Mutfak boyutlarına uygun dekorasyonlar | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mutfak boyutlarına uygun dekorasyonlar

ümit  atdağ ümit atdağ
Rustik Mutfak Espacios y Luz Fotografía Rustik
Loading admin actions …

Yeni bir eve taşınmak durumunda kaldınız ve yeni evinizin mutfağı istediğiniz ölçülere sahip olmadığından tadilat yapmak, mutfağı istediğiniz mutfak haline getirmek istiyorsunuz. Ancak mutfak ölçüleri istediğiniz mutfak için ideal ölçülerde değil. Bu durumda yapmanız gereken mutfak ölçülerine göre tadilat yapıp, düzenleme ve yenileme yaparak mutfağınızı dekore etmek ve yeni mutfağınızı işlevsel hale getirmektir.Mutfak tadilatları ve yenileme işleri çok meşakkatli ve ilgi gerektiren işlemlerdir. Öncelikle mutfağınızı kendi kişiliğinize, tarzınıza uygun bir şekilde dekore etmenin yanında yapacağınız mutfak dekorasyonun fonksiyonel, işlevsel, estetik, zarif ve görsel bir mutfak haline getirmek için çok farklı etkenleri uyum içerisinde tasarlamalı ve uygulamalısınız. Mutfak dekorasyonu içerisinde yer alan mutfak dolapları, mutfak tezgahları, ıslak hacimler, tesisatlar, beyaz eşyalar, elektrikli eşyalar, duvar rafları, mutfak adası, yemek masası, yemek araç gereçleri gibi irili ufaklı çok sayıda dekorasyon unsuru vardır. Bütün bu unsurları bir potada eritmek ve estetik, işlevsel bir mutfak ortaya çıkarmak için titiz bir çalışma yapmalı, titiz bir uygulama ile mutfağınızı ortaya çıkarmalısınız. Zarif ve işlevsel bir mutfak için saydığımız bu etkenlerin dışında en büyük etken yeni mutfağın boyutlarıdır. Yeni mutfağın boyutları istediğimiz ölçülerde ise basit bir dekorasyon planlaması ile  mutfak dekorasyonu tamamlanabilir. Ancak yeni mutfağın ölçüleri istediğimiz ölçülerden çok küçük ise yeni ölçülere göre revizeler yapmalı, yeni mutfağa göre dekorasyon planlanmalı ve ideal bir mutfak ortaya çıkarılmalıdır. Aksi halde küçük, işlevsel olmayan,  ihtiyaçlarımıza cevap vermeyen bir mutfak ile yaşamak zorunda kalabilir, evin geri kalan dekorasyonunun kötü olmasına katkıda bulunabiliriz. Peki mutfak dekorasyonu ve tadilatı yapılırken küçük mutfaklarda dikkat etmemiz, özen göstermemiz gereken önemli noktalar nelerdir ? 

Mutfak tadilatına başlamadan önce mutfağın boş olmasını sağlamalı, mutfak eşyalarını evin her hangi boş bir alanına yerleştirerek bir stüdyo mutfak şeklinde geçici bir mutfak oluşturmalıyız. Bu sayede tadilat süresince hem mutfak ihtiyacımızı karşılamış hem de mutfak tadilatı sırasında mutfak araç ve gereçlerinin zarar görmesini, önlemiş oluruz. Daha sonra mutfağımızın ölçülerini çıkararak bir mutfak şeması oluşturmamız, mutfak mobilyalarımızı bu şema içerisine kağıt üzerinde yerleştirerek planlama yapmamız gereklidir. Mutfak ölçülerine uygun bir planlama sonrasında uygulamaya başlamalıyız. Eğer mutfağımız çok küçük ise aydınlatma çok dikkat etmeliyiz. Küçük alanda mutfak mobilyaları nedeniyle alan daha fazla daralacağı için aydınlatma şiddeti dikkatli bir şekilde seçilmeli ve göz sağlığını tehdit etmemesi sağlanmalıdır. Ayrıca mutfak alanı çok dar ise büyük mutfak mobilyaları imkanlar dahilinde mutfak dışında ikame edilmeli ve mutfağın olabildiğince geniş olması sağlanmalıdır. Buz dolabı, bulaşık makinesi gibi büyük hacimli elektronik eşyalar mutfağın yakınında bir yere yerleştirilerek mutfağın devamı havası oluşturulabilir ve mutfak genişletilebilir. Mutfakların geniş gösterilmesi için ayna ve açık tonlarda boya, duvar kağıtları kullanılmalıdır. Açık ton renkler bulundukları hacimleri daha geniş gösteren renklerdir. Bu nedenle mutfak açık renklere boyanmalı ve geniş bir oda gibi görünmesi sağlanmalıdır. Mutfağınız çok dar ise büyük modüler mutfak dolapları yerine  duvar rafları tercih edilmelidir. Modern raf sistemleri günümüzde her uzunlukta ve şıklıkta kolayca bulunabildiği için mutfaklara da rahatlıkla uygulanabilir. Modern raf sistemleri ile mutfaklara modüler dolapları koymadan muhafaza ve depolama alanları oluşturabilirsiniz. Modern raf sistemleri hem mutfağı şık, farklı ve estetik gösterecek hem de mutfak dolaplarının işlevini göreceğinden fonksiyonel kullanım sağlayacaktır. Mutfak alanları küçük olduğundan mutfak tezgahlarınızın boyutlarını da küçültmelisiniz. Mutfak tezgahının üst yüzeyini kaydıraklı yüzey olarak tercih ederek gerektiğinde tezgah alanını uzatabilir ve ihtiyacınız bittiğinde tekrar eski haline getirebilirsiniz. Mutfak tezgahlarını tasarlatırken mutfağınızda bulunan ölü alanlar olan köşe alanları, kolon veya kiriş çıkıntılarına göre tasarlatmalı ve bu alanların kullanılarak mutfağın biraz daha geniş olmasını sağlamalısınız. Mutfak tadilatı yaptıracaksanız ve mutfak ölçüleriniz küçük ise homify mutfak tadilatı ve küçük mutfak dekorasyon örneklerinin yer aldığı mutfak dekorasyonları sayfamızı ziyaret ederek fikir edinebilir veya benzer uygulamayı mutfaklarınıza yapabilirsiniz.

