Küçük bir mutfakta kusursuz bir düzen sağlamak için 18 parlak fikir

Özlem K. Özlem K.
Arquitecto Alejandro Sticotti Kırsal Mutfak
Loading admin actions …

Küçük mutfaklar birçok dairenin kaçınılmazı. Eğer hayatınızı bir dekorasyon dergisinin sayfaları arasında sürdürmüyorsanız, şehir içinde gerçek bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, büyük olasılıkla sizin mutfağınız da pek büyük değildir! Maalesef bilinen bir gerçek! Üstelik yemek kültürü muazzam düzeyde gelişmiş, evlerinin hemen hepsinde düzenli olarak yemek pişirilen bir halk olduğumuz için mutfağı da epey efektif kullandığımızı söyleyebiliriz. Belki bir çoğumuz minicik tezgahlarda onlarca çeşit yemek hazırlayabiliyor, alışık olduğumuz için bu konuda fazla bir sıkıntı dahi çekmiyoruz… Ama bir tane ciddi derdimiz var: Depolama. Çok yemek pişirilen evlerin mutfak gereçleri de gıdası da bol oluyor. Küçücük mutfaklara bunları sığdırmak ise eziyet. Oysa iyi planlanmış, uzman mutfak tasarımcılarının elinden çıkmış bir mutfak ne kadar küçük olursa olsun, depolama alanlarına azami önem verir ve neyi nereye tıkıştıracağımız konusunda bize sorun çıkarmaz. 

Bugünkü yazımızda küçük mutfaklarda kusursuz bir düzen sağlamak için tasarlanmış harika depolama üniteleri göreceğiz. Sizin küçük mutfağınız için ihtiyaç duyduğunuz şey de, bu akıllıca planlanmış tasarımlar olabilir.

1) Her şey yerli yerine

Küçük mutfakta düzen oluşturmak şarttır. Her şey her zaman kendi yerine konmalı. Bu çekmece ise bu alışkanlığı  sürdürmek için ideal. Tüm çatal bıçaklar ve diğer aparatlar için ayrılmış bölmeler ve buna ek olarak iki yanda baharat bölmeleri mevcut.

2) Her kısımda depolama alanı

İncecik bir dolap kapağının dahi ufak kavanozlar ve kutular için depolama alanı olarak kullanılabileceğini görüyoruz.

3) Anlamsız boşluklar mı var?

Anlamsız boşluk diye bir şey yoktur! Dar ve şekilsiz kısımlar dahi işlevsel depolama alanlarına dönüştürülebilir.

4) Derli toplu sevenlere

Ortalıkta eşya görünmesinden hoşlanmayanlar için beyaz eşyaları da bünyesine alan, yüksek dolaplar mevcut.

5) Düşük bütçeyle yaratıcı çözümler

Bütçeniz çok düşükse dahi, az malzeme bol yaratıcılık kullanarak çeşitli depolama alanları oluşturmak mümkün. İlham için homify Dergi sayfalarından iyisi yok!

6) Pratik kullanım

Üst üste yığılmış, ağırlığından kolunuzu koparak tencere dağları yerine, her parçanın tek tek dizildiği bir tencere çekmecesi de biraz fazla yeri olanlar için çok pratik. 

7) Kullanılmayan dip köşe kalmasın

Tencereler için bir alternatif de köşeleri geniş bir depolama alanı haline getiren, kapakla birlikte öne doğru çıkarak pratik bir kullanım sunan köşe dolapları.

8) Mini kiler

Baharatlar için ayrılmış, kapakla birlikte öne çıkarak rahat bir kullanım sunan bir mini kiler dolabı daha görüyoruz.

9) Merdiven altında L mutfak

Bu fotoğrafta esas göstermek istediğimiz şey, en şekilsiz alanlardan bile kullanışlı ve şık görünen bir mutfak çıkarılabileceği. Önemli olan alana özel tasarım ile mekanı optimum kullanmak.

10) İçine dünyaları alan daracık bir dolap

Tezgahlar genelde 70 cm oluyor ancak alanınız darsa, 40 cm'lik bir tezgah ve altındaki dolaplar bile içine dünya kadar eşya alacaktır. 

11) Bir mini kiler dolanı daha

Dar ve derin alanları değerlendirmenin bir numaralı yolu olan mini kiler dolaplarına bir örnek daha.

12) Geri dönüşüm yapan insan, ne güzel insan

Eğer mutfağınızda geri dönüşüm yaparak dünyanın nispeten daha iyi bir yer olmasına kendi adınıza katkıda bulunmaya gayret ediyorsanız, mutfak firmaları bunun için de harika çözümler sunuyor.

13) Her şey elimin altında olsun diyenler için

Tıpkı restoranların ya da otellerin profesyonel mutfakları gibi, siz de günlük kullandığınız her parçanın elinizin altında olmasını istiyorsanız, güzel mutfak eşyalarınızı aynı zamanda dekoratif birer obje gibi de kullanarak açık raf modellerini tercih edebilirsiniz. 

14) Depolamayı dekorasyonla birleştirin

Irtem MutfakDolap & Raflar

Mutfağınızda türlü nedenlerden dolayı köklü bir değişim yapamıyorsanız, sevimli ve/veya sıra dışı raf modelleri ile işlevselliği görsellikle birleştirerek yaratıcı çalışmalara imza atabilirsiniz.

15) Boy dolapları

in-toto Amersham in-toto Amersham Modern Mutfak
in-toto Amersham

in-toto Amersham

in-toto Amersham

Küçük mutfakların kurtarıcılarından biri de zeminden yükselen, eski tel dolapların modern versiyonları olarak adlandırabileceğimiz geniş ve yüksek boy dolapları.

16) Güzel bir küçük mutfak örneği

Fotoğraflarda U biçiminde, bir tarafı tavana kadar dolapla kaplanmış, bir tarafı yüksek tezgahlı, modern, sade ve bol depolama alanlı bir mutfak örneği görüyoruz. 

17) Rustik esintiler

The Mighty Plate Rack The Plate Rack MutfakDolap & Raflar
The Plate Rack

The Mighty Plate Rack

The Plate Rack

Modern mutfaklara ya da İskandinav mutfaklara kırsal stilin nüanslarını eklemek mekanlara sıcak bir atmosfer kazandırıyor. İşte bu da ispatı! Eski bir dolap, yanında eski tip tabak dolabı, altta beton raf ve şık sepetler.

18) Endüstriyel mutfak gibi

Paslanmaz çelik antibakteriyel olduğu için endüstriyel mutfaklarda en çok kullanılan malzemedir. Evinizin mutfağına endüstriyel bir hava katmak ve pratik bir kullanım sağlamak için siz de normalde profesyonel mutfaklarda görülebilecek türden malzemeler ile mutfağınızda şık bir düzel kurabilirsiniz.

'Daha temiz ve düzenli bir mutfak için her gün yapılması gereken 6 şey' başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz hangilerini daha çok sevdiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!