı. Eğer modern tarzda dekore edilmiş bir salona klasik bir halı alırsanız uyumsuz kaçacaktır. Kısacası salon halısı seçilirken odanın boyut, eşyalar, dekorasyon stili gibi pek kriter göz önüne alınır. Aşağıda farklı salon örneklerindeki halı modellerini inceleyelim.

Salon halı modelleri

Oturma odaları için halı seçerken pek çok farklı seçeneğimiz var. Dokuma halılardan fabrika halılarına, klasik ve gösterişli desenlerden spor halı modelleri ve kilimlere varana kadar pek çok farklı tarza uygun halı bulmak mümkün. İşte evleriniz için seçebileceğiniz farklı salon halı modelleri…

​1- Klasik halı

İlk salon örneğimizde karşılıklı duran iki kanepe ortasında klasik bir halı modeli görüyoruz. Ahşap zemin ile ahşap mobilyaları tamamlayan halı oturma odasının huzurlu atmosferine uygun bir seçim. Renkler ise oldukça yumuşak.

2- ​Yamalı halı

Sırada “patchwork” adı verilen rengarenk bir halı modeli var. Yamalı halı da diyebileceğimiz bu model son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Canlı renklerin mobilyaların baskın mavisiyle de uyumlu.

3- ​Kontrast yaratan halı

Bir diğer salon örneğinde üzerinde renkli pon ponlar bulunan beyaz bir halı görüyoruz. Dekorasyonda duvarlardan koltuklara ve hatta zemine dek her köşede koyu renkler hakim. Halı ise açık tonlarda seçilerek salonun koyuluğuyla kontrast yaratıyor. Spor halı modelleri arıyorsanız bu tarz halılara göz gezdirebilirsiniz.

4- ​Etnik desenler

Çağdaş ve yaratıcı bir stile sahip salon oldukça etkileyici görüyor. Gizemli duvar panosundan labirenti andıran sehpa tasarımına dek her bir parça çok orijinal. Halı seçiminde ise etnik desenli bir halı tercih edilerek geçmişle günümüz arasında bir köprü kurulmuş.

5- ​Yuvarlak halı

Özel Tasarım ZEN HALI Duvar & ZeminHalı & Kilimler
ZEN HALI

Özel Tasarım

ZEN HALI

Salon için seçeceğiniz halı mutlaka dikdörtgen şeklinde olmak zorunda değil. Bu örnekteki gibi yuvarlak bir halı da gayet estetik durabilir.

6- ​Büyük halı

Salonun boyutları halı modelini doğrudan etkiler. Örnek fotoğrafta hayli geniş bir oturma odası görüyoruz. Geniş koltuk takımı ortada bulunmasına rağmen hala kenarlarda boşluklar var. Dolayısıyla böyle bir salon için fotoğraftaki gibi büyük bir halı tercih edilebilir.

7- ​Hayvan derisi görünümünde halı

Oturma odasının iç mimari tasarımı açık planlıysa eğer birden fazla halı rahatlıkla kullanılabilir. Fotoğrafta beyaz renkli sade bir halıya ek olarak siyah beyaz renkli, hayvan derisi görünümünde ikinci bir halı daha kullanılmış.

8- ​Modern halı

Osmanoğulları Mobilya OSMANOĞULLARI MOBİLYA Modern Oturma Odası
OSMANOĞULLARI MOBİLYA

Osmanoğulları Mobilya

OSMANOĞULLARI MOBİLYA

Belirttiğimiz gibi koltuğa göre halı seçimi dekorasyonun karakterini şekillendiren oldukça önemli bir tasarım hamlesidir. Modern oturma odalarına uygun olarak büyük desenli ya da rengarenk halılar salonu olduğundan daha neşeli ve cazip kılar.

​9- Siyah beyaz çizgiler

Daire Tadilatları Ev TAdilatları Oturma OdasıTV Dolabı & Mobilyaları
Ev TAdilatları

Daire Tadilatları

Ev TAdilatları

Resimde gördüğümüz minimalist salon örneğinde hardal renkli koltuk dışında her şey bembeyaz. Bu sadelik stille örtüşmekle birlikte biraz kontrast katmak için siyah beyaz çizgili bir halı kullanmak oldukça doğru bir karar. Zira siyah ve beyaz ikilisi her daim popülerdir.

​10- Asimetrik halı

Üç tarafı tamamen düz, bir tarafı ise girintili çıkıntılı olan bu halı yine, koltuğa göre halı seçimi konusunda modern bir örnek. Oturma odası da modern stille döşendiği için halı uygun bir seçim.

​11- Yolluk & kilim

Ülkemizde halı ve kilim ile birlikte yolluk da bolca kullanılır. Örnek fotoğrafta da kırmızı yolluk beyaz zeminle çok yakışmış görünüyor.

- Kilimler

Elbette illa ki her salonda büyük ve geniş halılar olmak zorunda değil. Eğer ısınma gibi bir işlevsel arayışınız yoksa kilimlerle çok daha hafif ve ferah bir dekorasyon da oluşturabilirsiniz.

​12- Piksel desenli halı

CCT 172 Project in Trabzon CCT INVESTMENTS Modern Oturma Odası
CCT INVESTMENTS

CCT 172 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Çağdaş halı modellerinde öyle çok desen seçeneği bulunuyor ki aklınıza gelmeyecek motifler bile halıya işleniyor. Bu örnekte ise piksel desenli yaratıcı bir halı görüyoruz.

13- ​Koyu tonlu halı

Daha önce kontrast amaçlı siyah zemin üzerine beyaz halı örneğini görmüştük. Bu salonda ise iki parçadan oluşan sehpanın beyaz rengini öne çıkarmak için koyu tonlu bir halı kullanılmış.

14- ​Kadife halı

Son halı örneğimiz krem rengi koltuk takımını tamamlayan süt kahve bir halı. Modelin özelliği ise hem tüylü hem de kadife olması.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Evde rahat edeceğiniz bir köşeniz olsun: 14 örnek fotoğraf!' başlığına bakabilirsiniz.

- Oturma odası dekorasyon örnekleri

Mona Casa Mona Casa Modern Oturma Odası
Mona Casa

Mona Casa

Mona Casa

Eğer çok da geniş olmayan alanlarda nasıl şık dekorasyonlar yaratılabileceğini merak ediyorsanız bkz: Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği

Siz hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!