​Küçük bir ev için 7 güzel ve işlevsel mutfak | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Küçük bir ev için 7 güzel ve işlevsel mutfak

nihal e. nihal e.
Marlegno Klasik
Loading admin actions …

Küçük bir eviniz var ve mutfağı nasıl organize edeceğinizi bilmiyor musunuz? Küçük alanları düzenlemek genellikle bir baş ağrısı yaratır, ancak uygun tavsiyeler ve iyi bir ilham dozu ile bu sorunu da çözebilirsiniz. Günümüzde modern evler giderek küçülme eğiliminde. Bununla birlikte iç mimarlar estetik veya işlevsellikte azalma olmadan küçük yaşam alanlarını konforlu hale getiriyorlar. Boyutları küçülen alanlardan biri de mutfaklar. Oysa iyi düzenlenmiş mobilyalar ve mevcut yüzeyden en iyi şekilde yararlanmak için gerekli kaynakları sağlayan çok yönlü bir tasarım, mutfağı gayet kullanışlı yapabilir. Aşağıda uzmanlar tarafından küçük evlere göre tasarlanmış 7 mutfak örneği göreceksiniz. Bu örneklerle küçük mutfaklara küçük dair ön yargınızı kıracağımızı umuyoruz.

​1. Minimalist mutfak

Küçük mutfaklar için minimalist, modern ve bu iki tarzdan beslenen İskandinav stil rahatlıkla uygulanabilir. Üç stilde de iyi aydınlatılmış bir ortam ve az mobilya ile şık bir tasarım meydana gelir. Örnek mutfağa gelirsek beyaz ağırlığı göze çarpıyor. Bununla birlikte ahşap, soğuk bir renk olan beyazın sıcaklığını arttırıyor. Tezgah dışında nişte de ahşap kullanımı söz konusu.

​2. Doğal cazibe

İkinci örnekte ahşabın sadece belli noktalarda değil, tüm mutfakta kullanıldığını görüyoruz. Mutfak alanı dar olduğu için karşılıklı duran iki ünite olarak tasarlanmış. Musluğun bulunduğu tezgahta üst dolap yerine ahşap bir raf yeterli görülmüş. Lamba ise tezgahı aydınlatmak için yeterli görünüyor. Tezgahın karşı depolama için kullanılıyor. Dar ama uzun alanlar için en ideal yöntem mutfak ünitesini karşılıklı düzenlenmek.

​3. Duvara gömülü mutfak

Açık mutfaklar, özellikle küçük bir evde mekanı optimize etmek söz konusu olduğunda yaygın olarak tercih edilen bir modeldir. Mevcut alana göre mutfak L şeklinde tasarlanabilir. Örnek fotoğrafta tek bir duvar boyunca uzanan bir mutfak tercih edilmiş. Mutfağın bir diğer özelliği ise duvara gömülü tasarlanması. Bu sayede mutfak daha az yer kaplıyor etkisi yaratmış. Duvarlarla aynı renkteki dolaplar da bu hissi güçlendirmiş.

​4. Tamamen beyaz

Eklektik Mutfak homify Eklektik

Mutfağınızın tasarımı bir evin içine entegre edilmesi gerektiğinde daha büyük görünmesi için uygulayabileceğiniz pek çok yol bulunur. En basitinden beyaz renkli bir mutfak, ortamın parlaklığını arttırmanıza ve sonuç olarak daha büyük bir görsel genlik hissi oluşturmanıza olanak tanır. Bunun gibi beyaz bir mutfak, sade ama etkili formülle elde edebileceğiniz harika sonuçların en güzel örneğidir.

​5. Doğru dağılım

Küçük bir evin mutfağını tasarlarken göz önüne alınması gereken bir başka faktör, ünitenin dağılımıdır. Resimde gördüğümüz gibi U şeklinde bir mutfak kompozisyonu, mevcut alanın işlevselliğini ve optimizasyonunu garanti etmek için mükemmel bir seçimdir. Buna ek olarak ortama şıklık ve sofistike bir hava katmak istiyorsanız eğer mermer ada gibi özel parçalar kullanabilirsiniz.

​6. Entegre alanlar

Açık konsept trendinin küçük evlerin yaşam alanlarına yaptığı büyük katkıdan bahsettik. Bu örnekte buzlu bir cam ile yükseltilen tezgah duvar işlevi görerek açık mutfak avantajını maksimuma çıkarıyor. Tezgahın arkasına ise kanepe dayandırılmış.

​7. Sıra dışı ve çağdaş

Son mutfak örneği şimdiye dek gördüklerimiz arasında en sıra dışı model. Çünkü küçük mutfak, katlanır kapı sistemi arkasında adeta dolaba gizlenmiş etkisi yaratıyor. Evinize bir misafir geldiğinde tezgahınız kirliyse kapakları kapatarak dağınıklıktan kolayca kurtuluyorsunuz. Ek olarak kapakların üzerinde siyah kutuları andıran ilginç bir depolama alanı mevcut. Böylece görsellik kadar işlevin de ihmal edilmediği açıkça anlaşılıyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Giriş holü ve koridoru yenilemek için 16 fikir!' başlığına göz atabilirsiniz.

Siz hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!