Evinizi daha temiz tutmak için her gün yapmanız gereken 7 şey | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Evinizi daha temiz tutmak için her gün yapmanız gereken 7 şey

nihal e. nihal e.
homify
Loading admin actions …

Hayat boyu sahip olmak için emek verdiğimiz yaşam alanımız olan evlerin konforlu, estetik ve hijyenik bir yer olması için düzenli olarak temizlik yapmamız gerekir. Temizlik yapmaya vakti olmayanlar temizlikçi tutabilirler ancak çoğumuz evde sürekli bir yardımcı çalıştıracak kadar zengin değiliz. Dolayısıyla temizlikten kaçış yok. Çocuk sahibi olanlar için çocuğun bakımının yanında bir de çıkardığı dağınıklıkla baş etmek ayrı bir angaryadır. Çocuk sahibi olmayanlar ise genellikle iş sahibi olduğu için yorgun argın eve dönüp üstüne temizlik yapmak bir o kadar insanı bezdirir. Kısacası çocuklu- çocuksuz, çalışan ya da ev hanımı durumunuz ne olursa olsun her kişiye özel farklı sıkıntılar vardır. Yani anlayacağınız temizlik hiç birimiz için eğlenceli değil. Ancak madem temizlikten kaçış yok, en azından neyi nasıl yapmamız gerektiğini öğrenebiliriz. Bugünkü yazıda evin daimi olarak temiz ve tertipli olmasını sağlamak için her gün yapılması gereken bazı temizlik rutinlerinden bahsedeceğiz. Şimdi sırayla göz atalım.

​Tüm odaları havalandırın

Modern Oturma Odası homify Modern

Evi havalandırmanın temizlikle ne alakası olduğunu sorabilirsiniz. Her sabah pencereleri açıp odaları havalandırmak öncelikle oksijen olarak daha enerjik olmanızı sağlar. Böylece temizlik yapabilmek için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Sadece siz değil, mobilya ve duvarların da temiz havaya ihtiyacı vardır. Böylece küf ve rutubet gibi durumları önlemiş olursunuz.

​Evi kötü kokulardan arındırın

Modern Yemek Odası homify Modern

Odaları havalandırmanın bir iyi yanı da evdeki kötü kokuları arındırmaktır. Ancak sadece pencereleri açmak yetmez, kokunun kaynağına gitmeniz gerek. Örneğin sigara içiyorsanız akşamdan kalma küllükleri muhakkak boşaltın ya da koku yayan ayakkabılarınız varsa antrede bulundurmayın. Hatta üşenmeyip yıkarsanız çok daha iyi olur. Bunun dışında terlemiş giysiler ya da çoraplar da kötü kokular yayabilir. Onları ortalıktan kaldırmanızda fayda var.

​Yatağı toplayın

Modern Yatak Odası homify Modern

Her gün yapmanız gereken şeylerden biri de yatağı toplamak. Çarşafları silkelemeyi de ihmal etmeyin. Zamanınızın kısıtlı olduğu günlerde bile birkaç dakikanızı bu işe ayırın. Böylece yorgun argın eve döndüğünüzde dağınık yatağı yapmakla uğraşmanıza gerek kalmaz. İnanın, bu basit iş yorgunken gözünüzde çok daha büyüyecek.

​Tezgahı temizleyip bulaşıkları yıkayın

homify

Mutfak temizliği, öncelikle sağlık açısından ihmal edilmemeli. Zira zararlı bakterilerin oluşumu için kirli bir mutfak çok elverişlidir. Dolayısıyla mutfak temizliğinden herhangi bir şekilde kaçış yolu yok. İlk olarak tezgahı toplayın ve kirli bulaşıkları varsa hemen bulaşık makinesine doldurun. Eğer makineniz yoksa yine de bulaşıkları çıktığı anda yıkamak sizin için daha karlı olacaktır. Çünkü bekleyen yiyecek kırıntıları bekledikçe katılaşır ve temizlemesi daha zor hale gelir.

​Antreye çeki düzen verin

Antre, konuklarınızı kabul ettiğiniz ilk yerdir. Aynı zamanda kapınızı çalan ama içeri girmeyen kişiler de buradan yola çıkarak eviniz ve sizin hakkınızda fikir edinirler. Antre temiz olduğu sürece insanların gözünde iyi bir imaj yaratabilirsiniz. Çok detaylı olmasa dahi derli toplu bir görünüm sizin için yeterli olacaktır.

​Balkonu yıkayın

Özel Konut Tasarımı Modern Balkon, Veranda & Teras Deco Mimarlik Modern
Deco Mimarlik

Özel Konut Tasarımı

Deco Mimarlik

Hemen hemen herkesin evinde büyük ya da küçük bir balkon bulunuyor. Özellikle sıcak havalarda sıkça kullandığımız balkonlar hem çabucak tozlanır hem de dışarıdan gelen tozu toprağı içeri taşır. Dolayısıyla bu durumu önlemek için balkonu her gün yıkamak gerekir.

​Banyo ve tuvalet temizliği

Modern Banyo homify Modern

Eğer her gün duş alan biriyseniz banyonuzu ıslak ve dağınık bırakmayın. Aynı şekilde klozet de hijyen açısından temiz olmalıdır. Bu hem kendi sağlığınız hem de evinizin iyi görünmesi için ihmal etmemeniz gereken şeylerden biridir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfak oturma grubu için Türkiye'deki evlerden 11 örnek' başlığına bakabilirsiniz.

Bu ipuçlarını siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!