エコリコデザイン一級建築士事務所: eklektik tarz tarz Evler

Kendi imkanlarınızla inşa edebileceğiniz 6 küçük ev projesi

Meral Eser Meral Eser
Google+
Loading admin actions …

Hem hesaplı hem de ihtiyaçlarınızı muntazam karşılayacak bir ev inşa etmek, şüphesiz ki bazı avantajlar sunar. Öncelikle kullanıcı bireylerin ihtiyaçlarını esas alan planlama ile yaşam alanları düzenlenir. Kullanım ihtiyaçlarını esas alan düzenlemenin yanı sıra, inşa edilecek yapı için ayrılan bütçe ile arsa alanı ve belediyelerce verilen izinler sonucunda bir yerleşim planı oluşur. Bulunduğu çevre ile iklim koşulları, alan hesabı, kat planları ve yerleşim planı üzerinden ilk adımlar atılır. Normal şartlarda mimarlar ve inşaat şirketleri alan hesabı üzerinden fiyat belirleyebilir. Uygulanacak stil ve tarza göre belirlenen malzemeler, süreç ve planlama yine bütçe ile ilgilidir. Bu yazımızda kendi imkanlarınızla inşa edebileceğiniz 6 küçük ev projesinden ilham veren örnekleri bir araya getirdik, bu evlerden hangisi ilginizi cezbediyor?

25 metrekarelik küçük bir ev

Yapının yerleşim alanı 25 metrekarelik bir zeminden oluşuyor. Kırmızı ve bej rengi tonlarının muntazam uyumu cephe dizaynında ön plana çıkıyor. Özellikle prefabrik konutlarla ilgilenenler için hem hesaplı hem de kullanım ihtiyaçlarının muntazam karşılandığı küçük bir konut olarak ilgi çekiyor. Geleneksel izlerle kiremit çatı formu kaplama malzemelerinde tercih edilirken, taşıyıcı sistemlerde ahşap kolon ve kirişler tercih ediliyor. Verandası ile sıcak havaların keyfini çıkarabileceğiniz küçük ama hesaplı bir konut.

Modern bir konut

Ahşabın modern çizgilerle konut cephelerinde bir yorumu ile devam edelim. Tasarımı ile dikkat çeken, küçük ama bünyesinde birçok ihtiyacı muntazam karşılayan yapısı ile ahşap prefabrik ev. Yapı sadece 50 metrekare alana yerleşiyor. Enerji verimliliği sağlanması ve fonksiyonelliği ile öne çıkan yaklaşımı ile modern stil çözümlerle inşa edilmiş. Küçük olsun benim olsun diyenlere mevsimsel ya da dönemlik kullanım avantajları da sunuyor.

Çarpıcı bir cephe

Cephesi ile çarpıcı bir örneğe ne dersiniz? İç mekanda hacmin en doğru kullanımı kullanıcıya ve ihtiyaca göre şekillenebilir. Çatı formu ile dikkat çeken bu çalışmada rustik esintilere yer verilmiş. Beyaz duvar zemini ile sıcak renklerin bir araya geldiği küçük ev sıcak atmosferi ile sizleri karşılıyor. Ferforje saçak ve aydınlatma aksesuarları ile sempatik bir giril dizayn ediliyor ve beyaz duvarlarla kontrast oluşturuyor.

Geleneksel izler

RIBA MASSANELL S.L.: akdeniz tarzı tarz Evler
RIBA MASSANELL S.L.

Portal de piedra con puerta de madera

RIBA MASSANELL S.L.

Şehirden uzak, huzur veren bir atmosfere sahip müstakil bir konuta ne dersiniz? Bu gördüğünüz konut genel olarak geleneksel izler taşıyor. Cephesinde çatı unsurları gözlemlenebilir. Ahşap kirişler ve çatı örtüsü gelen olarak geleneksel mimari izler taşıyor. Ahşabın natürel dokusu sıcak bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca, homify'da peyzaj mimarları tarafından dizayn edilen farklı stilde proje örnekleri bulabilirsiniz.

Doğa ile iç içe

Doğa ile iç içe olmayı arzulayanlara ferah bir atmosfer sunan bu konut, basit çizgilerle modern stil dizayn edilmiş. Ormanlarla çevrili bu şahane ev projesi modern stil usüllere göre dizayn edilmiş. Geniş pencereler ve sürgülü cam kapı kullanımı tercih ediliyor. Doğa ile iç içe bu küçük ama şirin ev, doğal ışığı da muntazam alıyor. Birçok insanın hayallerini süsleyecek huzur veren bir atmosfere sahip.

Huzurlu ve sakin

Son fotoğrafta ise Türkiye'den Ayvalık'ta bulunan şahane bir konut görmekteyiz. Pencere formları simetri unsurlarına göre dizayn edilen konutta balkon ve veranda mevcut. Genel olarak geleneksel çizgiler taşıyan yapıda, kiremit çatı örtüsü kullanılmış. Dönemsel mimari nitelikler taşıyan cephe dizaynının yanı sıra natürel renkler bir araya geliyor. Huzur veren bir ev arayanlara bahçeli konfor sunan bir konut projesi.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Natürel dokunuşlarla 10 muhteşem kır evi mutfağı’ yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!