İmar izni nedir? Nasıl alınır? | homify

İmar izni nedir? Nasıl alınır?

Homify TR Homify TR
İnşaat talipgul36
Loading admin actions …

İnşaat sektörünün hem dünyada hem Türkiye’de bir hayli canlı olduğu zamanlarda yaşıyoruz ve bu yüzden de bugün ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayattaki ilk amacı diyebiliriz. Ev sahibi olmanın elbette farklı konumlar ve farklı istekler için farklı yolları var; ev kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak bunlardan biri. Ev kredisi ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa Ev kredisi rehberi: Nasıl alınır, nasıl yapılandırılır, şartları nelerdir? başlıklı yazımızda bunları ele almıştık. Bu yazımızda ise kendi evini kendisi yaptırmak isteyenler için oldukça önemli bir konuya değineceğiz. İmar izni nasıl alınır?

Özellikle şehirden uzak kırsal ya da yazlık bölgelerde bir arsa alıp kendi zevk, ihtiyaç ve isteklerine göre bir ev yaptırarak huzurlu ve doğal bir yaşam alanı oluşturmak isteyenler bu konudaki adımlarını imar yasalarına uygun bir şekilde atmazlarsa hem yaptırdıkları evleri yıkılabilir ve onca masraf ve emek boşa gider, hem de doğal ve kentsel düzenin bozulmasına sebep olabilirler. İşte imar kurallarına uygun ev yaptırma rehberi…

İmar ne demek?

Osmaniye Hasanbeyli'de Dağ Evleri Çalık Konsept Mimarlık Villa
Çalık Konsept Mimarlık

Osmaniye Hasanbeyli'de Dağ Evleri

Çalık Konsept Mimarlık

Ama imar başvurusu nasıl yapılır? sorusundan önce imar ne demek, imar nedir gibi soruların cevaplarını kısaca verelim. İmar kelimesinin sözlük anlamı: bayındırlık. Yani bir yerin hayat şartlarına uygun hale getirilmesi ve bu yönde yapılan düzenlemeler anlamına geliyor. Kısacası imar, bugünün şartlarında şehirleşmenin kontrollü bir şekilde yapılması olarak kullanılıyor. Yani bir yere ev yapacaksanız, mevcut bölgenin belirlenmiş ve kanuni yönetmeliklerine uygun bir ev yapmalısınız.

Arsa ve arazi arasında ne fark var?

Meşeli Evler - Edirne Uzunköprü Meşeli Evler
Meşeli Evler

Meşeli Evler – Edirne Uzunköprü

Meşeli Evler

İmar nedir? sorusundan sonra, bir başka kafa karışıklığı yaratan sorulardan biri ile devam edelim. Özellikle arsa, imarlı arsa, imarlı arazi gibi çokça kullanılan örnekler yüzünden bu konuda da belirli oranda yanlış bilgi mevcut. Peki arsa ve arazi kavramları arasındaki fark nedir? Kendi evinizi yaptırmak için yer satın alırken bu konuda neye dikkat etmelisiniz?

İmarlı arsa nedir?

Arsa ve arazi arasındaki fark aslında imarlılık durumudur. Yani arsa olarak adlandırılan toprak parçası, üzerine ev yapılabilecek, imar izni olan toprak parçasıdır. Kısacası imarlı araziye, yapılaşmaya müsait bölgelerdeki arazilere arsa denir. Bugün emlak sitelerinde sıklıkla imarlı arazilerin imarlı arsa olarak adlandırıldığını da görüyoruz ancak teorik olarak arsa zaten üzerinde yapılaşma izni olan arazi anlamına gelir. Ancak bu yüzden, tabii ki siz kendiniz için üzerine rahatlıkla ev yapabileceğiniz bir alan alırken imar izni durumunu yine de mutlaka kontrol edin. Çünkü bu kavramlar emlakçılar tarafından bile doğru kullanılmayabiliyor ve iç içe geçebiliyor. Tabii ki belirli bir bölge içindeki imarlı arsaların, imarsız arazilere göre daha pahalı olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

