Türk evlerinde en çok yapılan 7 dekorasyon hatası

Özlem K. Özlem K.
Francesca Greco - HOME|Philosophy Klasik Oturma Odası
Loading admin actions …

homify sayfalarındaki evlerle kendi evinizi kıyaslıyor ve nerede yanlış yaptığınızı mı düşünüyorsunuz? Dekoratörlerin kusursuzca yaptığı ancak sizin belki de fark edemediğiniz detaylar neler? 

İyi bir dekorasyon yapmanın belirli kuralları vardır ve ne kişisel beğeniler ve ihtiyaçlar ne de mekanların şekilleri bu kuralları değiştirmez. Evinizin şık görünmesini ve konforlu olmasını istiyorsanız, temel dekorasyon kurallarına dikkat etmeli ve tüm odalardaki uygulamalarınızı ona göre yapmalısınız. Kötü yapılmış bir dekorasyonun kaynağı genel olarak aynı hatalardır ve basit birkaç kural sayesinde bu hatalardan kurtularak göze hoş görünen, konforlu bir eve sahip olabilirsiniz. 

Bugün sayfamızda gözlerden kaçan ve ülkemiz evlerinde sıklıkla yapılan dekorasyon hatalarının neler olduğunu ve bu hatalardan kaçınmak için neler yapmamız gerektiğini inceledik. Umuyoruz ki, bu yazımız kendi evinizdeki olası hataları görüp onları düzeltmenizde faydalı olur.

1) Fazla büyük mobilyalar

Türk evlerinin baş belası olarak nitelendirebileceğimiz ilk madde, boyutları oda için fazla geniş mobilyalar. Malum, evlerimiz genelde fazla büyük değil ancak kallavi kanepelerin, devasa büfelerin adeta hayranıyız, onlarsız yapamıyoruz! Oysa evlerin bir numaralı dekorasyon hatası oda için fazla büyük boyutlu mobilyalar kullanarak hem odanın olduğundan  da küçük görünmesine neden olmak hem de odanın hareket akışını bozmak.

2) Fazla sayıda eşya

homify

En yaygın olarak yapılan hatalardan bir diğeri mekanları eşyaya boğmak ve içeride adeta nefes alamaz hale gelmek. Rutin olarak ihtiyaç duyulmayan, kullanılmayan veya nadiren kullanılan mobilyaları, içlerini tıklım tepiş doldurduğumuz dolapları vs gözden geçirip fazlalık olan her şeyi elden çıkarmak yalnızca evinizden değil, omuzlarınızdan da yük kaldıracaktır! Konuyla ilgili 'Evimi nasıl sadeleştirebilirim?’ başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

3) Banyoyu alelade bırakmak

La Posa Style Modern Evler

Banyo da evimizin en sık kullanılan mekanlarından biridir ve iyi bir görünümü o da hak ediyor. Ancak Türk evlerinde banyolar genelde kötü fayanslar ile döşenmiş, zaman zaman kırık dökük, bir hayli demode ve üstelik çoğu aynı zamanda sanki bir ardiye olarak kullanılıyor. Oysa banyomuzu bir arınma yeri olarak algılayıp ve bize huzur vermesini istemeliyiz. homify Dergi'nin 'Önce ve Sonra' sayfalarından onlarca banyo tadilat çalışması fotoğraflarına ulaşabilir, ihtiyaç duyduğunuz ilhamı tam olarak bu sayfalarda bulabilirsiniz. 

4) Çirkin ve demode yüzeylerler

Bu sefer mobilyaların hem döşemelerinden hem de cilalarından bahsediyoruz. Aldığınız yıllarda büyük ihtimalle oldukça trendy olan ve göze güzel görünen döşemeler ve cila tonları artık güncelliği yitirdi ve evinizde kötü bir görünüme neden oluyor, ancak mobilyalarınız kaliteli ve oldukça sağla durumda mı? O halde zaman yüzeysel değişim zamanı! En demode koltuk dahi iyi bir döşeme ve uyumlu birkaç kırlent ile şık bir görünüme kavuşabilir. 

5) Alakasız mobilyaları bir arada kullanmak

Yani dekorasyona sahip olmamak… Niyetiniz bu değilse bile! İşinizi görsün diye zaman içinde aldığınız mobilya parçaları birbiri ile uymuyorsa, evinizde bir stil bütünlüğü oluşmaz ve bu da kötü bir görünüme neden olur. Evinizin dekorasyonunun illaki belirli stile bağlı kalması gerekmez; sevdiğimiz parçaları bir arada kullanarak eklektik bir görünüm de oluşturabilirsiniz, yeter ki parçalar arasında bir ahenk olsun. Türk Dil Kurumu'na göre eklektik kelimesinin anlamı: Seçmeci. Yani, birbirinden farklı ögeleri seçme ve bir araya getirme.

6) Mobilyaları alelade yerleştirmek

Ülkemizdeki evlerde sıkça yapılan hatalardan biri de mobilyaların oda içindeki yerleşimi. Mobilyaları yerleştirirken yapılan tipik hatalar; duvara dayanmış karşılıklı iki kanepe, yan yana konulmuş koltuk takımları, ayak altında kalan bir yemek masası vs. Bunlar hem kötü görünüme neden olur hem de evdeki hareket akışını bozarak evin kullanımını konforsuz hale getirir. Evinizi yerleştirmeden önce bir kağıt ve kalem alıp odanızın ve eşyalarınızın yaklaşık boyutlarına dikkat ederek çeşitli denemeleri çizerek yapabilirsiniz. Bu, mobilyaları sağa sola çekiştirmeye oranla çok daha sağlıklı yöntemdir! 

7) Sürekli dağınık mutfak masası

Malum, mutfaklarımız genelde küçük. Kaldı ki, büyük olsa dahi, üstü sürekli yayıntı ile dolu bir mutfak masası bırakın tüm mutfağı dağınık göstermeyi, pis bile gösterebilir! Hele hele bir de üzerinde ekmek kırıntıları, akmış/kurumuş yemek suları, çeşitli lekeler varsa… O nedenle, mutfak masanızı her zaman temiz ve derli toplu tutmaya gayret etmelisiniz. Aynı şey, elbette tezgahlar için de geçerli. Düzenli bir mutfak oluşturabilmek için, 'Küçük bir mutfakta kusursuz bir düzen sağlamak için 18 parlak fikir' başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu hatalardan uzak duruyor musunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!