 

Stüdio mutfak

Rustik Mutfak homify Rustik Seramik

Mutfak tadilatı yapacaksanız geçici bir mutfak olması veya sade bir mutfak olması için stüdyo mutfak tercih etmelisiniz. İki amaç içinde kullanım kolaylığı sağlayan stüdyo mutfaklar sade olmaları, kolay  ve basit imalatları,  fazla yer kaplamaları nedeniyle kolaylık sağlamaktadır. Geçici mutfak kullanımı içinde ideal olan bu mutfaklar evin bir köşesine basit işlemler ile kurulabilen ve istenildiğinde basite kaldırılabilen mutfaklar olduğundan hem maliyetsiz, hem kullanışlı hem de şık ve estetik mutfak dekorasyonlarıdır. Örnek resimde yer alan mutfak dekorasyonu gibi benzer bir dekorasyon uygulamasını evinizde yapabilir ve kullanabilirsiniz.

6 m2 mutfak

Mutfak için ayrılan oda veya alan çok küçük ise yapmanız gereken bu boyutlara uygun bir mutfak yaptırmaktır. Mutfak dolapları ve mutfak tezgahını mutfak alanının ölçülerine göre zarif  olmalı ve oda içinde kötü görünmemelidir. Küçük bir mutfak içinde yer alan mobilyalar kötü göründüğünde mutfak karamsar ve boğucu bir havaya bürünür. Bu durumda mutfakta zaman geçirmek istemezsiniz. Bu nedenle ideal ölçülere uygun yeni mobilyalar temin ederek dekorasyonun şık ve estetik olmasını sağlamalısınız. Örnek resimde evin bir köşesi  toplamda 6 metre kareden küçük bir alanı mutfak olarak dekore edilmiş ve zarif bir mutfak ortaya çıkarılmış. Mutfak aynı zamanda fonksiyonel dekore edilerek alan darlığı avantaja çevrilmiş.

10 m2 mutfaklar

Mutfak alanı için ayrılan alan 10 metre kareden küçük değilse ortalama bir mutfak dekorasyonu yaparak mutfak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 10 m2 bir mutfak için az bir alan gibi görünse de mutfak ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve mutfağın ana görevlerini yerine getirebilecek bir alandır. Bu nedenle dekorasyonunuzu rahat bir şekilde yaparak mutfağınızı kullanabilirsiniz. Mutfak mobilyalarınızı mutfak ölçülerine uygun bir şekilde revize ederek, büyük eşyalarınızın bir kısmını mutfak içinde dekore ederek mutfağınızı daha küçük mutfaklara göre daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

15 m2 mutfaklar

Mutfak tadilatı yapacağınız alan 15 metre kare civarında ise mutfağınızı bütün mobilyarınızı alacak şekilde dekore edebilirsiniz.  Mutfak dolaplarınızı, mutfak tezgahınızı, mutfakta yer alan elektronik eşyalarınızı  mutfağa yerleştirerek bir dekorasyon yapabilirsiniz. Örnek resimdeki gibi bir mutfak dekorasyonu yapabileceğiniz gibi mutfak dolaplarınızı da bu dekorasyon içine dahil ederek daha kullanışlı ve daha fonksiyonel bir mutfak ortaya çıkarmış olursunuz.

20 m2 mutfaklar

Her ev hanımının rüyası olan geniş mutfaklar 20 metre kare ve daha fazla olan mutfaklardır. Bu mutfaklar geniş olduklarından kolaylıkla dekore edilebilen ve içlerinde boş alan kalan, ferah, havadar,  geniş mutfaklar olduğundan istediğiniz gibi dekore edebileceğiniz ve güzelleştirebileceğiniz mutfaklardır. Örnek resimde 20 metre kare olan mutfağın fonksiyonel bir şekilde dekore edilerek bol bol geniş açıklık bırakılmış halini görüyorsunuz. Bu şekilde ince ve uzunlamasına olan mutfağınızı dekore ederek şık ve büyük bir mutfak sahibi olabilirsiniz.

Geniş mutfaklar

Klasik Mutfak dwarf Klasik

Mutfağınızı tadilat ile yenileyecekseniz  genişliğinin 20 metrekareden büyük olmasını sağlamalısınız. Geniş mutfaklarda mutfak dolapları mutfak tezgahı, mutfak adası, yemek masası, özel dinlenme alanı gibi dekore edebileceğiniz alanlara yer verebilir ve mutfağınızı yaşanabilir bir mutfak haline getirebilirsiniz. Örnek mutfakta yer alan geniş mutfağa benzer bir dekorasyon yaparak misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Bu mutfak dekorasyonlarını siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!