İmarlı arsa için yapılaşma izni

İmarlı arsanızın olması demek, tabii ki istediğiniz gibi evi kafanıza göre istediğiniz koşullarda o arsaya yapabilirsiniz anlamına gelmiyor. Yapılaşmaya müsait olan alanlar içerisindeki bir yapının inşaatına başlamak için de gerekli izin ve ruhsatların alınması şartı var. İnşaatın ilk aşaması olan kanunen hafriyat işlemlerine bile bu izinleri almadan başlayamazsınız. Eğer imarlı bir arsanız varsa ve içine ev yaptırmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol önce söz konusu imarın koşullarını ve sınırlarını öğrenmek. Biliyorsunuz ki imar izinlerinin de bölgelere ve kentleşme alışkanlıklarına göre farklı sınırlamaları ve özellikleri var. Dolayısıyla arsanıza kaç katlı bir ev yaptırabileceğinizi, ne kadar büyüklükte bir oturum alanında bir plan çizdirebileceğinizi, iç ve dış yaşam alanlarının büyüklüklerini imar kısıtlamalarına göre yapabilirsiniz. Yani önce belediyeden ve Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden arsanızın imar koşullarını eksiksiz öğrenmeniz gerekiyor.

Proje çizimleri

Daha sonra ise profesyonel bir mimara çizdireceğiniz eksiksiz ev projenizi, her türlü elektrik, mekanik tesisat, çevre ve peyzaj ve alt yapı projeleri ile birlikte valilik ve belediyelere yapı ruhsatı almak için bir dilekçe ile birlikte sunmalısınız. Deneyimli bir mimar, projelendirme ve yapı ruhsatı için gerekli olan belgeleri eksiksiz hazırlama konusunda size yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, evinizin projesinin yapılacak olan ev ile bire bir aynı olması ve inşaat sırasında kesinlikle izin alınan projenin dışına çıkılmamasıdır.

İmar başvurusu nasıl yapılır?

İnşaat talipgul36
talipgul36

İnşaat

talipgul36

Her ne kadar genel kanı imarsız arazilere de başvuru ile imar izni alınabileceği yönünde olsa bu doğru değil. Bir arazinin imarlılık durumu onun bulunduğu bölge ile alakalıdır ve imar izni kişiye ve başvuruya göre verilmez. Yani imar başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı maalesef imarsız araziler için bunun mümkün olmadığı. Belediyeler zaman zaman şehrin genişlemesi için kentleşme planları dahilinde bazı bölgeleri imara açarlar ve imara açılan bölgelerdeki araziler yeni düzenlemelerle yapılaşma izni verilen arsalar statüsü kazanırlar. Ancak siz kafanıza göre imarlı olmayan bir yerdeki arazinize imar izni isteyemezsiniz.

İmarsız araziye bağ evi yaptırmak

Ancak tabii ki imarsız arazilere de prefabrik evler gibi daha küçük ve pratik bir ev yaptırılabilir, tabii ki bunun belirli ve kesin bazı kısıtlandırmaları var. Doğaya zarar vermeyecek ve bu bölgelerin dokusunu bozmayacak şekilde yalnızca belirli koşullara uyarak küçük bağ evleri yaptırmak mümkün. Nasıl mı?

Baş evi için aranan şartlar

Öncelikle söz konusu imarsız arazinin kadastral bir yola en az 25 metrekarelik bir cephesinin olması gerekiyor. Yola hiçbir cephesi olmayan araziler için hiçbir şekilde yapılaşma söz konusu olamaz. Bu tarz arazilere ancak konteyner tarzı taşınabilir mini evler koyabilirsiniz ancak su ve elektrik de getiremezsiniz.

Yüzde 5 oturum alanı ile bağ evi

Yola yeteri kadar cephesi olan bir araziye arazinin yüzde 5’ini geçmeyecek kadar oturum alanı olan küçük bir bağ evi yaptırabilirsiniz. Yani 1000 metrekarelik bir arazi satın aldıysanız bunun yalnızca 50 metrekaresini ev oturum alanı olarak kullanabilirsiniz. Tabii 50 metrekare oturum alanına iki katlı bir ev yaptırabilirsiniz, ancak üçüncü katı çıkmak da mümkün değil. Bu tarz arazilerde yapılacak müstakil bağ evleri için yükseklik sınırı en fazla iki kat ve 6 buçuk metredir.

Sınırlamalar

Tabii yüzde 5 kuralının da belirli bir sınırlaması var, yani bir bölgede uçsuz bucaksız büyüklükte bir araziye sahip olsanız bile inşaat alanı en fazla 250 metrekare olabilir. Yani 50 dönüm arazinize dahi 250 metrekareden daha büyük bir ev yaptıramazsınız.

- İmarsız araziler için mobil ev çözümleri

Eğer imarsız araziniz için farklı fikirler arıyorsanız mutlaka bkz: İnşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evler

Bu rehberi siz de faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!