Maas Architecten: modern tarz Evler

Kış ayları için sıcak ve konforlu bir ev nasıl hazırlanır?

Meral Eser Meral Eser
Google+
Loading admin actions …

Kış aylarına girdiğimiz bu süreçte, soğuk hava koşullarına uygun sımsıcak bir atmosfer oluşturmaya ne dersiniz? Bu yazımızda kış koşullarına uygun, konfor ve rahatlık sağlayan dekor örneklerini ilham veren fikirlerle beraber bir araya getirdik. Sımsıcak tekstil ürünleri, kalın perdeler ve kullanım ihtiyaçlarına göre paravan niteliği taşıyan dekor fikirleri ilginizi çekebilir. Pencere yalıtımından çatı izolasyonuna yapısal nitelikleri ve donanımı güçlendirecek unsurları gözden geçirin. Örneklerle kış koşullarında sıcak bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracak fotoğrafları gözden geçirelim.

1. Bakım

Öncelikle eskiyen pencere kasalarını değiştirmek gerekebilir. Artık eskiyen ahşap pencere kasaları yerine günümüzde ısı ve hatta ses yalıtımına karşı pimapen alternatifleri sıklıkla kullanılıyor. Genel olarak izolasyonla ilgili ihtiyaçları muntazam karşılayan döşeme zemini, duvarlar ve pencere yalıtımları gözden geçirilmelidir.

2. Kapı ve pencereleri izole edin

Sıcak bir atmosfer oluşturmak için kapı ve pencerelerin muntazam yalıtılması şarttır. Örnek görselde minimalist yaklaşımla beyazlara bürünen oturma odasında beyaz ve modern oturma grupları kullanılmış. Nötr renklerle döşeme zemini ile beyaz dekorlar muntazam uyum sağlıyor.

3. Çatı yalıtımı ile ısı kaybını önleyin

Çatı yalıtımını mutlaka gözden geçirin ve eğer ihtiyaç duyuluyor ise çatı izolasyonu ile ilgili tedbirlerinizi mutlaka alın. Bu iş için uzmanların desteği ile mevsimsel şartlara uygun malzemeleri belirleyin ve kısa zamanda temin ederek ısı yalıtımını ihmal etmeyin.

4. Döşeme zemini için yalıtım alternatiflerini kullanın

Eğer bütçeniz buna uygunsa yerden ısıtma sistemlerini tercih edebilir, bu iş için en uygun alternatifleri ısıtılacak yaşam mahalinin alanına göre belirleyebilir ve fiyat alabilirsiniz. 

5. Isı kaybını önleyen tekstil ürünlerini kullanın

Campbell Watson: modern tarz Oturma Odası
Campbell Watson

Frank Sofa by B&B Italia

Campbell Watson

Isı kaybını önleyen tekstil dokularını tercih edebilir, natürel dokularla sımsıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Ayrıca, homify'da mimarlar tarafından dizayn edilen farklı stilde proje örnekleri bulabilirsiniz.

6. Sıcak renklerle atmosferi değiştirin

Loloca Design: eklektik tarz tarz Oturma Odası

Dekorasyonda kullanılacak renklerin yansıması daha sıcak bir atmosfer oluşturmanızda etkili olacaktır. Sıcak ve canlı renkleri kullanarak soğuk etkiyi kırabilir, içinizi ısıtacak oturma alanları dizayn edebilirsiniz. Kırmızı koltuk modelleri son derece şık ve elegan çizgiler taşıyor.

7. Kalın perdelerden faydalanın

Kalın perdeler mutlaka ısı kaybını önlemede etkili olacaktır. Farklı ince tül perde ve kalın perdeleri bir araya getirerek uygulanacak stil ve tarza göre dizayn edebilirsiniz. 

8. Yalıtım için gerekli önlemleri alın

Uygulanacak stil ve tarza göre ahşap zemin kaplamaları, gerek duvar ve tavanlarda gerekse döşeme zemini kaplamalarında sıcak bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracaktır. Zemin kaplamalarında kullanılan malzemelerin ısı kaybını önleyen materyallerden ve doğal malzemelerden oluşması bir avantaj olacaktır. Genel olarak zemin kaplamaları, çatı, duvar, pencere ve döşeme zeminleri için gerekli yalıtım önlemlerini almayı ihmal etmeyin.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Sıcak atmosferleriyle 31 kış bahçesi modeli!’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu ipuçlarını faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!