Emeklilik hayallerinizi süsleyecek 10 muhteşem müstakil ev | homify

Emeklilik hayallerinizi süsleyecek 10 muhteşem müstakil ev

Homify TR Homify TR
Patagonia Log Homes - Arquitectos - Neuquén Müstakil ev Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Pek çoğumuz apartman dairelerinde yaşıyoruz ama hemen hepimiz de müstakil evlerde oturmak istiyoruz. Büyük şehirlerde ve kent merkezlerinde müstakil bir ev bulmak, hele ki böyle bir evi satın almak hiç de kolay değil. Bu yüzden de bunu bir emeklilik hayali olarak içimizde tutuyor ve en kısa zamanda güneyde veya Ege'de bir yerde bahçeli bir evimiz olmasını düşlüyoruz. Peki ya bu hayalinizi biraz daha ete kemiğe büründürmeye ne dersiniz? Size düşlerinizdeki emeklilik hayatını yaşatma potansiyeli taşıyan birbirinden güzel 10 müstakil evden oluşan bir derleme hazırladık. Gelin bu birbirinden güzel evlere biraz daha yakından bakalım.

Düşler evi

Bahçesi egzotik çiçek ve ağaçlarda süslü, mimarisiyle aklınızı, manzarasıyla gönlünüzü çelecek bu muhteşem müstakil ev, hayallerimizi bile bir parça zorluyor doğrusu. Sırtını sıkı bir orman dokusuyla örülü küçük bir tepeye veren bu iki katlı müstakil evde gerçekten dört dörtlük emeklilik günleri geçirebilir insan.

Toprakla buluşmak için

Yeni nesil yapı malzemelerinin yanı sıra ahşabın da oldukça yoğun olarak kullanıldığı bu müstakil ev ise son derece geniş verandası ile dikkat çekiyor. Alıştığımız verandalara benzemeyen ve bir tür duvarsız odayı andıran bu alan, evin genel amacını özetliyor aslında. Bu ev içeride değil dışarıda, bahçede ve toprakta zaman geçirilmesi için tasarlanmış. Ellerinizi toprakla buluşturmak için tek kelimeyle mükemmel.

Kütük ev sevenlere özel

Kütük evler ülkemizde de büyük bir hızla yaygınlaşıyor son dönemde. Maliyetleri giderek düşen ve bu yönleriyle prefabrik evlere de ciddi bir alternatif haline gelmeye başlayan kütük evlerin o doğal ve yalın güzellikleri ise hepimizin malumu. Sağlamlığı ve sunduğu sağlıklı ortamla her çalışanın emeklilik hayalini süsleyen kütük evlere oldukça iddialı bir örnek teşkil eden bu müstakil ev, bahçesi ve ahşap çitleriyle de dikkat çekiyor.

Egzotik bir tarz

Bahçesi tropik ağaçlar ve bitkilerle dolu ve evi çepeçevre kuşatan geniş bir verandaya sahip olan bu müstakil ev de sıcak havalardan vazgeçemeyenler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Klasik taş ev

Taş evler de tıpkı kütük evler gibi, barınma ihtiyacının ötesinde romantik ve nostaljik çağrışımlar yapan yapılardır. Yine ahşap ev türevleri gibi ölçülmesi dahi güç denecek kadar uzun bir ömre sahip olan taş evler, aslında bu yönleriyle ölümsüzlüğü çağrıştırır ve huzur verirler. Tek katlı muhteşem bir taş ev ve önünde yemyeşil bir bahçe, emeklilik için ideal ortam bu olsa gerek.

Tek katlı müstakil ev

Müstakil ev denince aklımıza genellikle dubleks evler gelir. Yazlıklar için de durum genellikle benzerdir. Bunun sebebi de gayet basit aslında. Ülkemizdeki müstakil evlerin çok büyük bir kısmı iki ve daha çok katlıdır. Oysa emeklilik için düşünülen bir evin çok katlı olması aslında hiç de iyi bir fikir değil. Merdivensiz ve düz ayak bir ev ileri yaşlarımız için kesinlikle çok daha iyi bir seçenek.

Kutu gibi bir ev

Çağdaş Avrupa mimarisinin tipik bir örneği olan bu küçük müstakil ev, kompakt yapısı ve toprak tonlarındaki renkleri ile işlevsel olduğu kadar da sevimli. Açık plan bir bahçeye sahip olan evin şıklığı da basitliğinden geliyor.

İddialı bir ahşap ev

Hayatını apartman dairelerinde geçirmiş bir kişinin emeklilikte biraz gösterişli bir müstakil evde oturmak istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sonuçta emeklilik bir biçimde idealize ettiğimiz ve kanaat etmek yerine keyif sürmeyi düşündüğümüz bir dönemdir. Siz de hayatınızın bu dönemi için iddialı bir ev tercih ediyorsanız, bu gösterişli ahşap ev ilginizi çekebilir.

Geniş aileler için

Emeklilik demek ne kadar bahçe, toprak ve mangal demekse, en az o kadar da çocuklar, torunlar ve geniş bir aile demektir. Bu tarz geniş bir müstakil ev ve ondan az kalır yanı olmayan müthiş bahçe, hiç şüphesiz torunlarınızın yaz boyu ayrılmak istemeyecekleri bir yer olacaktır.

Göz alıcı bir mimari

Denver Street Lot 7 Uptic Studios Modern Evler
Uptic Studios

Denver Street Lot 7

Uptic Studios

Kimi insan için bir evin yalnızca işlevleri ve hayatına kattıkları önemliyken, bazı insanlar da tasarımı ve mimariyi ön plana koyar, bu uğurda gerekirse başka şeylerden taviz verebilirler. Çağdaş mimarinin bu nefis örneğinin mimari aşıkları için akıl çelici olduğuna şüphe yok. Bonusu ise evin hemen yarım metre ötesinden başlayan yetişkin ağaçlar. Doğa ve mimarinin mükemmel uyumu.

Siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!